Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Yazdır

Yayınlanan:

Yunanistan ile Kapıda Vize Tekrar Başladı

Yunanistan 2012 yılında başlattığı vize kolaylıklarını bu yıl başında Almanya’nın onaylamaması ile uzatmayacağını açıklamıştı. Fakat geçtiğimiz günlerde Yunanistan’ın Avrupa İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Vekili Yorgos Katrougalos, Yunan adalarına girişte, kapıda vize alınabilmesini sağlayan uygulamanın bir yıl daha uzatılacağını söyledi.

Midilli, Sakız, Rodos, İstanköy, Sömbeki, Sisam ve Meis adaları için 2012 yılından bu yana nisan – ekim aylarında geçerli olan uygulamayla Türk turistlerin adalara seyahatlerinde limanda vize verilerek önemli bir kolaylık sağlanıyordu. AB Komisyonu’nun kolay vize uygulamasına izin vermeyeceğini yönündeki haberler adaların yerel yöneticilerinden ve turizmciler tarafından büyük tepki toplamıştı.

Yunanistan Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahibi Türk vatandaşları ile Schengen müktesebatını uygulayan tüm Üye Devletlerinin vatandaşları sözkonusu vize alma yükümlülüğünden muaf tutulmuştur.

Yunan adalarına seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport hamili vatandaşlarımız, Türkiye’de Bodrum, Dikili, Foça, Marmaris, Fethiye, Ayvalık, Çeşme, Kuşadası ve Kaş gibi tatil yörelerinde faaliyet gösteren seyahat acentelerine, seyahatten en az 3-4 gün öncesinden başvurmaları gerekmektedir. Biletlerini satın almalarının yanısıra sözkonusu vizenin alınabilmesini teminen seyahat acentesine aşağıdaki belgeleri ibraz etmeleri ve vize harçlarını ödemeleri gerekmektedir.

  • En az 6 ay geçerli pasaportun aslı (seyahat süresince hazır bulundurmak üzere)
  • Pasaportun fotoğraflı sayfasının renkli fotokopisi (1 adet)
  • Yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf (2 adet, arka fon beyaz)
  • Elektronik ortamda doldurulmuş vize başvuru formu (1 adet)
  • Otel rezervasyonu belgesinin örneği (1 adet)
  • Gidiş-dönüş feribot bileti (seyahat acentesi tarafından verilecektir)
  • 35 Euro vize harcı
  • Acente hizmet harcı

Seyahat acenteleri, Yunanistan feribot biletlerinin satın alınmasından sonra, yolcu tarafından ibraz edilen ilgili doküman ve diğer belgeleri, yolcunun varış tarihinden en az 24 saat önce elektronik ortam üzerinden yetkili Yunan makamlarına göndererek, onay almaktadırlar.

Seyahat acenteleri belgelerini teslim eden yolculardan Rodos, İstanköy, Meis, Sakız, Sisam, Midilli gibi Yunan Adaları’na seyahatlerinden en az 24 saat önce, seyahatlerine ilişkin onayın verilip verilmediğinin kontrol edilmesini istemektedirler.

Adaya varışta, sınır güvenlik görevlilerine ibraz edilmek üzere, pasaport, Schengen Vizesi formunun aslını, ziyaret amacı ve kalış süresini gösterir belgeyi hazır bulundurmaları beklenmektedir. Giriş koşullarının tamamen yerine getirildiğine kanaat getirilmesi halinde, Yunan gümrük makamları azami 2 girişli en fazla 15 gün ikamet süreli vize vermektedirler.

             

Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Gokhan ERDOGAN tarafından yazılmıştır

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

2270 posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir