Artık, Seyahat İçerikleri Youtube Üzerinden Görücüye Çıkıyor

Kobe Bryant, Disneyland ve WestJet Airlines’ın ortak noktası nedir? Hepsininin videoları YouTube üzerinde seyahat videoları arasında en çok görüntülenenlerden.

Son yıllarda online videolar, bilgi, eğitim, girişimcilik alanlarında ve özelikle etkileyici bir büyüme gördüğümüz seyahat ve ağırlama sektörü için çok güçlü bir kanal olduğunu kanıtladı. Google’ın Ipsos MediaCT ile birlikte yürüttüğü en son çalışmaya göre, her 3 Amerikalı tüketiciden 2’si seyahate çıkmayı düşündüklerinde online seyahat videolarını izliyorlar.

Peki gezginlerin tam olarak aradıkları nedir? Hangi içerikleri izliyorlar? Bulgularımızı sizinle paylaşıyoruz.

Seyahat içerikleri dünyanın her yerinden insanlar tarafından üretilen deneyimlerini paylaştıkları ve bir sonraki seyahatleri için ilham aldıkları içeriklerdir. Her ay YouTube’a yapılan 1 milyardan fazla ziyarette 6 milyar saatlik video izleniyor, bu da YouTube’u, gezginlerin video içerikleriyle etkileşimlerini keşfetmek amacıyla ideal bir yer haline getiriyor. Google’ın Ipsos MediaCT ile birlikte yürüttüğü en son çalışmaya göre; her 3 Amerikalı tüketiciden 2’si seyahate çıkmayı düşündüklerinde online seyahat videolarını izliyor. Peki gezginler neyi arıyorlar? Popüler olan nedir? Hangi içerikleri izliyorlar? Bunu öğrenmek için, YouTube üzerinde Birleşik Devletler için 2012 başından 2014 başına kadar olan kümelenmiş ve anonim hale gelmiş seyahat içeriklerini analiz ettik. Bu araştırmanın amaçları doğrultusunda, gezginleri google.com ve/ veya Youtube üzerinden bir seyahat içeriği ile yakından ilgilenen ya da araştıran bireyler olarak tanımladık. Her şeyin ötesinde, bulgularımız kategorisine bakılmaksızın gezginlerle bağlantı kurma yolları arayan pazarlamacılar için büyük sonuçlar içeriyor.

Videolar, Seyahat Kararlarını Etkiliyor

YouTube verileri gösteriyor ki gezginler her zamankinden çok daha fazla online video izliyorlar, bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında seyahat ile ilgili içeriklere sahip videolarının izlenme oranı %118 arttı. Bu verilere göre gezginler seyahat iie ilgili içeriklere sahip videoları herhangi bir zaman ve herhangi bir yerde artan bir şekilde mobil cihazlardan izliyorlar; 2013 yılında seyahat içerikli videoların kabaca %30’u mobil cihazlardan izleniyordu, geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında ise akıllı telefonlardan yapılan izleme%97 olurken tabletlerden yapılan izleme oranı %205.

Mobil cihazlardan ve masaüstü bilgisayarlardan gezginlerin gün boyunca izlediği videolar ile ilgili olarak ise; bu videoların neredeyse yarısı televizyonun en çok izlendiği saatler arasında (15.00-22.00) görüntülendiği ortaya çıkıyor, masaüstü kullanıcıları videoları gün boyunca izleme eğilimindeyken, akıllı telefon kullanıcıları videoları akşam saatlerinde izleme eğilimindeler.

Cihaza Göre YouTube üzerinde Seyahat Kategorisinde Bulunan Videoları İzleme Grafiği 

travel-content-takes-off-on-youtube_articles_01

Kaynak: YouTube Data, 2014, United States.

Peki, gezginlerin ilgilerini çeken nedir? YouTube’da seyahatler üzerine arama yapanların %88’i destinasyonlara, çekim merkezlerine, ilgilerini çeken şeylere ya da genel seyahat fikirlerine odaklanıyor.

Endüstride mevsimselliği daha çok görüyoruz, seyahat aktiviteleri için YouTube üzerinde videoların izlenme yoğunluğu Temmuz ayına denk geliyor, Mart ve Ekim aylarında ise daha küçük bir yoğunluk söz konusu. Google.com üzerinden yapılan aramaların büyük bir kısmı markalara yönelik satın alma niyetli aktivitelere dayalı, YouTube üzerinde yapılan aramalar ise genellikle erken seyahat planlama sürecinde ortaya çıkıyor.

Zirvedeki 1.000 Seyahat Sorgulaması

travel-content-takes-off-on-youtube_articles_02
Kaynak: Google Data, March 2013– March 2014, Search Query Volume, United States.

Etkili İçerik, Gezginlerin Dikkatini Çekiyor

YouTube’daki seyahat izleyicileri toplum tarafından oluşturulan içeriklerle ilgilenirken, seyahatle ilgili olarak görüntülenen video içeriklerinin %67’sini markalar için profesyonel olarak yapılmış videolar oluşturuyor. Aslına bakılırsa bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında markalara ait videoların görüntülenme oranları %394’ yükselmiş durumda, Turkish Airlines, Disney Parks & Resorts ve Expedia gibi güçlü bir marka varlığı olan firmalara baktığımızda bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirdiklerini görüyoruz.

İçerik Türüne Göre Görüntülenen Seyahat Videoları

travel-content-takes-off-on-youtube_articles_03

Kaynak: YouTube Data, 2012 and 2013, United States.

Seyahat kategorilerinde izleyici sayıları geçen yılın aynı dönemine göre artmış durumda. Birçok izleyici (toplam izleyicilerin %40’ı) turistik destinasyon ve çekim merkezleri ilgili video izlerken, en büyük büyüme ise etkileyici bir şekilde %262’lik bir oranla kruvaziyer ve charter kategorisinde görülebilir.

Bu artış ise büyük ölçüde Carnival Cruise Lines, Viking River Cruises ve Princess Cruises gibi markaların video sayılarının yükselmiş olmasından kaynaklanmaktadır.

travel-content-takes-off-on-youtube_articles_04
Kaynak: YouTube Data, 2012 and 2013, United States.

Gezginler Sürdürülebilir Bir Bağlantı Arayışı İçinde

Gezginler, Youtube’dan yalnızca video izlemek dışında daha fazlasını da istiyorlar. Onlar içeriği yaratanlar ve markalarla bir bağlantı istiyorlar. 2014 yılının başından günümüze kadar seyahat kanallarına olana abonelik artış gösterdi, geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında ise bu artış %106 oldu. ayrıca aboneler, abone olmayanlara göre görüntülenme başına %86 daha uzun süre videoları izliyolar.

Ayrıca gerçek hayat hikayelerini duyma konusunda son derece ilgililer. Seyahat aboneliklerinin neredeyse yarısı kişisel sehat deneyim özelliği taşıyan Vlog’lara (Video Blogları).

Formatlara Göre Seyahat Kanalları Abonelik Yüzdeleri

travel-content-takes-off-on-youtube_articles_05

Kaynak: YouTube Data, March 2014, United States.

YouTube’un diğer seyahat içeriklerine göre Seyahat Vloglarında sosyal bütünleşme( yorumlar, favoriler,abonelikler) 4 kat daha fazla yaşanıyor. Görüntülenme başına izleme temelinde gezginler vlogları daha çekici bulma eğilimdeler.

Gezginlerin en fazla bütünleşme yaşadığı içerikler

 • Vloglar
 • Resmi seyahat networkleri ve yayınları
 • Değerlendirmeler/ipuçları/ İçerik tatmini
 • Seyahat turları/ görüntüleri
 • Resmi seyahat markaları

Her yaş aralığından birçok insan YouTube seyahat kanalına abone oluyor. Seyahat kanalına abone olanların %38’i 18-24 yaş aralığına kadar gerilerken %50’si ise 25-64 yaş aralığında bulunuyor. Genç seyircilerin eğilimleri onların ilgilerini otantik içeriklerle eken Vloglar lehine.Beki de arkadaşları olan YouTuberlardan ilham alıyorlar ya da seyahate az da olsa ilgileri var.

25-64 yaş aralığında yer alanların ilgilerinin sık seyahat edenlerle ilgili içeriklere olduğu görülüyor. Genellikle bu videolar seyahat satın alma eğilimi ile ilgi olarak marka bilgisi, değerlendirmeler ve ipuçlarıyla ilgili oluyor.

Yaş Gruplarına Göre Seyahat Kanalı Abonelikleri

travel-content-takes-off-on-youtube_articles_07
Kaynak: YouTube Data, March 2014, United States.

Seyahat İçeriklerinin Ötesine Geçmek

Bu tür YouTube ziyaretçileri için her şey sadece seyahat hakkında değil, her 4 kişiden 3’ü kendi ilgileri, hobileri ya da belirli bir konu ile ilgili olarak videoları izlemek için ziyarette bulunuyor. Gezginler sıklıkla seyahatle yakından ilişkili kategorilerde bulunan restorantlar, Spa’lar ve yiyecek ve içecekler gibi bu tür videoları izliyorlar. Ortalama bir YouTube kullanıcısı ile karşılaştırıldığında,gezginler örneğin restoranlarla ilgili videoları 18 kat daha fazla seyrediyorlar.

Aşağıda bulunan grafikte de görebileceğimiz üzere,onlar ayrıca turizmle teğetsel bağlantısı olan finans, ekstrem sporlar, ev ve bahçe, otomobil ve araçlar gibi kategorilerle de ilgileniyorlar,ilginç olarak bilgisayar ve video oyunları, çizgiromalar,animasyonlar ve saç bakımı gibi konularla daha az ilgiller.

Diğer Kategorilerde Bulunan Videoları İzleme Olasılıkları

travel-content-takes-off-on-youtube_articles_08
Kaynak: YouTube Data, March 2014, United States.

Markaların Yayılan Seyahat Videoları

Viral videolar sadece twerkerlar, gülen bebekler ve hayvanlarla bağlantılı videolar değil, seyahat kategorisinde de viral videolar var. Bunun sebebi, tıpkı diğer YouTube kullanıcıları gibi gezginlerin de favori videolarını aile ve arkadaşlarıyla paylaşmaktan zevk almasından ileri geliyor.

Viral haline gelmiş seyahat videolarına bakıldığında (ses getirmek için yaratılan 500.000 ya da daha fazla izlenmiş olan videolar) bunların en fazla olarak (%76’lık bir oranla) havayolu şirketleri tarafından paylaşıldığını görüyoruz. Türk Hava Yolları Kobe Messi’ye Karşı serisi, Virgin America’nın #VXsafetydance videosu ve WestJet’in “Christmas Miracle: Real Time Giving” videosu bütünleştirici, eğlenceli ve bazen dokunaklı mükemmel örnekler. Havayolları güçlü bir farklılaştırma aracı olarak videoları benimsemiş durumda. Bu tür videolar,markaların dikkat çekmesine ve birçok konuda yaratıcı olmasını da sağlıyor.

Viral videoların %19’u ise Disney Parks & Resorts gibi markaları da içeren destinasyonlarla ilgili. Disney Parks’ın üstünlüğünden dolayı göze çarpan 2 örnek ise; “Grumpy Cat Finds Her Disney Side” (Huysuz Kedi Disney Tarafını Tuldu) ve “Disneyland Musical Marriage Proposal” (Disneyland Müzikali Evlenme Teklifi) .

Bir viral video milyonlarca izlenme alabilir (eğer şanslıysanız!) Görüntülenme sayısı video başarısı için sadece tek ölçüttür. Paylaşımları abone sayısı, ve diğer online eylemler de önem teşkil etmektedir.

Pazarlamacılar İçin Öneriler

Endüstriler genelinde, reklamcılar farkındalık ve bütünleşme için online videoları giderek benimsiyorlar ve bu eğilimin hızlanması bekleniyor. Seyahat reklamcıları için online video bir destinasyon hakkındaki heyecanı, ürünü,hizmeti ya da markayı iletmek için güçlü bir yöntem. 2012’den 2013’e seyahat ile ilişkili olarak yüklenen videolar ( profesyonel olarak hem marka hem de toplum tarafından oluşturulmuş) %190 oranında büyüdü ve YouTube üzerinde bulunan diğer kategorileri geride bıraktı.

İşte size video fırsatını benimseyen birkaç markadan örnekler;

Visit California Dünyanın Her Yerinden Gezginlere İlham Veriyor

2014 yılının Şubat ayında Visit California özgün bir girişimle Youtube üzerindenyeni kampanyasının tanıtımını gerçekleştirdi. The Dream 365 Projesi, Birleşik Devletler, Birleşik Krallık ve Avustralya ve Kanada YouTube anasayfasında künye pozisyonunda yer alıyor. 24 saat için her saat farklı bir video yayınlanıyor. Reklama tıklandığında bu ziyaretçiyi Visit California’ın kanalına götürüyor burada içerikle bütünleşme devam ediyor. Bu çaba başarılı bir şekilde %7 oranında farkındalığı arttırarak insanları seyahat ile ilgili düşünmeye sevketti ve izleyici kitlesinde de 17 civarıda bir artış oldu.

Hyatt Marka Deneyimini Hayata Geçiriyor

50 yıldan fazla bir süredir ağırlama sektöründe küresel bir lider olan Hyatt Otelleri Şirketi, otellerindeki gelişmeleri vurgulamak istedi, özellikle de iş için seyahat eden kadınlar için bunu yapmak için “Lİghtbox” reklamlara geri döndü. Avantajı ele geçirmek için yaratıcı tuval tekniği uyguladı ve markası için tam ekran zengin medya deneyimini hayata geçirdi. Ayrıca Hyatt “Lightbox” reklamlarını genişletmek için YouTube ve TrueViewVideo ile de çalışıyor. Sonuç ise web üzerindeki hedef kitle için 17 milyona ulaşıldı yarım milyonluk bir etkileşim sağlandı.

Önemli Bulgular

Araştırmamızın gezginlerle ilgili tespitleri;

 • YouTube üzerinde video izlemek için her zamankinden daha fazla zaman harcıyorlar.
 • Seyahat fikri almak için YouTube’u ana kaynak olarak kullanıyorlar.
 • Cihazlardan seyahat videoları izliyorlar.
 • YouTube’un bütün seyahat kategorilerindeki içerikleri görüntülüyorlar.
 • Yaşları 18-24 arasında olanlar gelecekteki seyahatleri için ilham almak üzere Video Bloglara abone oluyor.
 • Yaşları 24-65 arasında olanlar mevcut seyahatlerinde yardımcı olması için değerlendirmelere, seyahat markalarına ve seyahat networklerine abone oluyor.
 • Seyahat araştırması boyunca diğer kategorilerde bulunan ve seyahatle ilgisi olan restoran, spa, güzellik hizmetleri finans ekstrem sporlar , yemek pişirme ve tarifler gibi videolar da izleniyor.

Sonuç;

Dijital videolar her zamankinden daha büyük bir şekilde gezginlerin yolculuklarının bir parçası haline geliyor. Reklamcılar için de bu fırsatı kaçırmamak üzere dijital videolar giderek önemli hale geliyor. Güçlü bir video stratejisi markalarının amaçlarına ulaşmalarına yardım edebilir, ilham verebilir ve bugünün dijital anlayışı her zamankinden farklı şekilde gezginleri bilinçlendirebilir.

Kaynak: Think with Google

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!