Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Amadeus, perakende iş ortaklarının ve çevrimiçi seyahat acentelerinin (OTA), Master Pricer acentesi teknolojisini Google Cloud’a taşıdıktan sonra daha kısa sürede yanıt alacağını belirtiyor.

Firmanın Madrid’deki ilk T3CH teknoloji konferansı sırasında duyurduğu hamlenin daha hızlı, daha verimli ve güvenilir bir hizmet için atılmış önemli bir adım olduğu söyleniyor.

Amadeus‘un, gelecekte tüm % 100 bulut altyapısına doğru ilerlemek istediği, tüm ana bilgisayarlarını kullanımdan kaldırmasından sonra ortaya çıktı.

Amadeus çekirdek ortak hizmet araştırması ve geliştirmesi kıdemli başkan yardımcısı Denis Lacroix, Google Cloud’a geçişin “yenilikçilikte yeni bir döneme” girilmesini sağlayacağını söyledi.

Kendisi, Travolution’a, Amadeus’un Erding, Almanya’da kendi veri merkezini genişletmeyi tercih edebileceğini; ancak artan hız ve güvenilirlik taleplerinin “müşterilerine daha yakın olmak ” anlamına geldiğini söyledi.

“Elbette her zaman Erding’i genişletebilir ve daha fazla beton dökebilirdik; ama uzun vadede buna bakmanın en iyi yolu bu. Ürünün müşteriye fiziksel olarak daha fazla yaklaşması gerekiyor. Şu anda müşteriye Almanya’daki veri merkezinden hizmet veriyoruz. Avrupa’da sorun değil, çünkü bant genişliği ve gecikme yok, ancak Güney Amerika ya da Avustralya’daysanız bir bedel ödüyorsunuz. Yarım saniye kadar az olabilir, ancak bu bir fark yaratıyor. Beş yıl önce insanlar yarım saniyenin çok fazla fark yaratacağını söyleyemezlerdi. Ancak bugün aramanın bir saniye daha hızlı olacağına söz verirseniz OTA’lar çok ilgilenecek çünkü bu daha yüksek dönüşüm oranları, daha fazla iş ve meta üzerine daha iyi yerleştirme anlamına geliyor” dedi.

Lacriox, Google Cloud’a geçişin Amadeus’un Erding’te aşırı kapasiteyi koruyarak yaptığı talepte öngörülemeyen ani artışları daha iyi yönetebileceği anlamına geldiğini belirtti.

Amadeus’un stratejisi, bazı işler merkezde tutulurken bazı iş yüklerinin buluta taşınacağı melez bir bulut teknolojisi altyapısına giderek daha fazla geçmek. Diğer uygulamaların gelecekteki geçişleri planlanmakla birlikte havayolu ortaklarının operasyonlarında çekirdek olanların taşınmasıyla halen ilgili bir plan yok.

En ucuz seçenekleri sunan acentelere yönelik bir alışveriş çözümü olan Master Pricer‘ın taşınması, Avrupa’da piyasaya sürülmeden önce başarıyla test edildi. Lacroix, müşterilerin buluta taşınma amacının gelişmiş hız ve hizmet seviyeleri olduğunu bunun dışında hiçbir değişiklik olmadığını söyledi.

CTO ofisinde Google Cloud teknik yöneticisi Paul Strong, arama devinin makine merkezlerini veri merkezlerinde enerji faturalarını % 40 oranında azaltmak için kullanıldığını söyledi. Kendisi, Google Cloud’a geçiş yaparak Amadeus’un sadece bu verimlilikten değil, aynı zamanda büyük ölçekli veri işleme yeteneklerinden ve güvenilirliğinden de faydalandığını söyledi.

“İnternetin yaklaşık % 25’i Google’ın fiber optiklerinde yayınlanıyor ve dünya genelinde yaklaşık 128 noktamız var; bu da trafiğin ağdan çekilmesine gerek kalmadan gecikme süresinin azaltılması anlamına geliyor. Amadeus ile bu ortaklık için heyecanlıyız. Bu, seyahat için platformu modernize etmek üzere uzun vadeli bir eğiliminin parçası. Seyahati bizim için ilginç bir alan olarak görüyoruz. Her sektörün kendine özgü ihtiyaçları var. Seyahat için bu, arama ve bir araya getirilmesi gereken çok büyük miktarda veri ile ilgili. Bu, Google’ın gücünün çekirdeğini oluşturuyor – çok hızlı bir şekilde görüş bildirmemiz gerekiyor. Seyahat, platformumuzu daha da esnek hale getiriyor” dedi.

Lacroix, Amadeus’un Google’ı seçmesinin nedenlerinden birinin, veri merkezinde dağıttığı teknik yöntemleri kullanması, ancak ortaklığın ayrıcalıklı olmaması olduğunu söyledi.

Şimdilik Amadeus, kişisel tüketici verilerini işleyen herhangi bir uygulamayı buluta geçirmeyecek, ancak Lacriox, verilerin şifreli olmaması durumunda gelecekte bunun olacağını söyledi.

Amadeus’un, bir Google ortağı olmasının yanı sıra kendi Google Flights ürünüyle rakip olduğu gerçeğinden de bahsetti ve Bu durum, bazı soruları gündeme getirdi; ancak herhangi bir teknoloji şirketi ile çalışırken aynı sorular gündeme gelecekti. Bu, bizim iş yapma şeklimizin bir parçası” dedi.

Strong ; “Rekabet algısının olduğu yerde kaygının net bir şekilde ayrı olduğundan emin oluruz. Bu kısmın burada yaptığımız şeyle hiçbir ilişkisi yok” dedi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz