2016’daki Gezi Hedeflerinizi Gerçekleştirmek İçin 15 Yol

Yeni yılda tatil hedeflerinizden vazgeçmek istemiyor musun? O zaman seyahat arama sitesi Momondo’nun hazırladığı 15 adımı takip edip ve gezi hedeflerini tutturmayı nasıl başaracağını öğrenebilirsin…

Her yıl olduğu gibi 2016’da yapmak istediğin ya da değiştirmeyi düşündüğün şeylerin listesini yaptın. Bu liste muhtemelen yepyeni bir başlangıç ya da kötü alışkanlıklara son vermeyi içeriyor. Ancak bu hedefler arasında listeden silinmesi en zor olan şey daha fazla yolculuk etme isteğin olacaktır. 2015’te yapamadığın şeyleri sürekli kendi kendine hatırlatmak yerine kendine geç de olsa bir yılbaşı hediyesi ver ve dünyada daha fazla yeri görme imkanı yakala.

Nasıl mı? İşte böyle :

1. Hayal Kurmayı Bırak Planlamaya Başla

Bazen sorun seyahate zaman bulamamakta değil seyahati planlamaya vakit bulamamak olabilir. Bazen günlük hayatın dertleriyle o kadar meşgul oluruz ki oturup plan yapmaya vakit bulamayız.

Şanslısınız ki size yardım için buradayız. Momondo’nun TripFinder adlı hizmetinden yararlanarak zamandan tasarruf ederek ruh halineze, ilgi alanlarınıza, kıtalara, aylara ve en önemlisi de bütçenize göre seyahat noktaları bulabilirsiniz. İster İsveç’te bir kayak otelinde isterseniz Tayland’ta güneşli bir kumsalda… Sonsuz seçenek fırsatıyla TripFinder seyahatlerinizde rezervasyonu çok kolay bir hale getirecek.

2. Bütçenize Göre Yer Seçerek Bütçenizi Ayarlamaya Başlayın

543aef6710904aefa65c7c4e767f2254-cba-travel-money-card-920a

Nereye bütçenizin yetip nereye yetmeyeceğini bilirseniz planlamak çok kolay bir hale gelir. Tabii bütçeniz sonsuzsa sizin için tek limit gökyüzü olacaktır. Ama bütçesi sonsuz olmayanlar için taktik yapmak daha önemli bir hale geliyor.

Bütçe hedefini başarmak ince bir iş ancak denemesi bile sizi fazla harcamadan kurtaracak ve büyük bir bölümünü karşılamaya yetecektir.

3. Liste Yapmaya Başla

Biz liste yapmayı seviyoruz, yakında siz de seveceksiniz. Kendine gerçekleştirilmesi mümkün seyahat hedefleri belirle ve gerçekten de ziyaret edebileceğin yerlerin bir listesini yap. Doğru zaman geldiğinde ve sen hazır olduğunda maceraya atıl ve listendeki bir yer için yola koyul.

4. Çenesi Düşük Birisi Ol

Kerela’da yoga yapma hayali mi var? Quebec’te kurtlarla birlikte kamp yapmak mı istiyorsun? Bunları çevrendeki insanlara anlat ki halihazırda hayalindeki yolculuğa çıkmış olanlarla tanışma imkanı yakala.

Hayallerini paylaşman, çevrendekilerin sana sürpriz seyahat tavsiyeleri vermesine ve seni bir an önce yola koyulmaya ikna edecek ilginç anekdotlar anlatmasına olanak sağlar.

5. Tek Başına Seyahatten Korkma

16810244441_01fa5061c9_z
Görsel: @ Ashley Abroad

Bir sonraki uçağa atlayıp hazırsın ancak yol arkadaşı bulamıyor musun ? Bunun seni durdurmasına izin verme: tek başına seyahati dene ve istediğin zamanda istediğin yere istediğin şekilde gitme fırsatını yakala. Bu zorlu seyahat seni ödüllendirecek hatta birkaç yabancı arkadaş edinmeni sağlayacaktır.

6. Bölge İnsanıyla İletişime Geç

Dünya gözüne çok büyük bir yer gibi gözükebilir ancak bir tık’la bağlantı kurabilirsin. Seyahat etmek istediğin yerde yaşayan birini tanımak çıkmak istediğin macerayı daha az ürkütücü yapar. Birçok değişik online topluluklar, forumlar ve konaklama servisleri kolayca gitmek istediğin yerde yaşayan insanlarla iletişime geçmeni ve onlardan yer hakkındaki bilgileri ve oradakilerin fikirlerini almanı sağlar.

7. Yakınlarını Keşfet

Kim demiş seyahat etmek illaki uzak bölgelere uzun sürelerde gitmektir diye. Hepimizin çevresinde muhteşem güzellikler vardır. Seyahat hedeflerinize size yakın yerlerden başlamanız mantıklı olabilir.

Ülkeni daha iyi bilmeye başla, tüm müzeleri gezmeye çalış ve gezip görülmesi gereken her yerde bulun. Ulaşıma daha az zaman harcayarak memleketim dediğin yer hakkında daha fazla bilgi sahibi olup daha fazla eğlenme zamanı yakalayabilirsin.

8. İlgi Alanlarını Paylaştığın Bir Yol Arkadaşı Bul

camels
Görsel: @Something In Her Ramblings

Doğru yol arkadaşı geziyi gezi yapan şeylerden birisidir. Bu yüzden doğru yol arkadaşını bulmaya kafa yormak da önemlidir. En iyi yol arkadaşı, çocukluk arkadaşınız ya da sizin için çok önemli biri olmak zorunda değil görece daha yeni bir arkadaşınız bir meslektaşınız ya da uzun zamandır görmediğiniz ama sohbetini sevdiğiniz kuzeniniz bile olabilir. Kısacası alışılmışın dışına çıkmaktan korkmayın.

Yol arkadaşınızı bulunca bütçeyi, ilgi alanlarınızı ve seyahatten beklentilerinizi seyahat öncesinde konuştuğunuzdan emin olun. Bu konuşma size daha önce adını bile duymadığınız yerleri gezme imkanı sağlar. Buna ek olarak, gideceğiniz yerde kurduğunuz ilişkileri birbirinizle paylaşmanız size iki katı yer gezme ve iki katı insan tanıma imkanı verir.

9. İnsanlarla İletişime Geçin

İnternet müthiş ve çok kullanışlı olabilir ancak yurtdışı seyahatlerde yüzyüze iletişime geçmek daha iyidir. Kantonca da bedava Wi-Fi’ya nereden erişebilirim demek yerine momodo places uygulamasını kullanıp şehir rehberlerini indirebilirsiniz.

14 rehberin her biri orada yaşayanlar tarafından önerilen 150’den fazla bar,restoran,mağaza ve müze ve daha gezebilecek birçok güzel yeri içeriyor ve kesinlikle ücretsiz. Uygulamayı indir ve keşfetmeye başla.

10. Spontane Davran

Bavulun hazırsa ve bir anda bilet rezervasyonu yapmak için momondo’da yolculuk alarmı kurabilirsin. Eğer ilgilendiğin rotadaki bilet fiyatları değişirse alarm sana haber edecektir. Kazananın hep sen olduğu bir piyango gibi.

11. Uzun Molalara Hazırlıklı Ol

Bir havaalanında birkaç saat ya da bilinmedik bir şehirde bir gece geçirsen de molaları sonuna kadar değerlendir.
Biz olabildiğince uzun aralıklarla uçmanı öneriyoruz. Sadece ucuz biletler yakalamak için değil, bu sana havaalanı dışına çıkıp hiç yoktan birkaç yer daha görmeni sağlayacağından arasında uzun aralar olan uçuşlar bir taşta iki kuş vurmak gibi.

12. Aile Seyahatlerinde Ortada Buluşun

Bazen kendimizi sevdiklerimizden uzakta buluruz. Sürekli onların yanına gidip gelmek yerine ortada bir yerde buluşabilirsiniz. Böylece sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirir ve birlikte daha önce aklınıza gelmemiş yerleri görme imkanı elde edersiniz.

13. İş Seyahatlerinizi İyi Değerlendirin

valoungeluggage-flipper
Görsel: @Ausbt

Seyahat etmenize olanak sağlayan bir işe sahip olabilirsiniz. Tabii ki Ibiza’da bir seminere gitmek her gün sahilde güneşleneceğiniz anlamına gelmez. Ama boş zamanlarda, mini turistik ziyaretlere ya da şehirde dolaşmaya ve orayı hissetmeye vakit ayırabilirsiniz.

Size asıl tavsiyemiz iş ortamından sıyrılıp eğlenceye vakit ayırmanız.

14. İlham Al

Belki kalbinden tek bir yeri ziyaret etmek geçiyordur ya da egzotik bir yer aklını çelmiş olabilir. Seyahat bloglarını ya da Instagram’daki gezginleri ya da momondo blog’unu takip ederek heyecan verici yerler hakkında ilginç bilgiler edin.

Bazen gitmeyi hiç düşünmediğimiz yerleri keşfederiz. Buna ek olarak Avustralya’daki Whitsundays Sahili’nin bir fotoğrafına bakıp gündüz düşlere dalmak evinizin penceresinden yağmuru izlemekten -eğer yağmurdan pek haz etmiyorsanız- daha keyifli olabilir.

15. Hadi Uğraşın Artık

Ne diye bekliyorsunuz? Dünyada seyahat etmenin bin bir türlü yolu var ve bu yıl gitmek istediğiniz yerleri ziyaret etmenin tam zamanı. Bazen sizi durduran şey fazla düşünmektir. Bileti aldıktan sonrası başlı başına maceradır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!