Yunanistan, Vizeyi Kolaylaştıracağız 0

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret eden Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Kiriakos Loukakis, “Türklere, en hızlı ve uygun fiyatta vize uygulayacağız” diye konuştu.

Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Kiriakos Loukakis, ve Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Todori Tsikaris, İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret etti.

Yeni Asır Gazetesi’nden Sinan Doğan’ın haberine göre; Loukakis, Türk turistleri ülkelerinde zevkle ağırladıklarını belirtti.

“SCHENGEN ANLAŞMASINA UYMAK ZORUNDAYIZ”

Loukakis, “Biliyorsunuz Türk turistleri Yunanistan’a zevkle kabul ediyoruz. İyi turistler ve iyi dostlar. Gelmeye devam etmelerini arzu ediyoruz. Geçen sene Yunanistan’dan 700 bini aşkın turist Türkiye’ye, Türkiye’den de 600 bini aşkın turist Yunanistan’a gitmiş” dedi.

Yunanistan olarak Schengen alanı anlaşmasına imza attıklarını belirten Loukakis, bu anlaşmaya uymak zorunda olduklarını ancak Schengen ülkeleri arasında ülkeye giriş noktalarında hızlı vize verme programını kullanan ilk ve tek ülke olduklarını söyledi.

Loukakis, “Yaz döneminde yine bu programı çalıştıracağız. Ülkeye giriş noktalarında vizeler daha uygun fiyatlara ve hızlı şekilde verilerek hizmeti desteklemek amacıyla uygulanıyor. Yunanistan, Türk vatandaşlarına vizenin kaldırılması için girişimlerde bulundu. Maalesef Schengen anlaşmasından dolayı yapacak bir şeyimiz yok. Vizeler önemli bir konu ama Yunanistan ile Türkiye ortak ticaret konusu çok daha önemli” diye konuştu.

VİZE KOLAYLIĞI YAYGINLAŞACAK

Demirtaş da, Yunanistan’ın vize konusunda niyetinin iyi olduğunu belirterek, “Turizm sezonu başlıyor. Kimse vize zor diye caymasın” dedi. Bodrum ve Antalya’da başlayan çıkışlarda vize kolaylığının daha yaygınlaşacağını belirten Demirtaş, “En kolay vize alınan ülke Yunanistan olacak. Ben bunu iddia ediyorum. Odamızın üyelere yardım için yaptığı vize başvurularında yarı vizeyi Yunanistan Konsolosluğu’ndan alıyoruz. İltica edenlerin geri dönüşüne imkan sağlayacak anlaşmayı imzalamamız ile vize sorunu tarihe karışacak. İTO için en öncelikli ticari ilişkilerin kurulacağı ülke Yunanistan” dedi.

 

Kaynak : Yeni Asır Gazetesi

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe