Yaz Geldi, Amerika Vizesi Başvuruları Arttı. 0

Amerika vizesi almak her gezgin için bir rüyadır. Dünya’nın en zor vizelerinden biri olan Amerika vizesini almak ise bazı hususlara dikkat edildiği müddetçe kolaylıkla alınabilir. Sizler için adım adım Amerika turist vizesi aşamlarını inceledik

Bilindiği üzere, Amerika ve İngiltere vizesi süreci çok kolay ilerleyen bir süreç değil. Ancak atılacak doğru adımlarla bu süreci rahatça atlatmak mümkün. Alındığı takdirde genelde 10 yıl geçerliliği olan ABD turist vizesi için bir mülakata girmek gerekiyor.

Konsolosluğa gitmeden evvel bunları yapmalısınız

ABD turist vizesi almaya karar verdiğinizde yapmanız gereken ilk şey DS 160 formunu doldurmaktır. Konsolosluğun sitesinden erişebileceğiniz bu formu eğer ilk defa dolduruyorsanız, bu biraz vakit alacaktır. Formu doldurduktan sonra yapmanız gereken ikinci adım ise konsolosluktan randevu almak. Yaz mevsiminde olduğumuz için seyahat planlamanızdan en az iki ay evvel randevu almakta fayda var. Zira uygun tarih bulmak bu sıralar biraz güçleşiyor. Bu iki aşamayı tamamladıktan sonra konsolosluk tarafında yapmanız gereken bir işlem kalmıyor. Konu hakkında detaylı açıklamalar yapan Social Enterprises LLC Vize Departmanı başkanı Mustafa Emre Selek görüşme günü göstereceğiniz tavırların bize alımında direkt etkili olduğunu söylüyor.

Görüşme günü stresinizi kontrol edin

Vize görüşmesi hakkında bilgi vermeye devam eden Selek “Konsolosluğa cep telefonu dahil elektronik cihazlar ile giriş yapılamamaktadır. Konsolosluğun ise herhangi bir emanet dolabı bulunmamaktadır. bu konuda tavsiyemiz, görüşme günü konsolosluğa elektronik cihaz ile gelmemeniz veya elektronik cihazlarınızı konsolosluğun karşısında bulunan emanet hizmeti sağlayan kafelere emanet etmeniz yönündedir. Kafeler bu emanet hizmeti telefon başı ortalama 5 Türk Lirasına yapmaktadır. Vize görüşmesi günü randevu saatinden en az 30 dakika önce konsolosluk önünde olmakta fayda olacaktır. Bazı zamanlarda kapıdaki güvenlik görevlileri randevu saatinden önce de konsolosluğa alımlar yapabilmektedirler” diyor.

Sorular belli, cevaplar önemli

Açıklamalarına devam eden Social Enterprises Vize Departmanı başkanı Selek mülakat sorularıyla alakalı şu önemli bilgileri veriyor “Parmak iziniz alındıktan sonra vize görüşme sıranızı bekleyebilirsiniz. Sıra size geldiğinde görüşmenizi yapan görevli önce pasaportunuzu ve belgelerinizi isteyecektir. Görüşmeler, görüşmeleri yapan görevliye bağlı olarak İngilizce veya Türkçe olabilmektedir. Görevliye İngilizce konusunda sıkıntılar yaşadığınızı belirttiğiniz halde sizinle Türkçe konuşabilecek bir görevli çağırabilir. Her görüşmede sorulan sorular farklılık taşımaktadır. Ancak, görevliler genellikle iş veya öğrencilik durumunuza ilişkin sorular soracaklardır.” Gelecek soruların 5 ana başlıkta toplanacağını söyleyen Selek sözlerine şöyle devam ediyor “ Çalışıyorsanız nerede çalıştığınızı, orada ne yaptığınıza dair sorular sorulabilir ve bunları belgelerle ispat etmeniz istenebilir. Eğer öğrenciyseniz nerede okuduğunuzu dair sorular gelecektir. Bu aşamada öğrenci belgesi, transkript gibi belgeler göstermeniz istenebilir. Kendinizi nasıl finanse edeceğinize dair sorularla karşılaşmanız işten bile değildir. Ailenizin finanse edeceğini belirttiğiniz takdirde ailenizin ne işle uğraştığına dair sorular gelecektir. Ve son olarak herhangi belirli bir gezi planınızın olup olmadığına dair sorular da sorulacaktır.

Pasaportunuz PTT şubesine teslim edilir

Vizenizin onaylanması durumunda pasaportun vize görevlisi tarafından alındığını söyleyen Selek, ortalama bir hafta içerisinde vize basılmış pasaportun daha önceden belirlenmiş PTT şubesine teslim edileceğini söylüyor. Amerika vizesi için amerikadasirket.com adresinden başvuru yapılabileceğini söyleyen Selek, şirket olarak 1 gün içinde bütün işlemlerin tamamlanıp randevu alabildiklerinin altını çiziyor.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.