Volkwagen Şehiriçi Ortak Araç Kullanımı Alanında Ciddi Adımlar Atıyor 0

Volkswagen “MOIA” adında bağımsız bir şirket kurdu ve hareketlilik hizmetleri olarak tanımladığı, gelir elde etmenin bir yolu olan ücretli araç çağırma uygulamaları ve “araç paylaşımı” ile ilgileniyor.

MOIA daha yeni başlatıldı ve Almanya merkezli olacak. 50 kişilik bir takım Berlin’de olurken, Hamburg’daki şehir yetkilileri ve Volkswagen arasındaki mevcut bağlantı sürdürülebilir kentsel ulaşım yaklaşımları için pilot bölge olarak kullanılacak.

Kısacası ücretli araç/taksi çağırma uygulamaları işi MOIA’yi Uber ve diğerleriyle direkt rekabet haline sokuyor.

Bu yılın başında Volkswagen Group, ABD’de sadece New York olmak üzere İngiltere, Rusya ve İsrail’deki büyük şehirlere odaklanan, isteğe bağlı araç çağırma uygulaması Gett’e 300 milyon dolar yatırım yaptı,

Gett seyahat alanında güçlü kurumsal bir geçmişe de sahip.

Duyuruda Gett ve MOIA arasındaki bağlantıdan bahsedildi ki Volkswagen Grup, araçlar üzerine yapılan anlaşmayla beraber, hâlihazırda Gett’e Moskova’da taşıyıcı sağlıyor. “MOIA diğer 12 grup markasının altyapısı kadar, yenilikçi enerjisi ve ürün gücünden de faydalanabilecek”.

Taksi/ araç çağırma sektöründen ziyade keyfi seyahat sektörüne daha yakın olan “araç paylaşma” (Car Pooling) şuan seyahat şirketleri dünyasında büyük etkiler yaratıyor. Avrupa’da, geçen yıl D serisinde 200 milyon dolar kazanan Blablacar gibi, iyi finanse edilen birçok “araç paylaşma” markası var ve bu markalar, MOIA’nın bu alana ne kadar dâhil olacağını gözetleyeceklerdir.

Şimdilik MOIA, şehirlerarası uzun iş yolculukları için rezervasyon yaptırmaktan ziyade işe gidiş geliş ve istek üzerine ortak araç kullanma üzerine düşüyor. Bu alandaki pilot uygulamaların ise 2017’de başlaması planlandı.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe