Yucatan’ın Prensi Cancun 0

Yucatán Yarımadasının kuzeydoğu kıyılarının açığında, 21 km uzunluğunda ve 0,4 km genişliğinde L biçimli bir adada yer alan tatil bölgesi, daha çok hizmet sektörüne dayanan anakaradaki Cancún kentine bir geçitle bağlanır. Cancún Adası ile Cancún kentinin kapladığı kıyı kesiminde sayısız beyaz kumlu plajlari palmiye koruları ve mercan kayaları bulunur. Quintana Roo eyaletinin güneyindeki cangıllar yıllık yağışın büyük bölümünü çektiğinden, kentte yağmur mevsimi hemen hemen hiç görülmez.

Meksika’nın Pasifik Okyanusu kıyısındaki kenti Cancun, 1970’lerde balıkçılıkla uğraşan 120 kişilik bir kasaba şimdi, neredeyse yılda iki milyon ziyaretçiyi bünyesinde barındıran, yarım milyonluk nüfusa sahip bir şehir haline gelmiştir. Cancún, sınırsal olarak Miami’ye, Mexico City’den daha yakındır ve eğer her şey dahil turlarla gelirseniz, bu şehrin size sunacak pek çok şeyi vardır: Beyaz kumsallardaki modern oteller, paraşüt gibi yüksek sınıf eğlence seçenekleri, jet kayağı, tüplü dalış ve golf; heyecan verici gece hayatı. Buradan Yucatán’a kolay erişilebilir.

Bağımsız ziyaretçiler için ise, her şey daha pahalıdır ve bu, rahatsız edici olabilir. Bir gecenizi burada geçirmek zorunda kalabilirsiniz ama paranız yeterli değilse, buranın gerçek güzelliklerinden mahrum kalabilirsiniz. Cancún iki bölüme ayrılmıştır: Kentin gittikçe yaşlanan, alışverişe ve oturmaya elverişli merkezi ticari kısmı ve otellerin bulunduğu, turistlerin “Cancún Adası” etrafında dolaştıkları, geçitleriyle anakaraya bağlanan dar ve kumlu yolların mevcut olduğu bölge.

Nerede Kalabiliriz?

Cancun’da Hyatt Regency Otelde gerçekten muhteşem bir mimari ve inanılmaz bir hizmet kalitesi var. Üstelik şehir merkezine çok yakın. 5 dakika yürüyerek hareketli ve eğlenceli Cancun merkezine ulaşabilirsiniz. Cancun, Meksika’nın göz bebeği bir tatil merkezi. Şehre uzak bir otelde kalacak olsanız bile sıkıntı yok. Otobüs ve dolmuşlarlarahat bir şekilde istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Nerede Eğlenebiliriz?

Cancun’un merkezinde çok sayıda bar ve kulüp var. Her tür müzik çalıyor, herkes dans ediyor, eğleniyor, coşuyor. Neden siz de onlardan biri olmayasınız ki? Size doğrudan mekân önerisinde bulunmayacağız, gittiğinizde kendi zevkinize uygun bir yer seçersiniz. Zaten mekân girişindeki görevliler içerisi hakkında detaylı bilgiler veriyor.

Ne Yiyebiliriz?

Et sever bir insansanız; Cancun tam size göre! Lezzetli ve güzel pişirilmiş et yemeklerini burada yiyebilirsiniz. Orijinal Taco, Fajitas gibi yemekleri afiyetle mideye indirip “iyi ki gelmişim!” diyebilirsiniz.

Vejetaryen ya da sebze ağırlıklı besleniyorsanız; şanslısınız. Çünkü Meksikalılar da bizim gibi bakliyat ve sebze yemeklerini seviyorlar. Lezzetli salatalar, hafif sebze yemekleriyle formunuzu bozmadan beslenebilirsiniz.

*Quesadilla, biraz Meksika biraz İspanyol. İç malzemesi tamamen yaratıcılığa kalmış, dışı tortilla ekmeği olan quesadillanın ekmeği %100 mısır unundan yapılır. Artık hemen hemen her türlü cafede rastlanan bir ara sıcak aynı zamanda. Tortillaların birbirini tutması için peynir kullanılıyor. Quesadillanın Meksikada kullanılan orjinal peyniri OAXACA peyniri.

*Taco da yine içi soğan, biber, tavuk ya da etle doldurulup sarılarak yenilen bir başka popüler yiyecek. Hatta öyle popüler ki Amerika’ da 4 Ekim Ulusal Taco Günü olarak kabul edilmiş.

*Guacamole avokado ile yapılan bir dip sos. Aztek kültürünün de bir parçası olarak kabul edilen bu sos Meksika’ nın ulusal yiyeceği ve tarihte  M.ö 10.000 e kadar izlerine rastlanabiliyormuş.

*Fajita da yine en bilinen yemeklerinden biri Meksika’ nın. Izgara edilmiş etlerin yine tortilla ekmeği ya da mısır üzerinde servis edilmiş hali. Yanında da elbette Guacamole, eritilmiş peynir ve ekşi krema.

* Enchilada da börek şeklinde yapılan bol biberli bir Meksika yemeği.

Ne İçebiliriz?

Tekilanın ana vatanı Meksika’ya gelmişken içmemek olmaz değil mi? Çeşit çeşit biralar, Margaritalar, kokteyllerle Cancun’da içkiye doyabilirsiniz. Eğer alkol kullanmıyorsanız; damak tadınıza uygun meyve kokteylleri bulabilirsiniz.

Peki, Meksika Yemekleri Dışında?

Hiç merak etmeyin efendim, Türkiye’yi etkisine alan markalar Cancun’da da var. Mc Donalds olsun Starbucks olsun Subway olsun Cancun merkezde bulabilirsiniz. Ben tabii ki dünyanın bir ucuna gelmişken Meksika yemekleri yemeyi tercih edin, bir daha nerede bulacaksınız güzelim tacoları?

Peki, Kızlar Güzel mi?

Evet, çok güzel kızlar var. Dünyanın hiçbir yerinde olmadığı gibi Cancun’da da kızlar teklif etmiyor. Bu yüzden “Allah, Cancun’a gidiyorum. Hemen kız tavlarım” gibi beklentilere girmeyin. Emin olun kimse hazır ola geçip sizinle tanışmayı beklemiyor. Tamam, tamam çok acımasız olmayayım, beğendiğiniz kızın yanına gidip düzgün bir şekilde iletişim kurarsanız; tanışabilirsiniz.

SouthBeachBikini

Peki, Ya Erkekler?

Kızlar çok üzgünüm ama Meksikalı erkekler hiç yakışıklı değil. Genellikle orta boylu, tombik ve esmer erkekler var. Ne şehir içinde ne plajda Uzakrota.com ekibine rakip olacak bir tane erkek göremedik.

Nasıl Gidilir?

Bir SwissAir kuruluşu olan Balair’ın Zurich – Cancun uçak seferleri var. İstanbul Zurich yaklaşık 3 saat sürüyor. Zurich – Cancun ise Küba, Varadero’da 1 saatlik bir duraklamayla birlikte yaklaşık 9-10 saat sürüyor.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe