Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bulgaristan’ın en gözde turizm şehri olan Varna nüfusu, her yaz konuk ettiği yurt dışından ve yurt içinden turistler sayesinde yaz dışındaki nüfusun 4 katını geçmektedir. Bu sayede turizmin gözdesi olan Varna aynı zamanda Bulgaristan’ın en pahalı ve Sofya’dan sonra en büyük şehridir.

Varna’da toplam 6 adet üniversite bulunmakta ve bu üniversiteler birçok yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Bulgaristan Askeri Denizcilik Akademisi, Bulgaristan Bilim Merkezi’ne bağlı olan gemi hidrodinamik enstitüsü, okeloji enstitüsü de Varna’da bulunmaktadır. Bu sayede şehrin gelir kaynağı turizm sektörü, üniversiteler ve gemi inşa sanayidir.

Görsel: Varna Sahili

Şehir Türk tarihine II. Murad komutasındaki Osmanlı ordusunun 1444 yılında Macaristan ve Lehistan Krallıklarının başını çektiği Haçlı Ordusu’na karşı zafer kazandığı Varna Muharebesi ile geçmiştir. 1389’da Türk egemenliğine giren vilayet 1878 yılında Berlin Antlaşması ile özerklik kazanan Bulgaristan Prensliği’nin topraklarına katıldı. Bu devletin 1908 yılında bağımsızlığını ilan etmesiyle tamamen Türk egemenliğinden çıktı.

Varna’nın en güzel yerlerinden biri olan Golden Sands yani Altın Kumu mutlaka görmenizi tasiye ediyoruz.

Altın Kum’da heryer otel dolu çoğu 4 yada 5 yıldızlı ve Varna tam bir kumar cenneti. Türkleri çoğunlukla kumarhanelerde görebilirsiniz. Renkli ışıklarıyla Casinolar geceleri adeta küçük bir Las Vegas’ı andırıyor.

15 km’lik bir sahil şeridi var ve heryer dükkanlarla dolu, tam bir yazlık yeri. Herçeşit hediyelik eşya ve restaurantı bulabilirsiniz. Adeta Bodrum çarşıyı andırıyor, geceleri ise burası cıvıl cıvıl. Sahil tarafında ise otellerin kendi özel bölgeleri var ama 15 leva karşılığında şezlonglara yayılabilirsiniz isterseniz kendinizi altın rengindeki kumlara bırakıp güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Altın Kum sahilinde bikinili kızlar siparişlerinizi almaya geldiğinde şaşırmayın. Sahil çok renkli hertürlü deniz aktivitesi var, muz, deniz bisikleti, para sailing vs…

Görsel: Varna

Varna’da gezilecek yerler arasında Roma Hamamı, Arkeoloji Kompleksi, Bazilika ve Katedral bulunur. Balkan kültürünün kalbinde yer alan Varna’da etrafta dolaşırken her adımda yeni bir tarihi esere rastlamak mümkündür.

Varna’ya gidenler Karadeniz’in meşhur balığı Kalkan’ın lezzetine de bakabilir. Yerel lokantalar ve tavernalarda eğlenceli zaman geçirilebilir. Siz de İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan eğlencesi bol bir tatilin hayalini kuruyorsanız, Varna’yı göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Görsel: Varna Tren Garı
Yorumları GösterYorumları Gizle

1 Yorum

  • yazan ufuk mehmedov
    Posted 12 Ekim 2012 11:08 0Likes

    Evet yazi guzel olmus. Ben de Bulgaristan hakkinda yaziyorum.
    barkurt .com adresinde Bulgar’stan hakkinda detayli bilgi bulabilirsiniz

Yorum Yaz