Yabancı Dil Öğrenmek İçin 10 Öneri

Yabancı dil öğrenimi keyifli olduğu kadar zor bir süreç ve bu süreçte en iyi tekniği kullanarak yabancı dilinizi geliştirmeniz önem taşıyor. Çevrenizde size birçok öneri sunulabilir ve bu önerilerle yabancı dil öğrenim süreciniz karmaşık bir hal alabilir. Sizlere yabancı dil öğrenmenizde sade ve kolay uygulanabilir 10 önerimiz var!

  1. Yabancı dili günlük hayatınıza adapte edin!

Her işte olduğu gibi teori önemli olduğu kadar pratik de önemli! İlk olarak kulağınızı öğrendiğiniz dili duymaya alıştırın. Nasıl mı? Her gün öğrenmek istediğiniz dilde televizyon izleyin, radyo dinleyin, internette izlediğiniz videolarda öğrendiğiniz dili seçin. İlk başta konuşmalar aksandan ve hızlı konuşmadan dolayı anlaması zor gelebilir ve her detayı yakalayamayabilirsiniz. Ancak zamanla kulağınız konuşma kalıplarına alışacak ve öğrendiğiniz dilin konuşmalarına aşina olacaksınız. Hangi ülkede olursanız olun konuşmalarını illaki daha iyi anladığınız kişiler olacaktır. Günde en az bir saatinizi televizyona ve radyoya ayırın. Kulağınız alıştıkça daha fazla detay yakalayacaksınız.

  1. Öğrendiğiniz Yabancı Dilde Okuyun

Yeni bir yabancı dil öğrenirken kalın bir roman kitabını bitirmeyi hedeflemeniz hem sizi sıkacak hem de hevesinizi kıracaktır. Haber siteleri, bloglar ve günlük yaşam sitelerini takip ederek yabancı dilinizi okuma temelinde geliştirebilirsiniz. Yabancı dilde okurken tek tek bilmediğiniz kelimeleri sözlükten bakmaktansa, minimum yabancı kelimelere sözlükten bakarak ana temayı anlamanız daha yararlı olacaktır. Okurken sürekli sözlüğe başvurmak hem metinden sizi uzaklaştıracak hem de yoracaktır.

  1. Yabancı Dil Öğrenim Stratejinizi Belirleyin!

Ne için yabancı dil öğreniyorsunuz? IELTS veya TOEFL sınavları için mi? Yurt dışında kendinizi ifade edebilmek için mi? Yoksa hobi olarak mı yeni bir dil öğreniyorsunuz? Hedefinize göre araçlarınızı ve stratejilerinizi belirleyin. IELTS ve TOEFL sınavlarına hazırlanıyorsanız bu sınavlara yönelik kaynaklara yoğunlaşın. Yeni bir ülkeye gidecekseniz ve o ülkenin dilini öğreniyorsanız dilbilgisi kitaplarını bir köşeye bırakın ve sözel-görsel öğrenim temalarına yoğunlaşın. Yabancı dili hobi ve kültür edinmek için öğreniyorsanız internete yoğunlaşın ve kaynaklarınızı belirleyin. IELTS ve TOEFL sınavları hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

  1. Yabancı Dil Öğreniminde Akıllı Telefonlar Can Dostunuz!

Akıllı telefonların hayatımızın her anında bizimle olduğu tartışılmaz bir gerçek! Hem IOS hem Android tabanlı telefonlarda yüzlerce dil öğrenimini kolaylaştırıcı ve destekleyici uygulama mevcut. Bu uygulamalarda yapacağınız kısa alıştırmalar, oyunlar, testler ve online iletişim ile yabancı dil bilginizi geliştirebilir ve mevcut yabancı dil bilginizi tazeleyebilirsiniz. Toplu taşımada veya uyumadan önce yapacağınız 30 dakikalık uygulamalar bile beklediğinizden daha fazla sonuç verebilir. Yabancı dil için en iyi 7 mobil uygulamayı buradan görüntüleyin.

  1. Hangi Yabancı Dile Yatkınsınız?

Dünyada çok az insan var ki tüm dil yapılarını öğrenmeye elverişli olsun. Diller; yapıları, telaffuzu, zamanları ve kökleri itibari ile farklılıklar göstermektedir. Öğrenmeye yatkın olduğunuz bir dil grubundan seçim yapmanız hem işlerinizi kolaylaştıracaktır hem de motivasyonunuzu arttıracaktır. Rusya, Çince, Arapça, İbranice gibi diller öğrenmesi çok da kolay olmayan diller gibi gözükse de belki de bu dilleri öğrenmeye yeteneğiniz vardır. Size tavsiyemiz öğrenirken mutluluk ve heyecan hissetmediğiniz bir dili öğrenmeyin, bir süre sonra zaman kaybına dönüşebilir!

  1. Öğrendiğiniz Yabancı Dilde Düşünün!

Eğer öğrendiğiniz dilin konuşulduğu bir ülkede yaşamıyorsanız kabul ediyoruz bu biraz zor! Ancak gün içerisinde kısa molalar şeklinde belirlediğiniz bir tema hakkında beyin jimnastiği yapmanız ve konu üzerinde o dilde düşünmeniz bir süre sonra kendinizi kolay ifade etmenizi sağlayacaktır. Bu konu televizyonda bir haber olabilir, o gün arkadaşlarınızla konuştuğunuz bir konu olabilir.

  1. Not Tutun!

Aslında ders çalışmada ve eğitim sürecinde vazgeçilmez bir unsur; not almak! Herşeyi hafızanızda tutamazsanız ve yazmak en iyi hafıza tekniklerinden biri. Öğrendiğiniz yabancı dilde en çok kullandığınız kelimeleri belirleyin ve kelime listesi hazırlayın. Ayrıca atasözleri, deyimler ve kalıplar not defterinizde olmazsa olmazlardan! Not tutmak ve yazmak, yabancı dil öğreniminizi de hızlandıracaktır.

  1. Arkadaş Edinin!

Öğrendiğiniz yabancı dilde arkadaş edinmeniz gerçekten hayati önem taşıyor! En başta da öğrendiklerinizi pratiğe dökmedikten sonra ilerlemeniz yavaşlayacaktır. Arkadaş edinmenin temeli yurt dışından mektup arkadaşı edinmek olsa da J yıllar geçtikçe teknoloji ilerledi ve internette saniyeler içinde yabancı biriyle iletişime geçebilirsiniz.  Hatta sadece dilinizi geliştirmeniz amacıyla sizi uygun kişilerle eşleştiren web siteleri bile var! Kalıcı bir arkadşa bularak sık sık onunla Skype üzerinden veya sosyal medya üzerinden konuşmanız dilinizi geliştirmede çok etkili olacaktır.

  1. Online Ücretsiz Kurslara Kayıt Olun!

Eğitim bir çok konu gibi İnternet dünyasına kaydı ve hemen hemen her konuda online kurslara katılabilirsiniz. İnternette bir çok ücretli ve ücretsiz online eğitim veren dil öğrenim kursları mevcut. Bu kurslara katılarak farklı metotlarla yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Hatta bazı kurslar size katılım ve başarı sertifikası bile sağlayabiliyor!

  1. Sosyal Olun, Aktif Olun ve Hata Yapmaktan Çekinmeyin!

Bu önerimizin başlığı biraz Bob Marley’in şarkı sözündeki “ Get Up Stand Up Don’t Give Up The Fight” kalıbına benzedi ama en önemli önerimiz J Ne yaparsanız yapın, ne kadar kursa gitseniz de hata yapmaktan çekindiğiniz sürece, aktif olmadığınız takdirde başarıya ulaşmanızın önünde önemli engelleriniz var demektir! Yabancı bir ülkeye gittiğinde insanlar iletişimde yanlış cümleler kurarım, yanlış bir şey söylerim kaygıları ile temel kalıpların dışına çıkmıyor. Kendinizi biraz rahat bırakın ve hata yapın, karşınızdaki sizi mutlaka bir şekilde anlayacaktır veya tekrar etmenizi isteyecektir. Aktif ve sosyal olmanız dilinizi daha iyi kullanmanızı sağlayacaktır.

Yurtdışında İngilizce eğitim veren üniversite ve enstitüleri buradan araştırmaya başlayın!

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!