Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ağaoğlu, Bodrum’daki ‘Turizm Kenti’ projesini hızlandırdı. Projeyi Araplara göre revize eden Ağaoğlu, ‘Körfez vatandaşlarının sevdiği şekilde büyük villalar üzerinde çalışıyoruz’ dedi.

001_d

Bodrum’da Net Holding’den aldığı 10 bin dönümlük arsada planladığı ‘turizm kenti’ projesi, arazinin tarihi kalıntılar içermesi nedeniyle durdurulan Ağaoğlu; ruhsatını aldığı projeyi, Mütekabiliyet Yasası’nın kabulüyle hızlandırdı.

Projeyi Araplara göre revize eden Ali Ağaoğlu, “Arkeolojik SİT alanını kültürel alan olarak koruyacağız. Yabancı gruplarla görüşüyoruz. 5 milyar dolara mal olacak projeye, yatırım ve pazarlama ağı açısından güçlü bir yabancı ortak bulduğumuz an başlayacağız” dedi. Ağaoğlu, “Projedeki evleri ilk olarak Avrupalılara göre hazırladığımız için küçük tutmuştuk, artık Körfez vatandaşlarının sevdiği şekilde büyük villalar üzerinde çalışıyoruz. Villaların adedi henüz belli değil. Ama projeyi 12 ay yaşayacak şekilde tasarlıyoruz” diye konuştu.

Proje ile Bodrum’a yeni ve planlı bir Bodrum daha kazandıracaklarını belirten Ağaoğlu, projenin 2 golf sahası, 5 yıldızlı 5 otel, kongre ve sergi salonları, kır evleri, villalar, oyun alanları, spor kulüp ve tesisleri ile eğlence ve alışveriş merkezleri ile turizm kenti olacağını hatırlattı.Toplam 9.5 milyon metrekare büyüklüğündeki arazi üzerinde hayata geçirilecek proje; Bodrum’a 25 km, Bodrum-Milas Uluslararası Havaalanı’na 5 km uzaklıkta olacak.

2006 yılında Net Holding’ten hasılat paylaşımlı aldığı yaklaşık 10 bin dönümlük arazi üzerinde dev bir turizm kenti yaratma iddiası ile ‘Bodrum-Milas Gayrimenkul ve Turizm Geliştirme Projesi’ne başlama kararı alan Ağaoğlu’nun Temmuz 2008’de başladığı proje, eski Yunan ve Roma kalıntılarını içerdiği gerekçesiyle Anıtlar Genel Kurulu tarafından durdurulmuştu

51 KATTA ANLAŞTIK

İran, Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya ve Azerbaycan gibi Körfez ve BDT ülkelerinde satış ofisi veya temsilcilik oluşturmayı planladıklarını kaydeden Ali Ağaoğlu, bunun için özel bir satış ekip oluşturduklarını, 2013 yılından itibaren bu ülkelerde ağırlıklarını artıracaklarını da kaydetti.

Londra’da finansın kalbinin attığı City’ye yakın Canary Wharf bölgesinde 157 ve 122 metrelik 2 kuleden oluşacak projede 5 yıldızlı otel, ofis katları ve 400 adet rezidans daire planladıklarını hatırlatan Ağaoğlu, projenin ruhsatını Temmuz, Ağustos gibi alacaklarını belirterek şöyle devam etti: “Biz 54 kat istiyorduk, onlar 47 kat diyorlardı. Şimdi 51’de anlaştık. Bu yılın üçüncü çeyreğinde başlamayı planladığımız projenin satışlarına ise 2013’te start veririz. Bir noktada anlaşarak ruhsatı yakında almayı öngörüyoruz” diye konuştu.

Ağaoğlu, 77 bin metrekareden oluşan bu projede Körfez, Çin, Hindistan ve BDT ülkelerini hedeflediklerini, projenin yüzde 20’sini de Türklere satmayı planladıklarını sözlerine ekledi. KDV’yi artırma yanlışından dönülmesi gerektiğini de belirten Ağaoğlu, “En makulu KDV’nin metrekare bazında belirlenmesi. Ancak metrekare bazında bir kademelendirmeye gidilebilir” dedi.

Maslak Ayazağa’da 242 dönümde 5-6 bin konutun yanı sıra ticaret ile turizm imarına imkan veren projede inşaata 2 ay önce başladıklarını, satışların ise sonbaharda start alacağını açıklayan Ali Ağaoğlu; Çekmeköy, Bahçelievler, Bakırköy’deki yeni projelerle birlikte toplamda 10 bin konut hedeflediklerini hatırlattı.

 

Turizm Güncel

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz