İşinizi Verilen Zahmete Değecek Hale Getirecek 8 İpucu 0

İş seyahati çoğu mesleğin önemli bir parçası. Örneğin ben, satış departmanında geçirdiğim 10 yıl boyunca haftalık seyahatlerim süresince 10’dan fazla ülkeye ve Türkiye’nin tüm illerine gittim.

O kadar sık seyahat ederdim ki kendi şehrimin havalimanındaki park görevlisiyle neredeyse arkadaş olmuştuk. Şu bir gerçek ki, müşteriler yada iş arkadaşlarıyla yüz yüze görüşmek için yapılan seyahatler iş hayatındaki başarı için önemli olduğu gibi, aynı zamanda sorumluluklar ve kişisel hayata ayrılan zamandan da çalıyor. İşte size iş hayatınızdaki başarıyı ve kendinize ayırdığınız zamanı maksimuma çıkaracak bazı ipuçları:

1. Projelerinizi Uçuş Zamanına Saklayın

Genellikle uçuş zamanlarını kayıp olarak görürüz. Ama biraz planlamayla bu saatler bazı işleri halletmek için değerli zamanlar haline gelebilir. Örneğin, uçuş zamanınıza denk gelen projenizi yolculuk sırasında yapmak üzere ayarlayabilirsiniz. Kıtalar arası yapacağınız kesintisiz bir uçuş sırasında, büyük projelerin üstesinden gelebilirsiniz. Daha kolay olan ve bu yüzden uzun süreli odaklanma gerektirmeyen projeleri ise daha kısa uçuşlar veya aktarmalara saklayabilirsiniz. Ben genellikle kısa süreli dönüş uçuşlarını gider faturalarını derleyip toparlamak üzere kullanıyorum. En önemli projelerinizi , uzun bir sabah uçuşunda henüz kafanız dinçken yapmayı bir düşünün. Birkaç uçuş sonrasında sizin için uygun olan veya olmayan şeyler üzerine düşünüp planda değişiklikler yapabilirsiniz.

2. Biraz Okuyun

Uçuş zamanı aynı zamanda uzun süredir ertelediğiniz raporları veya makaleleri okumak için mükemmel bir fırsat. İlgilendiğiniz materyalleri iOS ve Android uyumlu Pocket gibi daha sonra okuma uygulamaları yardımıyla akıllı telefon veya tabletinize indirip kendinizi uçuşa hazırlayın. Çok sürmeden, sıradaki 4 saatlik uçuş için kendinize özel hazırlanmış kütüphanenize sahip olacaksınız.

3. Bir Yayını (Podcast) Takip Edin

İnternet üzerinden yayın dünyası iş ve eğlenceden haber ve spor alanlarına kadar bir çok farklı konuyu kapsıyor. Uçak seferleri, belli bir zaman taahhüdü gerektiren yayınlarla arayı kapatmak için mükemmel fırsatlar sunuyor. Podbean, Stitcher ve Apple Podcasts dahil olmak üzere mobil uyumlu birçok podcast uygulaması kullanıcıların en sevdiği yayınları biriktirip sonra izleme veya dinlemelerini sağlıyor. Projelerinizi uçuş zamanına göre ayarladığınız gibi, bu yayınları takip etmeye ayırdığınız zamanı da uçuş süresine göre ayarlayabilirsiniz. Mesela ben, seyahatten önceki gün Hidden Brain, Marketplace ve Invisibilia gibi en sevdiğim yayınlardan bölümler indiriyorum, böylece kalkıştan inişe kadar dinlemek için yeterince vaktim oluyor.

4. Yabancı Dil Öğrenin

Belki tüm bir haftayı şehrin dışında bir proje üzerinde çalışarak geçirdiniz ve şimdi iş dışında herhangi bir şeye odaklanmak üzere Cuma öğleden sonra eve dönüyorsunuz. Dönüş uçuşunda çalışmak yerine, yeni bir dil öğrenerek kendinizi geliştirmeyi bir düşünün. Dil öğrenmek için kitaplar, uygulamalar, Rosetta Stone gibi yoğun pratik programları dahil birçok yöntem bulunuyor. Dürüstçe uyaralım: Eğer yüksek sesle pratik yapmayı seven biriyseniz yanınızda oturan kişi size tuhaf bakışlar atabilir.

5. Güvende Kalın

Sanal güvenlik biz seyahat edenler için önemli bir mevzu ve Wi-Fi bu konuda sıkıntı yaratabilir. Sehayatteyken güvende olmak için istediğiniz her yerde kendi kablosuz ağınızı oluşturmanızı sağlayacak Apple AirPort Express’i kullanabilirsiniz. Bu yöntem sadece güvenlik duvarınızı sanal korsanlardan korumakla kalmaz aynı zamanda her cihaz için ayrı ayrı ödeyeceğiniz kablosuz bağlantı ücretinden de kurtulup tasarruf edebilirsiniz.

6. Yeni bir Hobi Edinin

Eğer yolculuk boyunca çalışmak, okumak veya bir şeyler izlemekle daha fazla zaman harcamak istemiyorsanız, yeni bir hobi edinmeyi seçebilirsiniz. Örneğin ben iş seyahatleri yüzünden otelde geçirdiğim bazı zamanlarda jonglörlük öğrenmeye çalışmıştım. Sadece çocuklarımın da sevdiği yeni bir hobi öğrenmiyordum, aynı zamanda iş gününün stresini azaltmak için de harika bir yol haline gelmişti. Sadece evden uzakta seyahatteyken odaklanacağınız yeni hobiler bulmayı bir düşünün.

7. Almayı Düşündüğünüz Otomobili Test Edin

Yeni bir araba almayı mı düşünüyorsunuz? Eğer öyleyse rezervasyonla araç kiralama sistemini kullanarak ileride almayı düşündüğünüz araçla iş seyahatiniz sırasında bir test sürüşüne çıkabilirsiniz. Örneğin, Emerald Club üyeleri Emerald Aisle‘da uygun olan otomobillerden istediklerini kiralayıp test sürüşüne çıkabiliyor. Biraz zaman geçirdiğiniz bir araçla bağ kurmak normalden çok daha kolaydır. Kaputu açın, radyoyu deneyin ve sürüş zamanınızı bu otomobilin sizin için uygun olup olmadığını daha iyi anlamak için kullanın.

8. Eski Arkadaşlarınızla İletişim Kurun

Seyahat zamanınızı iyi değerlendirmek için izleyebileceğiniz bir başka harika yol ise gittiğiniz yerde yaşayan arkadaşlarınızı veya profesyonel hayattan tanıdığınız insanları görmektir. Ben New York Üniversitesi mezunu olarak doğu yakasına veya New York‘a seyahat ettiğimde eski okul arkadaşlarımla görüşürüm ve bundan her zaman mutlu olurum. Siz de şehirdeki arkadaşlarınızla bir öğle veya akşam yemeği ayarlayın, eski günlerden konuşup arayı kapattığınıza memnun olacaksınız.

Tüm bunlar benim için yolda geçen zamanı değerlendirme konusunda işe yarayan yöntemler. Seyahat ederken geçirdiğiniz zamanı bir fırsat olarak görerek, yeni seyahatinizin ne kadar verimli geçtiğini farkettiğinizde çok şaşıracaksınız.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe