Olimpos Gezi ve Seyahat Rehberi

Caretta caretta kaplumbağaların yumurta bırakmaya geldikleri ender sahillerden biri. Bu nedenle sahilde ateş yakmak yasak. Birkaç çardaklı kır lokantası haricinde el değmemiş kumsalda kaplumbağa yumurta yuvaları metal kafeslerle korunuyor. Olympos’un yeşilliği ve doğallığı insanı büyülüyor.

Olimpos da Otel de mi yoksa Ağaç evlerde mi kalınmalı ?

Bu karar tamamen size ait.Ancak evli ve çocuklu ailelerimize Olimpos otellerini önerebiliriz.ancak bungalow tarzı evler de işinizi görebilir.

Tabi sadece ağaç evler değil görmeniz gereken. Tarihi boyunca farklı uygarlıkların egemenliğine giren olimpos şimdide turistlerin beğenisini toplayan tam bir doğa cenneti.

İçinden geçen bir derenin ayırdığı iki yamaç, caretta carettaların yumurta bırakmaya geldikleri ender sahillerden biri ve yanartaş görebileceğiniz nadir bölgelerden biri…

Kumsaldanda görebileceğiniz tepenin üzerinde ortaçağdan kalan bir kalenin kalıntıları mevcut.Nehrin karşı tarafında hamam kalıntıları, roma devrinden bir esinti gibi görünen antik tiyatro ve karşılaşacağınız daha birçok tarihi eser kalıntısı sizi geçmişin büyülü havasına sokabilir. Çıralı plajının yamaçlarına yakın bir yerde kısa bir yürüyüşün ardından yanartaşların bulunduğu tepeye ulaşmak mümkün. Mitolojik bir hikayeyle bağlantı kurulan bu bölgede Roma ve Bizans zamanından kalma yapılarda var. Bu tepede yeryüzüne çıkan doğal gaz havanın oksijeniyle birleşerek çok eski devirlerden beri yanmakta. O zamanlar çok daha güçlü olan ateş şimdi küçük ama çok sayıda alev şeklinde yanıyor. Ateş geceleri daha iyi görülebiliyor.

Olimpos Ulaşım Bilgileri

Antalya Körfezi’nin batı kıyısında, Kemer ile Adrasan arasında yer alan Olympos’a ulaşmak için Antalya’dan hareket edildiğinde, Ulupınar’a kadar sahil yolunu izlemek gerekli. Ulupınar’dan güneydoğu yol ayrımında Olympos levhası karşınıza çıkar. Antalya’dan kalkan minibüslerde Olympos sapağına kadar gidilebiliyor. Bu sapaktan da taksi ya da yaz aylarında çalışan minibüslerle Olympos’a ulaşılıyor.

Olimpos’ta Neler Yapabilirsiniz?

  • Beydağları Milli Parkını keşfedebilirsiniz
  • Caretta careta’ları yumurtlama bölgelerini görebilirsiniz
  • Yanartaş bölgesinde hiç sönmeyen alevleri görebilirsiniz
  • Beydağlarına tırmanış yapabilirsiniz
  • Muhteşem Çıralı ve Adrasan sahillerinde denize girme keyfini yaşayabilirsiniz
  • Adrasan ve Çıralı’da balık avlarına katılabilir, dalışlar yapabilirsiniz
  • Ulupınar’ın muhteşem doğa güzelliklerini keşfedebilir, pınarlardan doya doya su içebilirsiniz
  • Ve tabii ki trekking yapabilirsiniz.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!