3. Çeyrekteki Global Seyahat Görüşleri ve Tatil Trendleri

İş ve okul başlamadan önce uzun bir tatil yapmak isteyen ailelerin ve çalışanların tatil dönemi olarak tercih ettiği yaz mevsimi seyahatlerin en çok yapıldığı dönemdir.  

Sojern’in bir milyardan fazla veriyle turizmdeki online tüketim trendlerini anlamak ve değişimi görmek için yaptığı, kapsamlı analizleri içeren 3. Çeyrek Global Seyahat Raporu yayımlandı.

3.Çeyrekte En Çok Aranan Destinasyonlar

En çok aranan 10 ülke hemen hemen hepimizin tahmin ettiği ülkeler.  Seyahatseverler Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çeşitli eyaletleri, İspanya, İngiltere, İtalya, Fransa, Almanya ve Türkiye’yi tercih ediyorlar.  Türkiye ve Rusya’nın yazın yaşanan olaylardan sonra hala ilk 10’da yer alması şaşırtıcı. Bir diğer değişmeyen tatil noktası olan Tayland da ilk 10’daki yerini koruyor.

14c

Yaz İçin En Popüler ABD Destinasyonları

Bağımsızlık Günü ve İşçi Bayramı yılın 3. çeyreği içinde yer alan ve üç-dört günlük tatil planlamaları yapılan iki büyük tatil. New York, Las Vegas ve Miami iki tatilde de en çok tercih edilen 5 destinasyon arasında kendilerine yer buluyorlar. Ancak bundan sonraki tercihlerde şaşırtan bir sürpriz söz konusu. Chicago ve Los Angeles, Bağımsızlık Günü destinasyonlarında kendilerine ilk 5’te yer bulurken İşçi Bayramı’nda ise yerlerini Cancun ve Orlandao’ya bırakıyorlar.

a4c

Hac Döneminde Ortadoğu Seyahatlerinde Artış

14 Eylül haftası da yılın üçüncü çeyreğinde yer alan popüler tatil zamanlarından birisi. Milyonlar Mekke’deki hac vazifesini yerine getirmek için Suudi Arabistan’ın Cidde şehrine seyahat ediyor. Yılın bu zamanları çevre ülkelerde bölgeye gitme isteği yüksek hızda artıyor. Örneğin Umman’dan Cidde’ye yapılan yolculuklar hac döneminde bir önceki haftaya oranla %243 artıyor. Suudi Arabistan’dan, Bahreyn ve Katar’a yapılan seferler de bir hafta sonrasında %200’ün üstünde artıyor.

İleriye Bakmak: ABD’de Şükran Günü Seyahatleri

Yaklaşan tatillere bakacak olursak, seyahat isteğinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Kuzey Amerikalı çoğu insan için Şükran Günü yazı yolcu ettiğimizin habercisi. Kuzey Amerikalı yolcuların %67’si bu son 4-5 gün için tatil rezervasyonu yaptırıyorlar.

New York tatil için popüler bir destinasyon olmasına rağmen, çoğu yolcu Miami, Dallas, Los Angeles gibi daha sıcak yerleri tercih ediyorlar.

Dünya Çapında Tatil Turizmi Tahminleri

Birçok dini bayram ve okul tatilleriyle dolu birkaç hafta olması nedeniyle aralık ayı tatil için en popüler ay. Kalabalıkları belli bir günde seyahat etmekten alıkoymak zor bir şey. Ancak 19 Aralık’ta bunu yapmak çok daha zor. Bu gün Avrupa, Asya-Pasifik ve Latin Amerika’da en popüler, Kuzey Amerika içinse en popüler ikinci seyahat günü.

Info-3-predictions

Asya-Pasifik’te Lunar Yeni Yılı Patlaması

Dünya genelinde tatil sezonu 1 Ocak itibariyle biterken, Asya-Pasifik bölgesi 8 Şubat 2016’daki Lunar Yeni Yılı için planlar yapmakta. Japonya, Avustralya, Tayland’tan birçok yolcu 4-9 Şubat tarihleri arasındaki yurtdışı yolculuklar konusunda  son derece heyecanlılar.

Daha detaylı bilgi için Sojern’in 3. Çeyrek Raporu’na göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!