Akıllı Telefonlar ve Tabletler, Uçak İçi Ekranların Geleceğini Tehlikeye Attı 0

Havayolları, uçak içi eğlence için özel ekranları zamanla elimine edecekler. Bu sadece zaman meselesi.

– Andrew Sheivachman

Herhangi bir havayolundan iç hatlar rezervasyonu yaptığınızda, oturduğunuz koltuğun önünde ekran olup olmayacağından emin olamazsınız ki bazen denk gelse de çoğunda olmaz. Zamanla ise hiçbirinde olmayacak.

iPhone, iPad ve Android cihazların çoğalması, uçak içi güvenilir wifi bağlantılarının da artmasıyla birlikte, birçok havayolunda ciddi bir kaymaya neden oldu, bu da, daha kısa uçuşlarda eğlencenin en iyi kablosuz bir biçimde, uçak içi ekranların masraf ve zorlukları olmadan, sağlandığı görüşü.

Bu konuda belirleyici faktör ise, uçaklardaki diğer birçok şeyde olduğu gibi, libre başına alınan ücret. Her koltuğa ekran yerleştirmek ağırlığı arttırır, bu da ilave yakıt tüketimine ve daha fazla masrafa neden olur. Üstelik bu ekranlar, insanların –çoğu kez önlerindeki yolcunun verdiği rahatsızlık karşısında, dürtmesiyle ya da vurmasıyla kırılma eğilimine sahiptir. Bugünlerde uçak içi eğlence hizmetinin yeni çömezi ise kişisel cihaz eğlencesi; yani uçaktaki bir sunucudan yolcuların cihazlarına TV ve filmleri aktarma özelliği. Bu görüntü hizmeti genelde ücretsiz, fakat bazı havayolları, DirectTV donanımına sahip uçaklarda televizyon kanallarını canlı izlemek için 7.99$ kadar bir ücret talep ediyor.

Havayolu kolaylıklarını takip eden New York şirketi Routehappy Inc.’de havayolu araştırması yöneticisi olan Jason Rabinowitz “İç hat uçuşlarında endüstrinin, uçak içi eğlence için internet üzerinden yayına doğru yöneldiğini görüyorum” diyor. “Havayolları için kurması ucuz, kablo tesisatı gerektirmeyen ve ağırlık yapmayan bir uygulama. Bu sistemler neredeyse bir gecede kurulabiliyor ve bu şeyleri sürdürmenin maliyeti neredeyse sıfır”.

Havayolları, birkaç yıl içinde modası geçecek koltuk arkası ekranları neden yerleştirdiklerini soruyorlar mı?

Amerikan ulusal havayolları firmalarından sadece iki tanesi, JetBlue Airways Corp. ve de Virgin America, uçaklarında koltuk arkası ekranlara sahip. Geri kalanı ise, iç hatlar filolarındaki eski ve yeni uçakları düşündüğümüzde, iki seçeneği de sunuyor. Southwest Airlines co. bu yeni yayın içeriklerini 2009 yılında yerleştirdi ve hiç ekranlı koltuk satın almadı. Southwest’in mobilite, uçak içi eğlence ve Wi-fi yöneticisi Tara Bamburg “O zamanlarda bile yapmak istediğimiz şey koltuk ekranlarından uzak durmaktı” diyor, “Herkes kadar biz de müşterilerin kendi cihazlarıyla yolculuk etmeye devam edeceğini öngördük”.

En büyük taşıyıcı olan American Airlines Group Inc., yüz yeni Boeing 737 Max uçağında görüntü ekranlarından vazgeçme kararı alarak endüstrideki çoğu firmayı şaşırttı. Havayolu firması, yolcularının % 90’ının uçuşlarda kendi cihazlarını yanında taşıdığını, bu nedenle bu tercihin daha mantıklı geldiğini belirtti. Yeni Max 737 ise bu yılın sonunda, Southwest’in kendi uçuşlarını yapmayı planladığı zamanda geliyor. American Airlines, 40 Airbus A321 ve 737’lerde ekran bulunsa da, gelecekteki tek koridorlu uçaklarına görüntü ekranları koymayacağının ipucunu verdi.

“Telefon ve tabletler sürekli güncelleniyor, kullanımı kolay ve en önemlisi müşterilerimizin seçtiği teknoloji” diyor havayolu firması. “Bu yüzden, birkaç yıl içinde modası geçecek koltuk arkası ekranları eklemektense, müşterilere en iyi eğlence ve hızlı bağlantı seçeneklerini sunmaya odaklanmak American Airlines için en mantıklısı”.

Siz sormadan söyleyelim. Havayolları ayrıca her koltuğa elektrik prizleri eklemek için de acele ediyor. American Airlines, iç hat uçaklarının önümüzdeki yılın sonuna kadar yarısının, 2021’e kadar da %85’ten fazlasının bu şekilde donatılacağını söyledi. İnsanlar internette sörf yapmaya, film izlemeye –ya da ikini birden aynı veya birkaç cihaz üzerinden yapmaya, daha fazla zaman harcadıkça enerji de önemli hale gelecek. JetBlue pazarlama müdür yardımcısı Jamie Perry bu tür karasal davranışların hızla uçaklara da yayıldığını söylüyor.

Perry telefon görüşmesinde, en son New York’tan Florida’ya yaptığı JetBlue uçuş rutinini “bir yandan telefonumdan müzik dinlerken ve laptopumdan bazı işlerimi yaparken, bir yandan da ekrandan basketbol maçı izledim” diye tarif ediyor. JetBlue, sürekli daha fazla cihazın, bazı uçuşlardaki yolcu sayısından bile fazla, uydu tabanlı, ViaSat Inc., wifi hizmetine bağlandığını gözlemlediklerini söylüyor. Haziran ayında American Airlines, ekransız 737 Max uçaklarında genişbant WiFi için ViaSat’ı seçti.

Wifi Problemleri

Wifi uluslararası filoları ele geçiremeyecek, çünkü uzun menzilli uçuşlarda koltuk ekranları hala temel unsur.

Uçuş yapan yolcular için televizyonu için hayati kılan, Super Bowl ya da Academy Awards gibi yılda 10-12 tane büyük etkinlik var, diyor Perry. “Destination TV var….ve ne kadar Hollywood filminizin olduğunun bir önemi yok” diye ekliyor. Bununla birlikte, JetBlue yakın gelecekte koltuk ekranlarını tutmayı planlıyor çünkü bu ekranlar her çocuğu için ayrı bir cihaza sahip olmayan ailelere hizmet ediyor.

Eski taşıyıcılar arasında Delta Air Lines Inc.,yeni Airbus A321 ve Boeing 737 -900ER de dahil olmak üzere iç hatlarda uçak içi ekranlara sahip olanlar arasında şampiyon. Fakat firma kısa menzilli MD-80’lere ve Southwest’ten aldığı Boeing 717’lere ekran eklemeyi reddetti. Firmanın sözcüsü Catherine Sirna’nın bir e-mailde belirttiğine göre firma, önümüzdeki yıl gelecek olan yeni Bombardier Inc. CS100’lerin görüntü ekranları ile donatılıp donatılmamasına ise henüz karar vermedi. Sirna, “Delta, diğer rakipler seçenekleri ortadan kaldırırken, uçakta mobil cihazlardan içeriklere erişim imkânının yanı sıra, koltuk-arkası eğlenceye yatırım yapmayı tercih ediyor” diye yazıyor.

United Continental Holdings Inc. ise anahat filolarının neredeyse üçte birini oluşturan 221 eski Boeing 737ler ve iki düzine 737’lerde koltuk arkası ekrana sahip. İç hatlarda uçan yeni uçaklarında ise, 737-900ER dahil olmak üzere, internet üzerinden kesintisiz yayını ekranlara tercih ediyor. United’ın sözcüsü Jonathan Guerin “Biz sadece müşterilerimizin nasıl seyahat ettiklerini görüyoruz ve onlar telefonlarını, iPadlerini, ve dizüstü bilgisayarlarını kullanmayı tercih ediyorlar” diyor.

Bu sırada Virgin America ise uçaklarında koltuk arkası ekran olmayan Alaska Air Group Inc. ile birleşiyor. Bu durum Virgin America’nın uçak içi video geleceğini belirsiz kılıyor. Alaska’nın sözcüsü Bobbie Egan Virgin’in filosunda da aynı şeyin olup olmayacağına firmanın henüz karar vermediğini belirtiyor.

Uzun mesafe savaşçılarının ise bir sonraki 15 saatlik Hong Kong uçuşu için endişelendiğini biliyoruz ama sakin olun: iç hatların aksine, uluslararası filolar uzun uçuşlar nedeniyle koltuk arkası ekranları temel unsur olarak korumaya devam ediyor. Yemek servislerinde tepsi koymak için bir alan gerekiyor ki bu alana yolcular genelde cihazlarını koyuyor ve birçok havayolu firması özelleştirilmiş ekran tekliflerinin yolcu deneyimlerinin ayrılmaz bir parçası olduğunu düşünüyor. Bu nedenle, uluslararası uçuşlar için yedek şarj cihazınızı evde bırakabilirsiniz.

Bu makale Bloomberg’den Justin Bachman tarafından yazılmıştır ve NewsCred yayıncı ağı tarafından yasal olarak lisanslıdır.

 

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe