Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Maalesef bu kadar korkunç bir durumu şekerle kaplamanın bir yolu yok! Arival tarafından dört önemli Avrupa figürü ile düzenlenen yeni bir çevrimiçi panel sırasında Avrupa Tur Operatörleri Birliği CEO’su Tom Jenkins, “Herkes çok tatlı ve iyi davranıyor; ama şu anda durum “Ormanda Katliam” gibi dedi.

Avrupa’daki meslektaşlarının krizle nasıl başa çıkmaları gerektiğine dair fikirlerini paylaşan panelistler: Çin’den Avrupa’ya yapılan rezervasyonlarda % 85’lik bir azalma ve Avrupa için % 80’lik bir iptal oranı olduğunu belirtti. Jenkins, artan iptallerin ve azalan rezervasyonların çifte sorun olduğunu bildirdi.

Abraham Hostels & Tours CEO’su Yaron Burgin, “Aylık 10.000 yolcumuz vardı, şu anda muhtemelen sıfır. Çok zor bir durum” dedi.

Rakamlara ilişkin iyileşme herkesin tahminidir! Panelistlerin çoğu ilkbahar ve yaz mevsiminin büyük olasılıkla kaybedileceğini kabul etti ve endüstrinin bunun bir yıla kadar sürebileceği konusunda hazırlanması gerekiyor.

Jenkins; “İnsanların hayatta kalmak için savaştıkları bir duruma bakıyorsunuz ve müşteri ilişkilerini iyi tutarak işin devam etme ihtiyacını dengelemek zorundayız. Çok hassas bir durum. Dolayısıyla, bunun nasıl yapılacağına dair bir dizi talimata sahip değiliz ”dedi.

Eğer, bu gerçeklik ve ekonomik sonuç kasvetli ise, endüstri bu etkiyi azaltmak ve düşüşten kurtulmak için ne yapabilir?

Jenkins; “Buradaki asıl konu işbirliği olmalı. İşbirliği yaparak bir arada kalmanın yollarını bulmak için elinizden gelenin en iyisini yapın” diye konuştu.

Panelistler tarafından verilen bazı önemli tavsiyeleri sizin için derledik:

1. Müşterilerinize dürüst davranın

Walks CEO’su Stephen Oddo; “En iyi şey, daha önce rezervasyon yapan müşterilerle iletişim kurmak için bir plana sahip olmaktır. Rezervasyonları gelecek rezervasyonlara dönüştürmeye çalışın. İşler yoluna girdiğinde müşterilere tekrar ulaşmak için fırsatlara dikkat edin. Şimdi, onlara en iyi şekilde yaklaşıyoranız, tekrar seyahat etmeye hazır olduklarında size geri dönmelerini umut edebilirsiniz ”dedi.

2. Hızlı adaptasyon, farklı şeyler yapmak

“İlk andan itibaren ekibi toplayın ve onlara hızlı davranmanız gerektiğini söyleyin, işleri farklı şekilde yapmamız gerekiyor. Çünkü gerçeklik her gün çok hızlı bir şekilde değişiyor. Hızlı adapte olmak ve eski alışkanlıklara ve eski çalışma yöntemlerine bağlı kalmamak çok önemlidir. Sabit maliyetleri deneyin ve daraltın, ödemeleri mümkün olduğunca geciktirin – nakit akışı çok önemlidir. Ve farklı yerlerden gelir elde etmeye çalışın. Bizim için en büyük varlıklar personelimizdir, bu yüzden hepsini toplayın ve yaratıcı düşünme oturumları yapın. Örneğin, birkaç aracımız var ve bunları düzenli turlar için kullanmak yerine, parti otobüsleri ve düğünler için kullanırız diye düşündük” dedi.

3. Rezervasyonu koruyun

Bellinzona, tur operatörlerinin rezervasyonlarını korumayı denemelerini öneriyor. “Müşterileri, kredilerini açık tutmaya teşvik edin ve gelecekteki bir tarih için rezervasyonlarını erteletmeyi deneyin “ Biz bunu müşteri aradığında ve iptal talebinde bulunduğunda yapıyoruz. Rezervasyonlarımızı aktif olarak korumaya çalışıyoruz” dedi.

4. Şimdi fiyatları düşürmeyin

Burgin; “Bir fiyat savaşı herkes için kötüdür. Birisi başladığında, diğerleri paniklemeye başlar ve fiyatları düşürür. Şu anda fiyatın ne olduğu önemli değil. Önemli olan tek şey, kendinizi rekabetten ayırmaya çalışmaktır. Fiyatı düşürürseniz, fiyatı tekrar yükseltmek çok daha zor olacaktır” dedi.

Ancak Jenkins, bir kez virüs korkusu ortadan kalktığında, fiyat düşürmenin talebi yeniden canlandırmak için gerekli olabileceğine işaret etti. 11 Eylül’den sonra insanların tekrar seyahat etmeleri için son derece indirimli paketlerin etkinliğine dikkat çekti. “Güveni artıracak olan, insanların bunu yapmak için daha iyi bir zaman (seyahat için) olmadığını düşünmeleri, dolayısıyla bunu şimdi yapalım” dedi.

5. Panik yapmayın

Burgin; “Bu uzun süredir devam eden bir kriz. Yöneticilerinizle oturun ve operasyonlarınız için doğru yapının ne olduğunu görün. Satış ve pazarlama ekibinize bakın ve rollerini nasıl yeniden tasarlayacağınızı görün. Bazı pazarlar bu durumda artık işlevsiz, bu nedenle takımı, iyileşme belirtileri görene kadar iç pazarlara kaydırmanız veya pazarlamayı durdurmanız gerekebilir. İşletmenizi sizinle birlikte yeniden oluşturabilecek ekip üyelerini seçin” dedi.

6. Çalışanların moralini korumak

Oddo, şeffaflığın her şeyden önce önemli olduğunu söylüyor. “Çalışanlarınıza ilgili durum hakkında dürüst olun. Onlara sahip olduğunuz bilgileri verin. Burgin ekledi, “ayrıca, onlara bira verin!”

Ve Jenkins’in son sözü: “içi altın dolu bir kumbara bulmak için dua edin – bu kesinlikle yardımcı olur!”

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz