Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Airbnb, Oyo Hotels & Homes’un E Serisi yatırım turunda, yatırım gerçekleştirdiğini doğrularken, ilgili yatırım tutarını veya şartlarını açıklamadı. Gelişmeyle ilgili bilgi sahibi bir kaynak, miktarın 100 milyon ile 200 milyon dolar arasında olduğunu belirtti.

Oyo, 11 turdan 1.7 milyon dolar gelir elde etti ve son yatırım 14 Şubat’ta Didi Chuxing’den 100 milyon dolar oldu.

Airbnb Evler Başkanı Greg Greeley; “Hindistan ve Çin gibi gelişmekte olan piyasalar, Airbnb’nin en hızlı büyüyen ülkelerinden bazılarıdır. Bu pazarların çoğunda Oyo, yerel ağırlama girişimcilerini daha fazla gezgin için daha fazla seçenek sunmaya teşvik ediyor. Seyahat ederken insanlara daha fazla seçenek sunmaya olan bağlılığımızı paylaşıyoruz ve Airbnb’yi herkes için uygun kılmaya çalışırken Oyo ile ortak olmaktan heyecan duyuyoruz ” dedi.

Oyo’nun Kurucusu Ritesh Agarwal, basın açıklaması esnasında yorumda bulunmak için müsait değildi.

Her iki taraf da birbirlerinden nasıl yararlanacaklarını açıklayamadı ve aslında henüz bilmiyor da olabilirler. Skift, iki tek boynuzlu at arasındaki görüşmelerin sadece iki ila üç aydır devam ettiğini ve birçok alanda “görünürlük olmadığını” ifade etti. Bu türden bir şeyin gerçekleşmesinin “biraz zaman alması” bekleniyordu.

Airbnb, bir açıklamada, “Oyo’nun, konaklamalarını Airbnb platformu üzerinde sunması dahil”, birlikte çalışmanın bir yolunu bulduklarını; fakat “buna dair bugünlük daha fazla açıklama yapmayacaklarını” belirtti.

Oyo daha önce 22 Mart’ta yayınlanan bir makalede Skift’e, Airbnb ve diğer küresel ve bölgesel oyuncular gibi bir dizi küresel dağıtım ortağıyla çalıştığını ve bu ilişkilerin hiçbirinin doğada münhasır olmadığının altını çizmişti.

Anlaşmanın Ayakları

Hindistan ağırlama danışmanları bu anlaşmanın ayakları olduğunu söyledi.

Hotelivate Otel Danışmanlık Şirketi Kurucusu Manav Thadani; “Airbnb hem Hindistan hem de Çin’de çok başarılı olamadı, aslında bu iki ülkenin dışında yapmayı başardıklarına göre geride kaldı. Oyo, pazar payını yakalamak için çok kısa bir süre içinde çok iyi bir performans gösterdi ve Airbnb’nin yaklaşmakta olan halka arz teklifinden önce büyümesini göstermesi için büyük bir kazanç sağladı.

“Bir başka ilginç açı ise Oyo‘nun kesinlikle ana akım olduğu ve otel pazarının büyük bölümünün büyüme arayan herhangi bir şirket için olduğu alan. Airbnb’nin şu anda işin üst segment kısmında daha fazla rol oynadığı ve çok daha yüksek bir fiyat noktasına sahip olduğu görülüyor. Bu nedenle, bir şekilde, her ikisi de rekabet etmekten çok birbirlerin için tamamlayıcı olacaklardır. Oyo için şu anda mevcut olmayan bir müşteri grubu demek” dedi.

Oyo, Airbnb’nin, bu Haziran ayında tamamlanması beklenen HotelTonight’ın devralınmasından sonra “kapsamlı bir seyahat pazarı” olma yolunda ikinci adımını temsil ediyor.

Bir başka otel danışmanı olan THRS CEO’su Yeishan Goel, Airbnb ve Oyo’nun farklı değer önermelerinin onları tamamlayıcı kıldığını kabul ediyor.

Goel, Oyo’nun daha premium kategorideki ürünleri piyasaya sürerek oyunu yükseltmeye çalıştığı halde, esasen şu anda başka biri tarafından konsolide edilmeyen oteller için bir bağlantı ve işlem kabiliyeti çözümü olmaya devam ettiğini söyledi.

“Oyo olanaklarına sahip temel operasyonel güvence, check-in / check-out, rezervasyon garantisi ve minimum işletme garantisi, onların agresif bir şekilde yükselmelerini sağlıyor. Her şeye rağmen, açıkça yaptılar ve değeri kanıtladılar. Öte yandan Airbnb, dünyadaki herkesten daha fazla ev kiralayabilecek sağlam bir konut piyasası oyuncusu olmaya devam ediyor. Ayrıca, varlıklı konukların bile en yüksek kalitede evlerini rezerve etmekten çekinmedikleri, bu nedenle marka ağırlığının açıkça görülebildiği daha üstün bir marka ifadesi var ”dedi.

Her ikisinin de birbirinden nasıl yararlanacağını birkaç yoldan kaydetti:

Airbnb, Hindistan ve Çin’deki otelcilik alanındaki artan odağını büyütebilecek. Şu anda şirketin nispeten küçük bir varlığı var; Goel’in bildirildiğine göre, % 5’ Çin’de, yüzde 1’den azı ise Hindistan’da.

Ayrıca, Airbnb’nin otellerde kalmayı tercih eden ve seyahate daha fazla para harcamak isteyen iş gezginlerine dokunma yeteneğini daha da artıracak. Aslında, Airbnb, HotelTonight satın alımında olduğu gibi, son zamanlarda turistler için ev kiralamasının ötesinde konaklama olanaklarını genişletmek için bazı agresif adımlar attığını belirtti.

Airbnb, küçük Fransız mülk yönetimi başlangıcı Luckey Homes’u ve ayrıca kadınlar için ortak çalışma alanlarına ve sosyal kulüplere odaklanan The Wing’de küçük bir hisseye sahip olmasıyla, “kesinlikle turistlerin ve sırt çantalarının ötesine odaklanmayı hedefliyor.”

İşlem, Airbnb’nin ülkedeki 45.000 listedeki envanterini önemli ölçüde genişletebilir. Goel, “Oyo’ya yapılan yatırım, şirketin amacı dahilinde 8.700’den fazla mülke ve [yalnızca Hindistan’da] 173.000 odaya sahip olması nedeniyle stratejik hale geliyor” dedi.

Airbnb, Oyo’nun Çin’de büyüyen ayak izinden de faydalanacak. Oyo’nun Çin’deki işletmesi Oyo Jiudian, Ocak 2019’da 280 şehir genelinde 5.000’den fazla otel ve 260.000 oda işletiyor.

Oyo İçin Neler Var?

“Anlaşma Oyo’ya altyapının arttırılması ve teknolojinin ve iç kapasitenin güçlendirilmesi konusunda olumlu yönde yardımcı olacak. Aynı zamanda şirketin mevcut bütçe portföyünü orta segmentteki otel zinciri markalarına genişletmesine yardımcı olacaktır. Airbnb’nin desteği, Oyo’nun küresel genişleme çılgınlığını hızlandırabilir. Goel, anlaşmanın ABD pazarındaki Oyo için büyük bir avantaj olacağını belirtti.

Şubat ayında Skift tarafından bildirildiği üzere Oyo, Dallas’ta bir ofis açarak ve Austin ve Dallas’taki özellikleri test ederek ABD pazarına girdi.

STR’ın Asya Pasifik Bölge Direktörü Jesper Palmqvist; “Oyo’nun yakın geçmişte tüm fonlarla nakit zengini olduğunu unutmadan aslında cevap verilmekten kaçınılan soru şu: paradan daha fazla ne istiyorlar? Köklü bir yatırımcı, sağlam bir marka ortağı, küresel sınırları aşmalarını sağlayan küresel bir dağıtımcı mı veya Airbnb’nin platformuyla desteklenen Hint yerleşim bölgesinde Oyo ciddi biçimde büyüyecek mi?”

“200 milyon dolara varan bir miktar Airbnb’nin yüzde 2-4’ünü oluşturacak ve “yatırım çeşitlendirmesi” yapacak.

Oyo, diğer taraftan, daha da fazla değişiklik potansiyeline sahip. Palmqvist, “Bugün hala gerçekten çok büyük olsalar bile, halen erken. Endüstri ekosisteminde veya münhasırlık da dahil olmak üzere her iki tarafın ortaklığı noktasında kısa vadeli bir değişim beklemem” dedi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz