Yeni Airbus Konsepti, Uçak İçini Hızla Özelleştirilebilir Yapıyor 0

Büyük bir yolcu uçağı, acil ve etkili nakliyat ihtiyacından kâr elde etme servisi sunan, mümkün olduğunca çok yolcu ile doldurulan metal bir alandır.

Bu hafta hava yoluyla seyahat edecek olan herkes muhtemelen bu durumu deneyimleyecektir. Ya bir yolcu uçağı, iş seyahatinden dönenler için bir eğlence barıyla ya da gözleri kızarmış uzun mesafe yolcuları için uyku bölmeleriyle uçuş esnasında özelleştirilebilseydi?

Yolcu uçağı konusunda on yılları aşkın deneyimi olan havacılık devi Airbus, uçak içlerinin nasıl düzenlenebileceğini yeniden ele almak istiyor. Gerektiğinde bir sonraki uçuşa adapte edilebilen, parçaları isteğe göre değişebilen yolcu uçağı vizyonu olan “Transpose”a katılıyor.

Zeki gözlemciler oturma yerlerinin bu kısmında hiç pencere olmadığını göreceklerdir. Bunun nedeni ise yük uçaklarında halihazırda kullanılan, yolcu uçakları için ise yeni olan modüler konsept.

“Büyük ticari uçakların yük/kargo uçağı çeşitlerinde modüler uçak taşıtı konseptleri zaten mevcut” diyor Airbus Silicon Valley’deki proje yetkilisi Jason Chua.

“Bu bizim başlangıç noktamız: Mevcut olan modüler fakat basit düzlemde yinelemeler yapmak, böylece parçaların uçağa bağlanmasını ve ayrılmasını sağlayarak, yolcu destek sistemlerini tepeden tırnağa daha rahat bir şekilde yeniden tasarlayabileceğiz. Buna ek olarak, uzmanlardan yararlanarak ve çeşitli endüstrilerden en iyi pratikleri geliştirerek bu meydan okuma için ekosistem yaklaşımı alıyoruz. Uçan bir uçaktan başlama ve alanında en iyi olan partnerlerle çalışma stratejisi ile  “Transpose” hem başarılabilir hem de pragmatik.

Tahmin edildiği gibi yolcular pencereleri kaybedecek fakat uçuşa uygun özel bir kabin elde edebilecekler.  Kim garip bir bar taburesinde yanında yabancılarla oturup, viski bardağının dibine bakmak varken binlerce fit aşağıdaki dünyaya bakma ihtiyacı duyar ki?

Tüm bu yenilikler, bunu yapmak için bir iş teşviki yoksa eğer çok az bir anlam ifade ediyor. Bar erişimi olan bir uçak biletini sadece barda gösterişli bir servis ücreti ile bir tutarak “Yolcuların halihazırda benzer deneyimler için ödediği miktardan çok az bir farkla ya da hiç fark olmadan birçok deneyim sağlanabilir” diyor Shua.

Yolcuların yanı sıra, Airbus bunu modül yapmak isteyen şirketler ve de uçaklar için hususi modüllerde konuk ağırlama hizmetleri sunmak isteyenler için bir iş fırsatı olarak görüyor. Yine de, sonuç olarak bu, yolcuların üst üste istiflenmesi gibi diğer bazı Airbus fikirlerinin çok üzerinde bir yaklaşım.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe