Airbnb’nin Borsadaki Değeri Geleneksel Otel Gruplarını Gölgede Bırakıyor

Airbnb, ABD borsasına ilk girişinde 100 milyar doları aşan bir değere sahip olarak, dünyanın en büyük üç geleneksel otel grubunun değerini gölgede bıraktı.

Teknoloji tabanlı Nasdaq endeksindeki liste, tatil evi kiralama şirketi için 3,5 milyar sterlin topladı.

Hisseler, her biri 68 $ ‘lık açılış değerinin iki katından fazlasıyla kapanış yaptı.

The Times, Marriott’un 43 milyar $, Hilton’un 29 milyar $ ve InterContinental Hotels Grup’un 12 milyar $ değerinde olduğunu hesapladı.

CEO Brian Chesky, BBC’ye verdiği demeçte, kırk milyon mülkün bulunan şirketin Covid-19 krizini yönlendirmeye yardımcı olmak için beklenmedik derecede büyük olayları kullanmayı planladığını söyledi.

Kendisi; “Hala fırtınadayız. Fırtınanın ne kadar süreceğini bilmediğimiz için en iyisini umuyoruz ama en kötüsüne de hazırlanıyoruz.
“Yatırımımız konusunda çok tedbirli ve çok düşünceli olacağız, özellikle de şu an hala büyük miktarda belirsizliğin olduğu bir dünyada “dedi.

Liste, Chesky’nin ve şirketi 2008’de San Francisco’da bir ev paylaşım sitesi olarak kuran diğer iki kurucusunun milyarder statüsünü de pekiştirdi.

Geçen yıl, 4,8 milyar dolar gelir elde eden Airbnb aracılığıyla yaklaşık 54 milyon kişi rezervasyon yaparak konaklama gerçekleştirdi.

Bununla birlikte,Covid krizi ile birlikte şirket acil durum fonunda 2 milyar dolar toplamadı ve işgücünü dörtte bir oranında azaltarak 1.800 iş kaybına yol açtı. 2020’nin başlarında borsaya girişi ise askıya almasıa sebep oldu.

İnsanlar karantinada şehirlerden kaçmaya çalışırken, ABD iç seyahatlerinde bir toparlanma, yazın en yoğun üç ayı için kar elde edilmesine de yardımcı oldu.

AJ Bell’in yatırım direktörü Russ Mold, kargaşaya rağmen Airbnb’nin topladığı paranın seyahat endüstrisinin hızla toparlanacağına dair bir umut işareti olduğunu söyledi.

BBC’ye verdiği demeçte, ” Eğer insanlar 2021’de daha fazla sayıda seyahat etmeye başlarsa, yatırımcılar açıkça uzun vadeli bir yıkıcı olan; ancak aynı zamanda kısa vadeli kazanan bir şirket [Airbnb] arıyorlar” dedi.

Ancak City araştırma firması Third Bridge’de kıdemli analist olan Dan Thomas, Airbnb’nin birçok cephede zorluklarla karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

“Teknolojik yenilik, ev sahiplerinin ve ev sahibi yönetim şirketlerinin farklı platformlarda envanteri, kullanılabilirliği ve fiyatlandırmayı daha kolay yönetebilmesi anlamına geliyor ve bu, Airbnb’den geçiş maliyetlerini düşürüyor.

Kendisi; “Bazı pazarlarda, ev sahiplerinin Airbnb platformu aracılığıyla ziyaretçi edinme, ancak daha sonra onları daha ucuz platformlar veya doğrudan rezervasyon indirimleri yoluyla elde tutma eğilimi görüyoruz.”

“Pazar geri döndükçe, GMV [brüt satıcı değeri] büyümesini sağlamak için Airbnb tarafından ücretli kanallardan yararlanıldığından pazarlama maliyetlerinin yeniden artması muhtemeldir ve bu, kâr hanesine ek baskı getirebilir ” dedi.

Thomas ekledi: “Önemli bir soru da, pandemi sona erdiğinde Airbnb’nin platforma doğrudan trafik yoluyla ne kadar daha fazla büyüme sağlayabileceğidir.

“Eylül ayının sonuna kadar geçen dokuz ay boyunca, tüm site trafiğinin% 91’i doğrudan veya ücretsiz kanallardan geldi ve bu da işin olağanüstü zorlu bir dönemde korunmasına yardımcı oldu.

“Pandemi öncesi, doğrudan arama düzeyi veya ücretsiz kanallar aracılığıyla Airbnb’nin toplam trafiğinin% 77’si, kârlılığa ulaşmanın çok daha zor olduğu bir düzey”dedi.

Booking.com, Kayak ve Priceline’ın sahibi Booking Holdings’i geçen yıl neredeyse 4,9 milyar dolar nakit akışı “zorlu bir rakip” olarak tanımladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!