2017’de Otel İşletmeleri İçin Yazılım Önerileri

Çevrimiçi Teknoloji İnceleme Firması Software Advice, otel yönetim sistemlerindeki son trendleri keşfetmek ve ilginç bulguları paylaşmak üzere, 2017 yılı için Otel işletmeleri Alım Raporu’nu hazırladı.

Raporda en dikkat çekici olan ise şimdilerde sektörü yönlendiren uygun maliyetli, bulut tabanlı teknoloji. Yapılan ankete katılan alıcıların büyük bir kısmı (%62’si) önceden var olan problemli yazılımların yerine bu teknolojiyi koymaya çalışıyor.

Bu bulguları, Software Advice’dan Otel Pazar Analisti Taylor Short şu şekilde özetledi; “Otel yazılımı almak isteyenlerin büyük çoğunluğu (%96’sı) esneklik ve düşük yatırım maliyeti dolayısıyla bulut tabanlı bir sistem satın almak istiyor.

“Katılımcıların neredeyse yarısı bağımsız otelleri temsil ediyor ve bulut tabanlı yazılımlar, bütçesi kısıtlı bu tür şirketler için değerli işlevleri ile uygun fiyata sunuluyor” dedi.

2017 Otel İşletmeleri İçin Yazılım Alımları Raporu’nun İncelenmesi

Software Advice’ın ağırlama sektörü profesyonelleri ile yapmış olduğu görüşmelerde, alıcıların otel yönetim sistemlerinde neler aradıkları üzerine derinlemesine bir bakış açısına sahip olduk ki bu bulguları sektördeki mevcut ve gelişmekte olan eğilimleri tanımlamak için kullanabiliriz.

Rapor üzerinde, mevcut otel yönetim yazılımlarını satın alanların satın alma davranışlarını inceledik, ayrıca çoğu otelin konuklarını cezbetmek için kullandığı en popüler yazılımların işlevselliğini, doğrudan rezervasyonlar ve müşteri deneyimini geliştirmek için sağlanan kolaylıkları inceledik.

Önemli Bulgular

• Otele özel bir sistem kullanımı sektörde mütevazi bir büyüme yaratıyor, otel yönetim sitemlerinin adaptasyonu geçtiğimiz 2 yılda %2 oranında artış gösterdi.

• Alıcıların %62’si sorunlu yazılımları yenisiyle değiştirmek istiyor, yeni kullanıcıların %38’i ise süreci otomatikleştirerek kuruluşlarında büyümeye gitmek istiyor.

• Otel Yönetim Sistemleri satın alan otellerin neredeyse %96’sı web tabanlı dağıtım için bulut tabanlı sistemleri tercih ediyor.

Birleşik Devletler Ağırlama Sektöründeki Büyüme, Otel Yönetim Sistemlerinin Kabulünü de Arttırıyor

Ağırlama şirketleri; rezervasyon, misafir kabulü, çıkış işlemleri ve kat hizmetlerinin takibi gibi günlük görevler için geniş bir yöntem yelpazesi kullanıyorlar.

Sektörde 2017 yılında arz ve talep konusunda mütevazi bir büyüme görülmeye devam ederken, otele özgü yönetim sistemlerinin kabulünde son iki yıldır %2’lik bir büyüme söz konusu. Aynı zamanda, kağıt, kalem, tablolar gibi manuel yöntemlerin kullanımında %2’lik bir azalma da söz konusu.

Otel Yönetim Metotları: 2015 ile 2017 Yılının Karşılaştırılması

Bu, aslında daha fazla ağırlama şirketinin otele özgü sistemlerin faydalarının farkına vardığını da göstermektedir.
Bu sistemler, ağırlama sektörü için çok önemli özellikler sunuyor.

Bir otel yöneticisi olarak mülk yönetim sistemlerini ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde standardize edebilirsiniz. Bir otel yönetim sistemi aşağıdakiler dahil olmak üzere ihtiyacınız olan tüm fonksiyonları içerir.

  • Rezervasyon Yönetimi
  • Gelir Yönetimi
  • Kanal Yönetimi
  • Misafir İlişkileri Yönetimi
  • Satış Noktası

Otel yönetim sistemi bir bütündür, kullanıcılar farklı pencereler kullanmak ya da farklı programlar kullanmak zorunda kalmaz, çünkü sistem bütün sistemleri tek bir sistem içerisinde kesintisiz bir deneyimle bütünleşir.

Yöneticilerin Günlük Programları Otomatikleştirmesi ve Çevrimiçi Rezervasyonları Etkinleştirmesi Gerekiyor

Otel Yönetim Sistemi arayışında olanların %62’lik bir kısmı arayışlarının sebebini yazılımlarla ilgili (eski, özelliklerden yoksun veya kullanımı zor gibi) bazı özel problemler olarak belirtiyorlar. %27’lik bir kısım ise işletmesini henüz kuruyor ve bu sürecin en başından itibaren organizasyonlarına yardımcı olacak yeni bir sistem istiyorlar.

Ayrıca alıcılar açısından, talep ettikleri uygulamaların olmazsa olmaz özelliklerini de inceledik. Ön büro uygulamaları şaşırtıcı olmayan bir şekilde birinci sırada yer alıyor; doğal olarak her otel, misafirlerinin otele giriş ve çıkışlarını gerçekleştirmek ve ayrıca dijital oda anahtarları yapmak için uygun ön büro kabiliyetlerine ihtiyaç duyuyor.

Temel ihtiyaçların ötesinde, otellerin çevrimiçi varlığının da otel web sitesinden doğrudan rezervasyon yapabilecek misafirler açından çekici olması gerekiyor. Böyle bir durumda bir çevrimiçi rezervasyon arama motorunun %23 ile 2. sırada yer alıyor olması hiç de şaşırtıcı değil.

En Çok Aranan Otel Yazılımları

Gerçekler inkar edilemez: Her yıl yaklaşık olarak 148 milyon seyahat rezervasyonu çevrimiçi olarak gerçekleştiriliyor. Daha da önemlisi ise aynı gün rezervasyonlarının %65’i akıllı telefonlardan gerçekleştiriliyor.

Gezginlerin giderek artan bir şekilde çevrimiçi araştırma ve rezervasyon gerçekleştirmesinden dolayı hedefiniz, olabildiğince çabuk ve sıklıkla, mülkünüzü bu kişilerin önüne çıkarabilmek için çevrimiçi rezervasyon arama motoru kullanmak olmalı.

Çevrimiçi Rezervasyon Arama Motorunun Diğer Faydaları

Özelleştirme ve Markalaştırma: Birçok Arama Motoru sağlayıcısı, otellerin markalı açılış sayfalarını arama motoruna yerleştirmeleri için imkan sağlıyor. Böylelikle, misafirler rezervasyon deneyimi boyunca logo ve temanızla etkileşim halinde olabiliyorlar.

Resim Galerisi: Logolara ek olarak, oteller sayfalarına odalarını ve imkanlarını göstermek için profesyonel fotoğraf ve galeriler ekleyebilirler.

Gerçek zamanlı Fiyatlama ve Stok: Oranlar ve odaların uygunluğu çift rezervasyon ya da misafirlerin sıkıntılarını engellemek üzere doğrudan Otel Yönetim Sistemi’nden çekilebiliyor.

Artık Bulut Tabanlı Otel Yönetim Sistemleri Bir Standart

Gittikçe daha fazla yazılım bulut tabanlı hale gelirken, kurumiçi eski modellerin kullanılması da genellikle aşırı güvenlik kaygılarına veya özel gereksinimlere sahip sektör ya da kuruluşlar tarafından sürdürülüyor.

Otel yazılım alıcıları ise bulut tabanlı yazılım trendini takip ediyor gibi görünüyor: Bu trendi tercih edenlerin %96’sı ise web tabanlı otel yönetim yazılımı tercih ediyor.

Otel Yazılımı İçin Tercih Edilen Yazılım Oranları

Anketi yanıtlayan katılımcıların neredeyse yarısı bağımsız otelleri temsil ediyor (aşağıda ayrıntılı demografik özellikleri bulabilirsiniz) ve bütçeleri yazılım yatırımları için kısıtlı olabilir. Bu tür şirketler için bulut tabanlı yazılımlar önemli faydalar sunuyor:

Daha Düşük Maliyet: bulut tabanlı yazılımlar, geniş maliyet seçenekleriyle, genellikle aylık ya da yılda bir kez ödenen abonelik tabanlı bir ödeme seçeneği sunuyor.

Güvenlik: Bulutta bulunan otel verileri, sağlayıcının sunucusunda korunuyor ve düzenli olarak yedekleniyor, bu nedenle bir felaketin misafir bilgilerinin silinmesine sebep olacağı konusunda endişelenmeniz gerekmez.

Esneklik: İnternete bağlı kaldığınız sürece, bulut tabanlı bir çözüme erişebilirsiniz. Bakım ve güncellemeler tipik olarak gece boyunca gerçekleştirilebilir. Bu nedenle otel, işlemlerini askıya almak zorunda kalmaz.

Otel Yazılımı Alıcılarının Demografik Özellikleri

Daha önce de belirtildiği gibi, Franchise mülklerle kıyaslandığında, alım gerçekleştirenlerin %48’i bağımsız otellerden oluşuyor.

Zeki otelciler, en karlı segment olan genç gezginlerin artık sadece güzel bir oda aramadıklarını; fakat gerçek bir deneyim aradıklarını biliyorlar. Bu eğilim, daha otantik deneyimler sunmak için tasarlanan butik, bağımsız otellerin artmasına sebep oldu. Bu özgünlük duygusu, küçük otellere büyük otellerden sıyrılmak için güçlü bir özellik kazandırıyor.

Raporun tamamına ulaşmak için

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!