2016’da Hayatımıza Girecek 4 Seyahat Teknolojisi Trendi

Bu ayın başında, Las Vegas’ta düzenlenen Elektronik Ürünler Tüketici Fuarı’nda (CES) tanıtılan çok miktarda yeni teknolojik ürün, yalnızca görsel olarak etkileyici değildi aynı zamanda seyahat deneyimlerine değer katma potansiyelinin mevcut olduğunu duygusunu da doğruladı.

Bu yüzden bu yazıda sizler için geleceğin teknoloji trendlerini paylaşmak istedik ve 2016’da seyahatlerle alakalı 4 ileri teknoloji trendini daha sizler için derledik.

Bulut Pasaportlar

Pasaportunu unutma ya da kaybetme senaryosu birçok gezgin için kabus demek; fakat günümüzde ve bu çağda somut ve gerçek bir pasaport taşımaya bir alternatif mevcut olabilir mi? Bulut teknolojisi sayesinde böyle bir alternatif mevcut! E-pasaport kapılarını kullanmak için e pasaportunuz olsa bile, yine de elinizde bir pasaportunuz olması gerekirken; biyometrik veriler ve fotoğraf, ayrıca kimlik bilgilerinizi içeren bulut pasaportlar sayesinde güvenliği geçebilmeniz için sadece kişiselleştirilmiş QR kodunuzu (Quick Response Code) ibraz etmeniz yeterli!

İnsansız Hava Aracıyla Fotoğraf Çekimi

Görsel: National Defence Magazine
Görsel: National Defence Magazine

Selfie çubukları gölgede kalmak üzere! Geçen yıl insansız hava aracı kullanılarak çekilen reklamı gördük ve endüstrinin bazı bölümlerinin tahminine göre insansız hava aracının tatil fotoğrafları çekmek için kullanılması yalnızca an meselesi. Bu Trend hakkında bir şüpheniz varsa fotoğrafçılık ve video çekimleri alanında çığır açan yeni 3DR Solo Aerial Drone satışları devam ediyor.

360 Derecelik Fotoğrafçılık

İnsansız hava aracı (Drone) bazılarımız için halen pahalı, fiyatları şu anda 1000 Pound, (yaklaşık olarak 4.000 TL) civarında. 360 derecelik fotoğraf makineleri belki biraz daha cazip olabilir. Şu anda, piyasada az miktarda bulunan ve nadir olarak satışı gerçekleşen bu tür ürünler mevcut olsa da; Nikon ve Samsung markaları bu ürünün gelişmiş modellerini yakında satışa çıkaracağını açıkladı. Böylece 500 Pound’dan, (yaklaşık olarak 2.000 TL’den) daha az bir ücret karşılığında 360 derecelik bir fotoğraf makinesi satın alabilirsiniz.

Ayrıca eğer seyahatiniz esnasında yaşadığınız maceraları her açıdan yakalayabilirseniz, aileniz ve arkadaşlarınızın da bu fotoğrafları görmekten memnun olabilecekleri gibi küçük bir olasılık da mevcut…

Süper Hızlı Wi-fi

Evlerde kullanılmak üzere süper hızlı wi-fi’ın gelmesini bekliyoruz; fakat bu tecrübeyi wireless ağında birkaç dakikada bir kopma olmadan oturum açarak bir otelde yaşadığınızda kendinizi gerçekten şanslı hissedeceksiniz.

Bu arada British airlines‘ın uçuşlarında halen uygun fiyatlı hızlı internet bağlantısı mevcut değil.

Ancak 2016’da bir değişiklik yaşanması muhtemel. İnternet üzerinden Televizyon ve film izlemek bir zorunluluk haline geliyor. Bu duruma oteller ve havayolları da hızlı bir şekilde tepki vermek zorunda kalacaklar, bu yüzden de daha hızlı ve daha iyi wi-fi hizmeti de zorunluluk haline gelecek.

Otomasyon

Eğer bu bir trend ise bunun gerisinde kalmaya ya da kalmamaya karar verebilmek gibi bir durum söz konusu değil; fakat bir şeyden eminiz ki otomosyon sistemleri büyümeye devam ediyor. Otel zincirleri çoktan kendi uygulamalarını hayata geçirdi, bunun anlamı; herhangi bir personel ile iletişime geçmek zorunda kalmadan taleplerinizi iletebilirsiniz, yine tek başına uçuş rezervasyonları yapmak, bagajlarınızı kontrol etmek, güvenlik geçişleri gerçekleştirmek, otelde check-in yapmak bu sistemler sayesinde an meselesi! Bu sistemler sadece bir maliyet düşürme yöntemi olarak kalmıyor; ayrıca yaşadığımız zamanı da temsil ediyor.

Görsel Kaynağı: Emaze

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!