Hyperloop ile İstanbul – Ankara Arası 30dk. 0

Ulaşım ile ilgili girişim olan Hyperloop Teknolojileri, yüksek hızlı ulaşım sistemleri ile ilgili halka açık yapacağı ilk testlerden önce dikkat çeken güncel yayınlarda bulundu.

Çeşitli kanallar ile yapılan yayınların arasında, Mayıs ayı başında gerçekleşen ve çölde gerçekleştirdikleri inşaat alanlarının küçük parçalarını gösteren ve ‘kaçırmak istemeyeceğiniz bir etkinlik’ iddiaları taşıyan bir adet video da vardı.

San Francisco ve LosAngeles’ı 35 dakikada birbirine bağlayacak yüksek hızlı bir ulaşım sistemi olan bu girişim ilk olarak Tesla CEO’su Elon Musk tarafından tasarlanmış. buna göre, yolcuları taşıyan podlar, elektrikli bir itme sistemi ve tüpler aracılığı ile saatte 745 milin üzerinde hızla yol alacak.

hyperloop_one_share

Hyperloop planlarını 2013 yılında metin haline getiren Musk, 57 sayfalık resmi bir makale ile bu tasarısını açık bir kaynak haline getirdi ki diğer şirketler bu teknolojiyi geliştirmeye devam edebilsin.   O zamandan beri Hyperloop Technologies ve Hyperloop Transportation Technologies (HTT) dahil olmak üzere bir kaç yeni girişim ilerleme kayderek test araçları inşa etmeye başladı.

Musk’ın makalesi toplu taşımayı devrim niteliğinde bir yeniliğe götürmeyi teklif ediyor ve yolcuları özgün alüminyum podlar ile türbin ve güneş enerjisi sayesinde yer üstünde bulunan tüpler içerisinde taşımayı anlatıyor.

Bu sistem vakum ile çalışan posta ulaştırma servisinden esinlenilerek ortaya çıkmış. Ancak Musk’a göre, uzun mesafede vakumu muhafaza etmek savunulamayacak bir teori. Buna rağmen, San Francisco ve LA arasına yapılacak inşaatın $6-10 milyar (£3.9-6.5 milyar) gibi bir paraya yapılabileceğini söylüyor. Yapımı bitip kullanıma başlandığında ise, Musk yaklaşık bilet tutarını $20 (£13) civarında tahmin ediyor. Ayrıca bu sistem, geleneksel bir trenin çalışması için ihtiyaç olan enerjinin çok küçük bir kısmına ihtiyaç duyacak.

Yine Musk’ın söylediği üzere, eğer biri bu fikri alıp hayata geçirebilirse, yedi on yıl arasında tamamlanıp 900 mil mesafe veya daha fazlasını kapsayacağını da söylüyor.

Tabi geleceğe yönelik bir ulaşım sistemi üzerine fikir üreten ve çalışan tek girişim Hyperloop Technologies değil. Geçen yıl Hyperloop Transportation Technologies (HTT) 6 milyar dolarlık Hyperloop test aracı inşaatına başlayacağını duyurdu. İnşaatı Kings County, Kaliforniya’da başlayacak olan bu sistem, güneş enerjisinden faydalanacak ve testleri sırasında 10 milyondan fazla yolcuyu taşıyacak.

Hyperloop-One-Event

HTT Mayıs ayı başında kendi kullanacakları teknolojinin lisansını aldığını da duyurdu. Manyetik hava desteği prensibini temel alan teknolojileri,  trenin alt tarafına yerleştirilen ve trenin tünel içinde hareket ederken yükselmesini sağlayan mıknatısları kullanıyor.

HTT’nin bu sistemi iki yılda 6 milyar dolara (£3.89 milyar) tamamlaması bekleniyor. Test aracının yolcularla birlikte deneme yaparken saatte 160 mil hız ile sınırlı tutulması ve boş halde deneme yaparken saatte 780 mil hıza ulaşması planlanıyor. Çekim kuvveti Formula 1 benzeri bir şekilde kullanılacak ve sapmaları minimuma indirmek için tüpler genel olarak düz tutulacak.

HTT’nin hedefleri arasında £5.2 milyara Londra ve Glasgow’u birbirine bağlayacak, yolculuk süresini 30 dakikaya indirecek henüz teoride olan projeler de yer alıyor.

hyperloop

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe