Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dijital’i benimsemekten daha iyi bir zaman yok. Nedenini kontrol edin.

Nasılsınız? Farkındayım. Korona virüsten dolayı yorulduk. Öyle değil mi? Umarım siz ve aileniz iyisinizdir. Dünyanın her yerindeki Seyahat, Ulaşım ve Ağırlama işlerine ilişkin Dijital alanda çalışıyorum. İnsanlarla çalışmaktan zevk alıyorum. İnsanlara ilham vermek, gezginler olarak – alıcılar olarak yaşamlarımızı basitleştirmek için teknolojiyi kullanmaktan zevk alıyorum.

Arkadaşlarım Gökhan ve Kaan beni buraya bir yazı göndermeye davet ettiler. Memnun oldum. Benzeri görülmemiş zamanlar yaşıyoruz. Söz veriyorum, başka bir korona virüs tahmini yapmayacağım. Ben bir teknoloji uzmanıyım ve bildiklerime yoğunlaşacağım.

Başarılı dijital seyahat ve konaklama işletmeleri bu krizi aşmak için neler yapıyor? Dijital dönüşümün, ileride – korona virüsü sonrasında – bize nasıl yardımcı olabileceğine bir göz atalım. Kendimizi hazırlamak için neler yapabiliriz?

Lütfen bu gönderinin işverenimin görüşlerini değil kişisel görüşlerimi yansıttığını unutmayın.

Duruma bakarak – Elimizde ne var? 

İlk olarak, medyadan, haberlerden, seyahat kaynaklarından ve seyahat araştırmalarından topladığım şeyler için biraz zaman harcayacağım. Çin’de olanları keşfetmek ve Orta Avrupa’yı gözlemlemek için zaman harcadım. Çünkü Çin ve bu durumu yaşamış olan bölgeler bizim için erken bir göstergedir.

İkinci olarak, bunun ne anlama geldiğine biraz zaman harcayacağız: şimdi, daha sonra ve hayatlar “yeni normale” döndüğünde. Vurgulamak istiyorum: sürelere çok fazla odaklanmayalım. Süreçleri çok bilemiyoruz. Bunun yerine, işe geri döndüğümüzde neler hazırlayabileceğimize odaklanalım.

Üçüncü olarak, dijital boyutu tartışacağız. Sonuçta bu yazının odak noktası dijital. Anahtar soru şu: Seyahat işletmeleri olarak Dijital bir perspektiften hazırlanmak için neler yapıyoruz.

Hadi baştan başlayalım. Şu anda yaşadığımız zaman benzersiz. Bu sürecin ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Virüsün nasıl yayıldığını tam olarak bilmiyoruz ve bir aşı için bir zaman çizelgemiz yok (henüz). Sonuç olarak, müşterilerimize ve gezginlere kesinlik kazandırmak zor. Özellikle seyahat ve konaklama üzerinde büyük bir etki görüyoruz. Birçoğu personeline izin verdi veya işten çıkarmak zorunda kaldı.

Bu yüzden bu konuyu araştırıyorum. Bunu başarmak, bir sonraki aşamaya hazırlanmak için dijital bir bakış açısıyla neler yapabileceğimizi inceledim.

Belirsizliğin çözülmesi 

Çin’de seyahatte biraz artış söz konusu, Avusturya’da Paskalya’dan sonra küçük işletmeler açılmaya başladı. Verilere bakmak, dünyanın geri kalanında neler olabileceğini anlamamıza yardımcı olur. Bu paragraf, Oliver Wyman, trip.com, CNN, WSJ, Skift, CNN, FAZ, The Drum, McKinsey, Yahoo Finance ve daha fazlası gibi endüstri uzmanları ve kaynaklar ile yapılan araştırma, haber ve sohbetlerin birleşimidir.

Aşağıdakileri aldım:

 • Gezginlerin yaklaşık 3/4’ü yerel gezileri tercih ediyor. Öncelikle. Ve birçoğu seyahat etti
 • Yaklaşık 2/3 kişi 6 ay içinde uluslararası bir seyahat düşünüyor
 • Yaklaşık 3/4 gezgin seyahat için otobüslerden kaçınıyor
 • Gezginlerin yaklaşık 1/2’si kalabalıklardan, olaylardan veya yolculuklardan kaçınıyor
 • Yaklaşık% 15’i şimdi yurtdışına seyahat etmek istiyorlar. Ancak bu ana akım hale gelmiş değil
 • Gezginler ve alıcılar güvenlik ve rahatlık arıyor. Yani daha fazla esneklik
 • Bazı finansal analistler covid-19 öncesi düzeylerine dönmenin birkaç yıl sürebileceğini düşünüyor
 • İş seyahatinin boş zaman seyahati ile aynı zamanda başlaması bekleniyor
 • İş seyahatinin hemen başlaması bekleniyor. Ancak düşük seviyelerde

Seyahat değişti. Ancak şu anda seyahat davranışlarında dramatik bir değişim görülmüyor. Bunu göreceğiz. Ancak, üç şey benim için netleşiyor.

Üç aşamada iyileşme 

Çin ve Orta Avrupa’dan çıkarken gördüğüm üç şey:

 1. Yerel seyahatler önce iyileşiyor gibi görünüyor. Öyleyse, kilit soru, dijital dönüşüm bu durumda mümkün olduğunca etkili bir şekilde iyileşmeye nasıl yardımcı olabilir? Yolculara nasıl ilham veriyoruz? Nasıl güven inşa ederiz? Kimin seyahat ettiğini belirleyen iş seyahati veya boş zaman seyahati değildir. Kimin seyahat ettiğini belirleyen mesafe ve algılanan güvenlik gibi görünüyor. Buna “Bölüm 1” diyelim.
 2. Hiç kimse seyahat & konaklamanın ne kadar hızlı veya yavaş iyileşeceğini bilemez. Bu vadi boyunca dijital teknolojiyi kullanalım. Bu bir fırsat değil. Bu bir zorunluluktur. Buna “Bölüm 2” diyelim.
 3. Sonunda seyahat tekrar iyileşecektir. Hiçbirimiz talebin ne kadar büyük olacağını bilmiyoruz. Şahsen, rezervasyonlarda kısa süreli bir artış bekliyorum. Bir rezervasyon yapmak güvenli olduğunda insanlar en iyi fiyata rezervasyon yapmak için yarışacak. Bu, teknoloji açısından ne anlama geliyor? Ve buna “Sonrası” diyelim.

Bunu dijitale çevirelim

Üç konu. Bunları dijital teknolojilerle nasıl ele alabileceğimize daha yakından bakalım.

Bölüm 1

Bu, COVID’den toparlanmaya yol açan aşama. Şimdi Maliyet ve insan açısından en iyi olma zamanı. Satış ve teknoloji perspektifinden her müşteri temas noktasında. Dijital, bunda büyük bir rol oynamaktadır. Orada değilseniz, en azından oraya nasıl gideceğinize dair bir planınız olmalıdır.

 • İşletmeler, gezgin ve alıcıyla arasında yeniden güven oluşturmak isteyecektir.
 • Seyahat meraklıları müşterilere ilham vermek isteyeceklerdir.
 • Önce yerel seyahat başlayacaktır. Gereklilik dışı ya da zevk için.
 • Personel işyerine geri dönmeye başlayacaktır.
 • Destinasyonlar işlemleri yeniden başlatmaktan mutluluk duyacaktır.
 • Seyahat pazarlamacıları yerel ve bölgesel gezginler arasında talep oluşturmak isteyeceklerdir.
 • Baş yöneticiler talebin ne olacağını anlamak isteyeceklerdir.
 • Etkinlik işletmeleri, kısa ve uzun menzilli seyahat firmaları bunun zor olmaya devam edeceğini biliyorlar. Kapalı alanlarda kargalar imkansız!
 • İşletmeler daha üretken olma fırsatlarına bakmak isteyeceklerdir.
 • Ve daha fazlası.

Dijital şapkamı takarken bir fırsat görüyorum. Bu bir avantaj yaratmak için bir fırsat. Baskı zihnimize odaklanır ve bizi daha yaratıcı yapar. Durumu aşırı basitleştirmeden. Dijital bir perspektiften odaklanacağım üç şey var:

 1. Personeliniz, gezginleriniz ve alıcılarınızla iletişim kurun: Personel, gezginler ve alıcıların neler olup bittiğini, nereye yöneldiğinizi anlamasına izin verin ve onların akıllarında ne olduğunu öğreneceksiniz. İçerik kullanın. Sosyal kanalları kullanın. Pozitiflik ve özgünlükle gerçek zamanlı olarak doğrudan iletişim kurun. Güven oluşturun. Talebi anlayın.
 2. Verilerinize odaklanın: Verilerinizi anlayın. Bu yeni gerçeklikte, müşteri tabanınızda kimlerin sizin için en alakalı gezginler ve alıcılar olduğunu anlayın. Verilerinize girmek, kimin dönüşüm sağladığını, doğru kitlenin kim olduğunu anlamak için veri bilimi yöntemlerini kullanın. Kişiselleştirilmiş, dijital, alakalı müşterileriniz ve gezginlerinizle etkileşime geçin.
 3. Aktif olarak yerel gezginler edinin: Söylemeye gerek yok. İlham vermek ve gezginler edinmek için dijital teknolojileri kullanın. Dijital katılım, pazarlama veya reklamcılık hızlı hareket etmenizi sağlayacaktır. Müşterinizi ne kadar iyi anlarsanız, etkileşimlerinizden ne kadar çok şey öğrenirseniz dijital satış yapmak o kadar iyi olur.
 4. Talebi anlayın: Talebi daha iyi anlamak için ortaklarla işbirliği yapın. Eminim bugün bunu yapıyorsunuz. Ancak, kanallarınızla etkileşimi de ölçün: web sitelerinizi kim ziyaret ediyor, e-postalarınızı kim açıyor veya okuyor, reklamlarınız çalışıyor mu, Instagram’a kaç potansiyel gezgin bakıyor? Bunun hangi kısmı organik ve bunun hangi kısmı reklamcılık ve pazarlamanız tarafından tetikleniyor?
 5. Ve son olarak, otomatikleştirmek için teknolojiyi kullanın: Tabii ki, maliyeti düşürmek ve nakit tasarrufu önemli olmaya devam edecektir. Sıradan, günlük aktiviteleri otomatikleştirmek için teknolojiyi kullanın. Bu, gerçekten yapmak istediğiniz şeyleri yapmak için zaman kazandıracak: müşterilerinizle çalışın. Otomatikleştirin, otomatikleştirin, otomatikleştirin.

Özetle: Otomatikleştirmek için teknolojiyi kullanın. Bu basit kısmı. Daha da önemlisi: Zaten sahip olduğunuz verileri kullanın. Bu, talebinizi daha iyi anlamanıza, işinizi nereye taşımanız gerektiğini daha iyi anlamanıza, seyrin nereye gittiğin, diğerlerinden daha önce anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bölüm 2

Belirsizlik azalır. Bu, bu aşama için karakteristiktir. Adım adım geleceğin nasıl görüneceği netleşecek. Bu aşamada başarılı olmak ister misiniz? Seyahat talebini erken yakalayın. İnsanların ve alıcıların rezervasyon yapmak isteyeceğini varsayıyorum, ancak kendilerini güvende hissettikleri yerde yapacaklar. Sağlık açısından güvenli ancak paralarını harcamak için de güvenli olduğunda. Bunu yapmak için veri ve teknolojinizi kullanın.

 • Süre ve uzun vadeli etki daha açık hale gelecektir
 • Olası bir aşı için stratejiler ve zaman çizelgeleri daha açık olacaktır
 • Her ikisi de alıcılara ve gezginlere daha fazla güven ve güven getirecek
 • Uluslararası seyahat bunun arka ucuna gelecek
 • Daha fazla personel işyerine dönecek
 • Güvenlik yine de insanların zihninde duracak
 • Gezginler ve alıcılar kesinlik ve esneklik arayacaktır. Ek ücret ödemeden seyahat tarihlerini değiştirme esnekliği. Planlandığı gibi seyahat etmek için

Bunu bir düşünelim. İtiraf etmeliyim. Durumu kökten basitleştirdim. Ve çok iyimserim. Bir an haklı olduğumu varsayalım. Sonra iki şey biliyoruz:

 1. Bu aşamayı karakterize eden belirsizliktir ve ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Bu, parayı korumaya, daha etkin çalışmaya odaklanmaya devam etmemiz gerektiği anlamına gelir. Teknoloji yardımcı olacaktır. Kesinlikle.
 2. Bu çöküşün sona ereceği de kesindir. Bu bana bir sonraki adımda ne yapmamız gerektiğini çok düşünmemiz gerektiğini söylüyor. İlki pazara uyum sağlamak. İkincisi, pazarı şekillendirmek. Üçüncüsü, diğerleri yapmadan önce talebi yakalamak.

Açıktır ki, Yarı 1’de Yaptığımız işi yapmaya devam etmeliyiz: Personele iyi bakın, verimlilik üzerinde çalışın, kaliteyi, tekrarlanabilirliği ve maliyeti artırmak için otomasyonu artırın, talep sinyallerini toplayın. Artık dünya standartlarında olacaksınız. Ayrıca, üç şeye odaklanacağım:

 1. Veriler her şeyin temelini oluşturur: Şimdiye kadar verileriniz üzerinde gerçekten büyük bir hâkimiyetiniz olacak. B2C ve B2B tarafında alım sinyalleriniz. Eğer sahip değilseniz, şimdi yapın. Veriler sizi esnekleştirir, müşterinin nereye yöneldiğini anlamanıza yardımcı olur. Kişiselleştirme gibi temel bilgileri ve hatta satın alma ve etkileşimin en karmaşık yönlerini otomatikleştirmenize yardımcı olacaktır. Veri, her şeyin temelidir. Planlama, kişiselleştirme, programlı reklamcılık ve pazarlama, dönüşümünüz, hizmet mükemmelliğiniz ve müşteri mutluluğunuzun temelini oluşturur.
 2. Gelir kaybetmeden ürün esnekliğini artırmak için teknolojiyi kullanın: Gezginlerin yanı sıra alıcılar da esneklik arayacaktır. Kullanabileceklerini garanti ederek bir satın alma yapmak isteyeceklerdir. Fazladan ödeme yapmadan. Tarihleri değiştirmek zorunda olsalar bile. Evet, elbette, her zaman bu kadar basit değil. Ancak burada yeniden düşünmek, gelir yönetiminin geleneksel olarak nasıl ele alındığını yeniden düşünmek için veri ve teknolojiyi kullanmak için bir fırsat var. Bütün mesele talebi erken yakalamaktır. Bu, verileri kullanma fırsatınızdır. Yolcunuz hakkında daha iyi bir anlayış geliştirin. Ve rakiplerinizi rahatsız etmek için teknolojiyi kullanın. Avusturya havayolları korona virüs öncesi ilginç bir şey yaptı. “City Pass” veya “Europe Pass” a göz atın. Sanırım bu ruhu yansıtıyor.
 3. Hazır olun: Son olarak kendinizi gelecek olana hazır hale getirmeniz gerekir. Birkaç hafta öncesini hatırlıyor musunuz? Perakende pazarındaki geleneksel oyuncuların çoğu e-ticaret sistemlerini çalışır durumda tutmakta zorlandı. Bu neden oldu? Şaşırtıcı ama bu durum için hazır değildiler. Genel olarak, seyahat seviyesi hemen iyileşmeyecektir. Ancak seyahat kısıtlamaları kaldırıldıktan hemen sonra ani bir artış olacaktır. Bu satışlar için dijital satış ve hizmet platformunuzu hazırlayın. Bu durumda sizi neyin engellediğini analiz edin ve anlayın: reklamdan, pazarlamadan, ticaretten, müşteri hizmetleri perspektifinden. Uçtan uca.

Sonra

Sonunda bunu da aşacaksınız. Bu duruma hâkim olacaksınız. Şüphesiz. Bu, diğer tarafa daha güçlü çıkmanız için bir fırsat.

Dijital dönüşümü kucaklarsanız, bundan sonra daha kompakt, daha güçlü bir işletme olacaksınız. Bırakın sizin için ağır işi o yapsın. İşletmeniz, virüs öncesi ile karşılaştırıldığında çok daha iyi ölçeklendirilecek. Aynı sayıda insanla daha fazlasını yapacaksınız.

İlham verici bir işletme olacak, etkili bir şekilde satacak, insanların gerçekten eşsiz deneyimlerden geçmesini sağlayacaksınız. Günümüz dünyasında sağlam bir dijital temel şarttır. Pazardaki değişikliklere tepki vermenizi sağlayacaktır. Yönü değiştir. Müşterinin nereye yöneldiğini  anlayın. Hiç kuşkusuz, yeni COVID sonrası durumda düzenlemelere uyum sağlayın. Çok daha hızlı.

Dünya bir dereceye kadar bunların hepsinden önce olduğu yere geri dönecek, ancak sunduğumuz hizmetleri ve ürünleri pazara uyarlamamız için bizim yapmamıza ihtiyaç duyacak birçok değişikliği tetikleyeceğinden eminim.

Dijital yolculuğunuzda iyi şanslar. Umarım bu okumayı beğenmişsinizdir. LinkedIn https://www.linkedin.com/in/michaelfpichler/ veya allthingswiredx (at) gmail.com adresinden bana ulaşmaktan çekinmeyin.

En iyi dileklerimle! Michael

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz