Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Uçakların rötar yapması büyük problemlerden birisidir. Sıkça karşılaştığımız bu durum bazen canımızı sıkmanın ötesinde maddi kayıplara yol açıyor. Bu maddi kayıpları geri istemek ise herkesin yaptığı bir iş değil. Belki de prosedürden dolayıdır. Bu bürokrasi engelini aşmak ve bunu ulaşabilir hale getirmek isteyen birileri bu adımı İngiltere’de atmış bulunmakta!

Müşterilerin, gecikmiş uçuşlarından doğan zararın karşılanıp karşılanmamasını kontrol eden yeni mobil uygulamaya piayasaya çıktı.

AirFair, İngiltere’de bu türdeki uygulamaların ilki ve ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Geçtiğimiz 6 yılda, Avrupa Birliği içerisinde, 3 saat veya daha fazla gecikmeye maruz kalan yolcular; artık bu gecikmeden doğan zararlarını belgeleyebilecekler.

Bunu yapabilmek için müşteriler; rezervasyon referans veya uçuş numaralarını kullanacaklar. Ancak, kontrol sadece gidilen havaalanıyla ve yolculuk tarihiyle yapılabiliyor.

Which?” dergisi tarafından 2015’te yayınlanan bir araştırmaya göre, geciken 10 müşteriden sadece 4’ü bunu talep ederken, aslında 900.000 yolcunun ödeme yapılmasını talep etmek için yetkisi olduğu tahmin ediliyor.

Şu anda iOS ve Android’te var olan AirFair’in sürümünün güncellenmesi planlanıyor. Böylece, coğrafi konum tanımlama, takvim gözden geçirme ve verimli bildirim sağlama özelliklerini barındıracak. Verimli bildirim sağlama, uygulamaya giriş yapmış olan yolcuları havaalanında 3 saatten daha fazla kaldıklarında bilgilendirmeyi sağlıyor.

airfair-flight-delay-compensation

Genel Müdür Steven Bell: “Birçok insan geciken uçuşları için uğradıkları zararı talep etme hakkına sahip olduğunun farkında değil. Bu yüzden, hakları olan parayı gözden kaçırıyorlar. Bu, sizin havayolu seyahat verginizin içinde olan ve havayolunun kenara koymakla yükümlü olduğu bir para. Eğer gecikmeniz sonucunda bu parayı talep etmezseniz orada kalacaktır.”

“Fakat, bu ücretin havayolundan talep edilmesi süreci zaman alabilir. Bu yüzden biz, bunu kolay ve sorunsuz bir süreç haline getirmeye çalışıyoruz. AirFair ile, siz uçağa bininceye kadar, geciken uçuş için uğradığınız zararın talebi uygulama üzerinden oluşturuluyor.”

AirFair; hasar yönetim firması Allay tarafından sağlanan en yeni olanaklardan biri. Bu uygulama sayesinde, ayda 28.000’i aşkın tüketici talebi ele alınıyor.

Bu tarz uygulamaların ülkemizde de yaygınlaşmasını ümit ediyoruz.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz