Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dünyadaki en uzak adalardan biri olan St. Helena modern turizmin uğrak yerlerinden biri olmak üzere!

İngilizler, Napolyon Bonapart’ı 1815’de St. Helena’ya sürdüklerinde, imparatorun fethedilen adaya ulaşması tam bir 10 haftasını almıştı. Cape Town, Güney Afrika kadar yakın bir yerden başlayacağınızı varsayarsak; iki yüzyıl sonra posta teknesinin buraya ulaşması hala beş gün sürüyordu.

Ancak 14 Ekim’de, küçük İngiliz denizaşırı hükümdarlığında olan bu adaya ilk kez tarifeli uçuşlar gerçekleştirilecek. Ayrıca, St. Helena’nın üçlü bir Gürcü binasında yer alan 30 odalı ilk lüks oteli de kapılarını konuklarına açacak.

Afrika’nın batı kıyısından yaklaşık 1.200 mil uzakta bulunan St. Helena, Napolyon’un Waterloo Savaşı’nda yenildikten sonra sürüldüğü yer olarak bilinir. Yaşadığı ev orijinal mobilyaları korunmuş olarak adanın başlıca turistik mekanlarından biri.

Ancak adanın tek çekiciliği bu değil. 47 metrelik tropikal ada, turistlere 100 mil kareye kadar olan dağ bisikleti, spor balıkçılığı ve su altında dalış gibi bir çok alternatif sunuyor. Eğer büyük balina köpek balıklarıyla güvenli bir şekilde yüzmek isterseniz de St. Helena harika bir seçenek! Ayrıca ada Jonathan adındaki 185 yıllık bir kaplumbağaya, dünyanın en uzun düz merdivenine ve oyuncuların iki kez dolaştığı çift delikli bir golf sahasına ev sahipliği yapıyor.

Sınırlı ulaşım seçenekleri nedeniyle, her yıl sadece birkaç bin turist adaya geliyor. Kargo-yolcu gemisi kombinasyonu olan Royal Mail Ship St Helena, ayda sadece birkaç kez yolculuk yapıyor. Şimdiye kadar havaalanı ise sadece özel uçuşları kabul edebildi.

Bazıları için  “Dünyanın en işe yaramaz havaalanı” olsada 285 milyon İngiliz sterline (400 milyon dolardan fazla) maloldu ve St. Helena’nın ekonomik olarak kendi kendine yeterliliğini elde etmesi için önemli bir adım olarak görülüyordu. 2016’da açılmadan bir ay önce, test uçuşlarında tehlikeli rüzgar koşulları nedeniyle ticari uçuşlar askıda alındı. Havaalanı sadece özel ve tıbbi tahliye uçuşlarını kullanıyordu.

Ancak şimdi, Güney Afrika havayolu şirketi Airlink haftasonu Johannesburg’dan Windhoek’a, Namibya’ya ve St. Helena’ya gidecek.

Independent, Airlink’in Embraer jetlerinin kapasitesini doldurmayacağını bildirdi. Uçak, pisttin daha azını kullanmak, uçağı yeterince hafif tutmak ve en tehlikeli rüzgarlardan kaçınmak için 99 sandalyenin sadece 76’sını dolduracak. 2018’de bunu 87’ye kadar çıkarmayı umuyor.

Bu arada, tatil geliştiricisi Afrika’da beş yıldızlı safari localarının, Şili’de Explora tatil köylerinin ve diğer ileri teknoloji özelliklerin sahibi Mantis’in yeni oteli köklü bir değişikliği vaat ediyor.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz