Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hem iş hem de gezi amaçlı olarak Ankara’ya gidebilirsiniz. Aynı zamanda yurdumuzun önemli üniversitelerinin de bu şehirde bulunmasından dolayı Ankara eğitim şehirlerinin başında gelir. Peki, Ankara’ya ilk kez gidiyorsanız nereleri tercih etmelisiniz? Kişisel olarak ben listenin başında Ulu Önder Atatürk’ün ebedi istirahat yeri olan Anıtkabiri koyuyorum. Aslanlı Yoldan kurtuluş mücadelesini düşünerek ağır ağır yürüyüp Anıtkabir’e ulaşmak tarifsiz bir haz dolduracaktır sizin de içinize.

ankara_anitkabir

 

Anadolu’nun tarihini benim gibi yakından tanımak isterseniz tavsiyem Anadolu Medeniyetleri Müzesini, Ankara Etnografya Müzesini, Ankara Kalesini, Gordion Antik kentlerini mutlaka gezmenizdir. Bu geziler sırasında Hitit ve Selçuklu dönemine ait izleri de sürmeniz mümkün olacaktır. Kurtuluş Mücadelesini yakından görmek isteyenler için ziyaret edilecek yer olarak Meclis, Ankara Cumhuriyet Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni önerebilirim. Bunun yanında şehri saran birçok tarihi camii, hamam da görülmeye değer yapılardandır. Gezinize eğlenceli bir dokunuş katmak isterseniz de mutlaka Gençlik parkını, Atakule’yi, Kızılay Meydanını, 7. Caddeyi, Hayvanat Bahçesini, Oyuncak Müzesini, Altınpark’ı, Göksu Parkı, Harikalar Diyarı parkını, Akvaryumu ve Mavi Gölü görün derim.

 

Bir şehri tanımanın en iyi yollarından birisi de şüphesiz ki gezi sırasında kafelerde, restorantlarda mola vererek o şehri derinden hissetmektir. Ayrıca vaktiniz varsa bol bol yürümek ve toplu taşıma imkânlarını kullanarak şehri tam anlamı ile yaşamak o şehri gerçekten gezmek demektir. Bu bakımdan yapacağınız gezi sırasında sıkça yürüyüp şehir içinde karşılaşacağınız hem yöresel hem de ulusal lezzet, sıcak, soğuk içeceklerin tadlarına bakmayı ihmal etmeyiniz.

Yurdumuzun başkenti, havası, yemekleri, Anadolu kültürü, sevecen insanları ve tabii görülesi onlarca turistik noktası ile Ankara’yı mutlaka ailecek gezmenizi öneriyorum. Yapılan seyahat planında ise otobüs yolculuğunu tercih etmenizi özellikle tavsiye ediyorum. Yenilenen yollar, artan otobüs içi araç kalitesi ile yolculuklar da son derece konforlu bir şekilde gerçekleşmektedir.

Ben ailecek yaptığım Ankara seyahatinin otobüs biletlerini bilet satış sitesi olan govego’dan aldım. Bu sitede hem farklı firmaların otobüs biletlerini görüyor olmak, aralarında kıyas yapma şansımın olması hem de kriterime göre alternatiflerin varlığı nedeniyle size de otobüs biletinizi alırken govego.com’a bakmanızı tavsiye ediyorum.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz