2016’da Görmeniz Gereken 7 Yer

Eğer para probleminiz olmasaydı 2016 senesinde nereyi görmek isterdiniz? Barbados sahillerinde sere serpe uzanmak mı yoksa Paraty’de caipirinha hüpletmek mi?

2016 için hazırladığımız liste karşınızda:

7. Puerto Varas, Şili

şili
İsa’nın Kalbi Kilisesi

El Tepual Uluslararası Havalimanı (PMC)’na sadece 25 km mesafede olan Puerto Varas  outdoor aktivite cenneti olan Şili Göller Bölgesi’nde.  Almanlar tarafından kolonize edilen ve Alman Mimarisi’nden ve Mutfağı’ndan etkilenen bu bölgede karla kaplı volkanlar ve Llanquihue Gölü sayesinde yeryüzündeki  en güzel yerlerden biri olarak listeye girmiş bulunmakta.

Ne yapılır:

 1. Kendinize yerel bir rehber bulup Llanquihue Gölü etrafında bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.
 2. Bir Alman kasabası olan Frutillar’ı ziyaret edebilir ve leziz Alman keklerinin tadına bakabilirsiniz. Ayrıca Alman Kolonial Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

6. Paraty, Brezilya

praty

Brezilya’nın Costa Verde bölgesinde bulunan Paraty, Rio de Janeiro’ya 4 saat mesafede. 1650 senesinde Portekizliler tarafından kurulan bu güzel sahil şehri tarihi yapılarını ve arnavut kaldırımlı sokaklarını çok iyi muhafaza etmiş. Tabii bütün kolonial yapılar şu anda butik otel, restaurant ve mağaza olmuş. Şehrin en güzel özelliklerinden biri ise dolunay zamanı her ay  deniz sularının yükselmesiyle bu sular şehrin tarihi bölgesine doğru yönelmekte.

Ne yapılır:

 1.  Koyda güzel bir tekne turuna ne dersiniz? Bu beş saatlik tur boyunca civardaki eşsiz güzellikteki adalara ve plajlara uğrayacaksınız. Güneşlenebilir, yüzebilir ve berrak sularda dalabilirsiniz. Tabii sadece tekne ile mümkün.
 2.  Arnavut kaldırımlı sokakları ile tarihi bölgede güzel bir yürüyüş yapabilir ve tarihi restaurantlarında keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

5. Barbados

barbados

Barbados, Karayipler’in en çok turist alan bölgesi. Senede 3000 saatin üzerinde güneş ışığı almasıyla da zirvede. Kuzeydoğu rüzgarları sayesinde de nem oranı en düşük Karayip Adası konumunda. İnsanlar dostane, yerel lezzetler harika. Daha ne olsun?

Neler yapılır:

 1. Su sporlarının ve muhteşem plajların tadını çıkarın. Daha serin plajlar için ise batı yakasında kalmanızda fayda var.
 2. Oistins Balık Restaurantı’nda her cuma gecesi yapılan etkinliklerde yerellerle tanışın.

4. Porto Riko

porto ric

Porto Riko çok fazla uygun fiyatlı ama lüks konaklama imkanını barındırıyor. 2015’te en iyiler listesindeydi, listedeki yerini hala koruyor.

Tarihi güzelliklerinin yanı sıra, plajları, muhteşem lezzetleri ve eşsiz kahveleriyle sizi bekliyor.

Neler yapılır:

 1.  Yemek turlarına katılın ve Porto Riko’nun mutfağı ve kahveleri karşısında büyülenin.
 2.  Kahve çiftliklerini ziyaret edin.

3. Baykal Gölü, Sibirya

baykal

Baykal Gölü Sibirya’nın güneybatısında yer almakta. Dünyanın en eski ve derin gölü olması, Dünyanın donmuş temiz su kaynaklarının %20’sini barındırmasıyla, eşsiz fauna ve florasıyla “Rusya’nın Galapagos’u” ünvanını hak ediyor. 1996’dan beri ise Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’nde

Ne yapılır:

 1. Baykal Gölü kenarında meşhur Listvyanka Kasabası‘nı ziyaret edin . Yerel marketlerden tütsülenmiş balık almayı ve  Baykal Foku’nu görmeyi unutmayın.
 2. Dünya’daki en güzel yerlerden biri olan Olkhon Adası’nı ziyaret edin.  Bu adadaki Nikita Pansiyonu’nda konaklayın.

2. Sicilya, İtalya

sicilya

Türk Merdivenleri

Napoli’den Sicilya’ya deniz yoluyla ya da Palermo, Katanya ya da Trapani’ye İtalya’nın birçok şehrinden uçabilirsiniz. Sicilya eşsiz kültürü,yemekleri ve tarihi ile İtalya’dan epey farklı. Yunan harabeleri, katedraller, Arap,Yahudi,Gotik ve Bizans’dan etkilenmiş yapıları nefesinizi kesecek.

Ne Yapılır:

 1.  Toarmina, Palermo, Katanya ve Trapani gibi tarihi bölgeleri ziyaret edin.
 2. Scala dei Turchi (Türk Merdivenleri ismini Türk Denizcilerden almıştır) ‘de gün batımını izleyebilirsiniz.

1. Yogyakarta, Endonezya

endonezya

Yogyakarta (Jogja olarak da geçer ) dünyanın en bölgelerinden biri. Bali’den ve Jakarta’dan 1 saatlik uçuş mesafesindeolan bu bölge UNESCO Miras Listesinde olan  Candi Prambanan(Endonezya’daki en büyük tarihi Hindu tapınağı) ‘na evsahipliği yapmakta, Ayrıca Borobudur, UNESCO Miras Listesinde olan dünyanın en büyük tarihi Budist tapınağına sahip Borobudur’da bu bölgede yer almakta.

Neler Yapılır:

 1. Borobudur’u görün.
 2. Candi Prambanan ve Kraton Sarayı’nı ziyaret edin. Taman Sari (Hisar)’ı görün. Ramayana dansını izleyin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!