Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

COVID-19 dünyasının ‘yeni normali’ndeki ilk büyük konferans 23-25 Mart 2021’de Meksika’nın Cancun kentinde Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’nin (WTTC) ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

WTTC Küresel Zirvesi, tüm sağlık ve güvenlik protokollerini gözlemleyen hibrit bir formatta gerçekleşecek.

COVID-19 salgını nedeniyle 2020 Baharı için ertelenen 20. WTTC Küresel Zirvesi, 23-25 Mart tarihleri arasında Quintana Roo Hükümeti ile ortaklaşa Meksika’nın popüler tatil beldesi Cancun’da yapılacak.

Karma format, fiziksel mesafeyi sağlamak için kısıtlı sayılarla canlı etkinlik davetiyeleri ve kapsamlı dış mekân oturumları içerecek.

Etkinliğe fiziksel olarak katılım sağlayamayanlar, 20.000 katılımcıya kadar çevrimiçi ücretsiz kayıt ile sanal olarak katılabilecek ve katılımcıların, etkinliğin başını çeken özel olarak davet edilen bir dizi uluslararası konuk konuşmacıyı dinleyebilecek ve özel ara oturumlara katılabilecek.

Dünyanın önde gelen hijyen ve güvenlik protokolleri, en son tıbbi ve bilimsel tavsiyelerle yönlendirilen testler ve düzenli sağlık kontrolleri, etkinlikte her katılımcının sağlığını korumak için Küresel Zirve boyunca uygulanacaktır.

Önceki Küresel Zirveler, eski ABD Başkanları Barack Obama ve Bill Clinton, eski İngiltere Başbakanı David Cameron, eski Arjantin Başkanı Mauricio Macri ve Avrupa Komisyonu eski Başkanı José Manuel Barroso dahil olmak üzere dünyanın en büyük uluslararası konuşmacılarından bazılarını çekmişti.

Mexico City’de düzenlenen ortak basın toplantısında WTTC Başkanı ve CEO’su Gloria Guevara ve Quintana Roo Valisi Carlos Joaquin Gonzalez, bu yenilikçi etkinliğin sorumlulukla ve ‘yeni normale’ göre yürütüleceğini ve sektörün iyileştirilmesi için bir platform haline geleceğini söyledi.

Küresel Zirve Moon Palace Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek ve Palace Resorts Grubu Başkanı Jose Chapur da basın toplantısında hazır bulundu ve WTTC’ye ve Quintana Roo Hükümetine bu etkinliğin Moon Palace’da düzenlenmesine duydukları güven için teşekkür etti.

Palace Resorts Group, WTTC Güvenli Seyahat sertifikasına sahiptir ve pandeminin başlangıcından bu yana en yüksek hijyen ve güvenlik standartlarını uygulamaktadır.

WTTC Başkanı ve CEO’su Gloria Guevara; “COVID-19 dünyasının yeni normalinde, 20. WTTC Küresel Zirvesi her yönüyle, en iyi uygulamalarla, büyük konferansların nasıl güvenli ve emniyetli bir şekilde yapılabileceğini göstermek için dünyanın mevcut en iyi sağlık ve hijyen protokollerine uyduğundan emin olmak için araştırılıyor.

“WTTC, Küresel Zirvenin pandeminin zorluklarından ders alarak bu deneyimi COVID-19’a uyum sağlamak için nasıl kullanabileceğimizi göstermesini ve küresel Seyahat ve Turizm sektörünü toparlanmaya ve büyük ve küçük – yılın başından bu yana kargaşaya sürüklenen milyonlarca işi ve binlerce işletmeyi kurtarmaya nasıl yönlendirebileceğimizi göstermesini istiyor.

“Seyahat ve Turizm sektöründeki paylar daha yüksek olamazdı, bu nedenle WTTC platformu, en yüksek endüstri liderleri ve kilit hükümet temsilcilerinin tartışmaları ve harekete geçmeleri için temel bir form sağlıyor.

“Küresel Zirveyi, toparlanmayı hızlandırmak için uluslararası işbirliği ve koordinasyon konusunda bir fikir birliği oluşturmak için, kamu / özel sektör ortaklığı ve bir kez daha güvenli bir şekilde seyahat etmek için hayati bir halk güvenini yeniden tesis etmek için kullanmalıyız. 2020 Küresel Zirvesi yalnızca Meksika’ya değil, ABD, Latin Amerika ve Karayipler’in daha geniş bölgelerine fayda sağlayacak ve sergileyecek” dedi.

Quintana Roo Valisi Carlos Joaquin Gonzalez; “Cancun’daki WTTC Küresel Zirvesi, yeni dünyada turizmin geleceğini tartışacağımız yer olacak.

“Küresel Zirve sırasında, hızlı geri dönüş testlerinin yanı sıra maske takma, fiziksel mesafe, hijyen ve sanitasyon gibi gelişmiş güvenlik ve hijyen protokollerini uygulayacağız ve bunların tümü güvenli bir büyük ölçekli etkinliğe ev sahipliği yapmamızı sağlayacak.

“Bugün Cancun Havaalanı günde 300’den fazla uçuş gerçekleştiriyor ve R oranı (temel çoğalma sayısı) birin altında” dedi.

Zirve sırasında 2021 için önemli yeni girişimlerini duyuracak olan WTTC, COVID-19 etkisiyle harap olan, on binlerce işletmenin tehlikede olduğu ve küresel olarak sektörde istihdam edilen yaklaşık 200 milyon kişinin işinin tehdit altında olduğu Seyahat ve Turizm sektörünü kurtarmaya yönelik uluslararası çabaların ön saflarında yer almıştır.

Daha geçen hafta WTTC, yeni gelen ABD yönetimiyle yakın bir şekilde çalışarak uluslararası seyahatleri beş maddelik en önemli öncelikler listesi aracılığıyla kurtarmayı teklif etti.

Bu, sınırların yeniden açılmasını, havalimanlarında kapsamlı ve uygun maliyetli bir küresel standart test rejiminin benimsenmesini, kesintisiz seyahat taahhüdünü, önemli uluslararası iş seyahat rotalarını sürdürmek için temel ‘hava koridorlarının’ yeniden açılmasını ve dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden her birinin ‘iş için açık’ olmasını sağlamak ilişkilerin yeniden kurulmasını içerir.

2019 WTTC Ekonomik Etki Raporu’ndaki araştırma, Seyahat ve Turizmin 10 işten birinden (toplam 330 milyon) nasıl sorumlu olduğunu, küresel GSYİH’ya %10,3 katkı sağladığını ve tüm yeni işlerin dörtte birini oluşturduğunu ortaya koydu.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz