Hostelworld; Düşüşe Geçen Kârları, Terör Saldırılarına ve Brexit’e Bağlıyor 0

Ekonomik çevrimiçi konaklama sağlayıcısı Hostelworld, geçtiğimiz yıl terörizmin ve Brexit oylamasının karşısında, karlarında düşüş yaşadı.

Rezervasyon sayısı 2015 yılından bu yana %1 düşüş göstererek 7.1 milyona gerilerken, genel kar 81.2 milyon Euro’dan sadece 800,000 Euro’ya kadar düştü.

Net kar, 31 Aralık 2016’ya kadar geçen 12 aylık süreçte %4 veya 3 milyon Euro azalarak 80.5 milyon Euro olarak gerçekleşti. Ancak düzeltilmiş yıllık kazançlar (faizler, vergiler ve amortisman bedellerinden önceki kar) %1 artış ile 23.9 milyon Euro’ya yükselmişken, faaliyet karı 7.2 milyon Euro’dan 200,000 Euro seviyesine geriledi.

Toplam işlem tutarı, 2016’da, bir önceki yıl gerçekleşen 634 milyon Euro seviyesinden 559 milyon Euro seviyesine düşerken, ortalama komisyon oranları %13.1’den %13.8’e yükseldi.

2015 yılında 256 olan personel sayısı, geçen yıl 15 azalarak 241’e düştü.

Başkan Feargal Mooney, bazı açıklamalarda bulundu: “Bilindiği üzere, 2016 yılı, terör saldırılarının etkileri ve Brexit’in gerektirdiği eylemlerle mücadele etmek zorunda kalan turizm endüstrisi için zor geçti.

“Özellikle önde gelen Avrupa pazarlarımızda, yılın ikinci ve üçüncü çeyreklerindeki performansımız bu olaylar tarafından etkilenmiş iken, grup 2016 yılının ikinci yarısında, 2017 yılının ilk çeyreği boyunca devam eden, gelişmiş bir ivme kaydetti.”

Mooney, açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: “Önemli stratejik girişimler üzerindeki devam eden odaklanma eğilimimiz, yıldan yıla rezervasyon artışını destekliyor ve yüksek derecede nakit getiren iş modelimiz ile birlikte şirketimizi devam eden pazar büyümesinden faydalanmak üzere iyi bir konuma yerleştiriyor.”

Grubun toplam iş hacminin %87’sini oluşturan ana Hostelworld markası, rezervasyon sayılarında %18 büyüme kaydetti.

Ancak, toplam rezervasyonlar, Avrupa’da yer alan noktalardan gelen zayıf talep dolayısıyla %1 oranında düştü ve “jeopolitik gelişmeler”in bu durumdan sorumlu olduğu belirtiliyor.

Şirket, dikkatini ve kaynaklarını ana Hostelworld markasına kanalize etmeyi sürdürerek genç bağımsız yolcuların oluşturduğu hedef kitleyle olan ilişkisini geliştirmekte ve bu kitleye ulaşmakta olduğunu belirtti.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe