Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İstanbul’un 3’üncü havalimanı için bu ay ihale ilanına çıkılıyor. Kemerburgaz’da yapılacak 150 milyon yolcu kapasiteli havalimanının kamulaştırma çalışmaları başladı. Proje 2015’te tamamlanacak.

Dünyanın havacılık ve finans merkezi olma yolunda ilerleyen İstanbul’da 3. havalimanı yapımı için kollar sıvandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yeni İstanbul’un en büyük projelerinden 3. havalimanı için kamulaştırma çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Sabah gazetesinden Mehmet Nayır’ın haberine göre Yıldırım, Kemerburgaz’da Karadeniz kıyısına yakın bir bölgede yapılması planlanan havalimanıyla ilgili ağustosta ihale ilanına çıkmayı ve bu yıl ihale sürecini tamamlamayı planladıklarını anlattı. Yıldırım, “Her şey yolunda giderse bu sene içinde ihaleyi yetiştirip yapım için gerekli adımları atmayı hedefliyoruz” dedi.

150 MİLYON YOLCU

2015’te bitmesi planlanan yeni havalimanının ilk etapta 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacağını anlatan Yıldırım, daha sonra bu sayının 150 milyona çıkacağını söyledi. Bakan Yıldırım, şu anda rüzgâr hızından, şehir yoğunluğuna kadar birçok kriterin etüd edildiğini de aktardı. Havalimanının iki metro hattı ile şehre bağlanacağını belirten Yıldırım, “3. köprü bağlantısı, otoyollar ve demiryollarının bir arada olacağı ulaşım konsepti üzerinde çalışıyoruz” dedi. Projenin bittikten sonra Atatürk Havalimanı’yla entegre olacağını anlatan Yıldırım, “İlk etapta iki havalimanı ortak kullanılacak. 2020 itibarıyla Atatürk Havalimanı’nın iç hatlara yönelik butik hizmet vermesini planlıyoruz” değerlendirmesini yaptı. Bakan Binali Yıldırım, 3. köprüde sözleşme imzalanmasıyla projenin başladığını söyledi. Yıldırım, köprü inşaatına 2013 yılı itibarıyla başlanacağını ve kulelerin boy göstereceğini de aktardı.

BOĞAZİÇİ SENEYE BAKIMA GİRİYOR

Sabah’ın ocak ayında gündeme getirdiği Boğaziçi Köprüsü’ndeki bakımın önümüzdeki yaz yapılacağını da söyleyen Yıldırım, bir iş planı hazırladıklarını anlattı. Köprü üzerinde etüd çalışmaları olduğuna değinen Yıldırım, “FSM Köprüsü’nde işin başında yaşanan bazı olumsuzluklara önümüzdeki yıl Boğaziçi Köprüsü çalışmalarında daha az rastlanacağını söyleyebiliriz. Tecrübelerimizi burada kullanacağız. Çalışmaların ağırlıklı kısmını yine yaz aylarına getireceğiz” dedi.

FSM, ZAFER BAYRAMI’NA YETİŞİR

İstanbululara trafik çilesi yaşatan Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü’ndeki çalışmaların yüzde 60’ını tamamladıklarını söyleyen Yıldırım, iş tamamlama süresini 30 Ağustos’a çektiklerini açıkladı. Yıldırım, “Ancak önceki gün İstanbul yağışlıydı, izolasyon işini bugün yapamadılar. Bu gibi beklenmedik durumlar olmazsa 30 Ağustos’ta tamamlayacağız” dedi.

Kaynak: Turizmde bu sabah

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz