Yalnız Başına Seyahat için 10 İpucu

Uymanız gereken zorunlu bir program olmadan tamamen kendi planınıza göre özgürce seyahat etmeye ne dersiniz?

Yalnız başına seyahat için 10 ipucu

Tek başına seyahati tercih edenlerin sayısı tahmin ettiğinizde çok fazla…

Dünya üzerindeki bekarların sayısı tarih boyunca hiç bu kadar çok olmamıştı; ayrıca bu durum yalnız seyahat etmek için tek nedenleri de değil. İnsanlar kendi ilgi alanları ve kendi planlarını istedikleri gibi gerçekleştirebilmek için yalnız seyahat etmeyi tercih ediyorlar. Sadece gençler yalnız seyahat eder diye düşünmeyin, her yaştan insan tek başına yollara düşmüş durumda.

Siz de yalnız seyahat etmeyi planlıyorsanız, yola çıktığınızda 20’li yaşlarında olanlardan 70’lerindeki genç kalanlara (özellikle yabancılar için geçerli) her yaştan insanın yalnız seyahat ettiğini gözlemleyeceksiniz. İnsanlar dünyayı uymaya mecbur oldukları bir plan olmadan, kendi çizdikleri rota ile keşfetmek için yalnız seyahati tercih ediyorlar. Yalnız dediysek o kadar da karamsar olmayın, yolda karşınıza çıkacak yol arkadaşları seyahatinizi çok keyifli hale getirecek.

Yalnız seyahate ikna oldunuz mu? Öyleyse yola çıkmadan önce “Tek Başına Seyahat Edenlerin El Kitabı”nın yazarı Janice Waugh’un 10 seyahat önerisine göz atın.

1. Konaklama seçenekleri…

Konaklama seçeneklerinizde 5 yıldızlı büyük otellerden çok, konuk evi, hostel ya da küçük pansiyonları tercih edin. Bu tip küçük yerler hem yeni insanlarla tanışmak hem de arkadaş canlısı yerel insanlarla bağlantı kurmak için daha çok fırsat sunar.

2. Her yeni destinasyonun iklimine uyum sağlamak için…

Gittiğiniz her yeni yerin iklimine uyum sağlamak için kendinize yeterli zaman tanıyın. Kendinizi rahat hissetmek için yeterli süre genellikle 1 gündür. İlk gün kendinizi çok zorlamayın ve biraz dinlenip etrafı gözlemlemeye çalışın.

3. Yalnız seyahat edenler için akşam yemeği nasıl keyifli hale getirilir:

– Restoran seçiminizi barı olanlardan yana kullanın ve yemeğinizi barda yiyin. Böylece biriyle tanışıp yemeği birlikte yemek için masada olduğunuzdan çok daha fazla şansınız olur.

– Müşterek kullanım masaları olan restoran ya da kafeleri tercih edin, bu tip yerler freelance çalışan insanların uğrak yeri olduğu için yerel insanlarla tanışma şansınız yüksek olur. Ayrıca ücretsiz Wi-Fi olanağı da sunduklarından eviniz ya da yaşadığınız yerdeki arkadaşlarınızla bağlantıda olmanızı da sağlar.

– Sıklıkla aynı yerde yerseniz restoran ya da kafenin çalışanlarıyla arkadaş olabilirsiniz.

– Yanınıza bir kitap alın. Kitabınız sizi oyalamakla kalmayacak aynı zamanda sizin gibi yalnız yemek yiyen diğer insanlara bir işaret fişeği görevini görecektir.

– Diğer yalnız yemek yiyen insanlara onlara katılıp katılamayacağınızı sorun. En kötü senaryoda “hayır” cevabı olacaktır.

– Akşam yemeğinizi romantik çiftlerin etrafta olmadığı biraz erken yemeyi tercih edin. Bu saatler kalabalık olmadığı için restoran çalışanları daha sakin olan ortamda sizinle ilgilenebilir ve diğer yalnız yiyenler tarafından daha rahat fark edilebilirsiniz.

4. Gece dışarı çıkarken…

Kaldığınız odaya nereye gittiğinizi ve ne zaman dönmeyi planladığınızı belirten bir not bırakın. Kaldığınız yerin sahibi ya da işletmecisi ile arkadaşlık kurabildiyseniz ona da bilgi verebilirsiniz. Eğer biriyle birlikte çıkacaksanız kimle gittiğinizi isim belirterek yazın.

5. İyi dinlenmiş ve ayık olun…

Yalnız seyahat ederken sağlıklı olmanız ve aklınızın başınızda olması oldukça önemlidir.

6. Para konusu olunca iki kere düşünün…

Döviz büroları alım yaparken yüksek, bozdururken çok düşük kurlar sunar. Siz daha çok ATM’leri tercih edin. Tek seferde yüksek meblağlar çekmek yerine her gün harcayabileceğiniz kadar küçük paralar çekin. Yanınızda kredi kartı bulundurmanız da iyi olacaktır. Tüm birikiminizi tek bir hesapta tutmayın. Tatilde kullanmak için açtırdığınız bir ya da iki kılavuz hesabınız olsun.

7. Bağlantıda kalın…

Gittiğiniz her ülkede o ülkeye ait SIM kart takarak konuşmayı tercih edin. Bunun için kilitli olmayan bir cep telefonuna ihtiyacınız olacaktır. Bu şekilde hem daha düşük konuşma ücreti ödersiniz. Ayrıca telefonunuza Skype yüklerseniz Wi-Fi ile bağlanıp evdekilerle konuştuğunuzda, hem internet hem de telefon konuşma ücreti ödemeden kara geçmiş olursunuz.

8. En önemli eşyalarınızı tek bir yerde bulundurun…

Pasaport cüzdan, fotoğraf makinesi ve cep telefonu gibi önemli eşyalarınızı tek bir yerde tutun ve gerektiğinde çok basit şekilde kontrol edebilin. Ayrıca yanınıza değerli takılarınızı almamanızı öneririz.

9. Evraklarınız güvende olsun…

Aileniz ya da arkadaşlarınızdan birine pasaport, kimlik gibi önemli evraklarınızın fotokopilerini bırakın. Scan edilmiş kopyaları da kendinize mail atın. Ayrıca yanınıza da bir kopya alın ve orijinal evraklarınızdan ayrı bir yerde bulundurun. Önemli evraklarınızı da para kemeri ya da bel çantası gibi ayrı ve güvenli bir yerde taşıyın.

10. Ve son olarak bir kaç kısa güvenlik önerisi…

Gideceğiniz destinasyona varış saatinizin erken olmasına dikkat edin, özellikle hava kararmadan önce varmayı tercih edin. Her zaman kalabalık ortamlarda olun. Kendinizi rahatsız hissederseniz, kendi seçtiğiniz yabancılardan yardım isteyebilirsiniz. Siz istemeden yardım teklif edenlere temkinli yaklaşın. Biri sizi rahatsız ediyorsa, gürültü çıkarmak ya da yaygara yapmaktan çekinmeyin. Tepkinizi bağırarak gösterin. Yardıma ihtiyacınız varsa, bağırarak yardım isteyin.

Kaynak: Skyscanner

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Comment

  • çok güzel. biraz lisanım olsaydı da bende tek başıma gidebilseydim . Yazık

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!