Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

BM Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), krizin nasıl çözüleceğine bağlı olarak gelecekteki üç olası senaryoyu özetledi.

Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) en son verilerine göre, COVID-19 salgını 2020’nin ilk çeyreğinde uluslararası turist varışlarında % 22 düşüşe neden oldu. Birleşmiş Milletler ihtisas ajansına göre, kriz 2019 rakamlarına göre yıllık % 60 ila % 80 arasında bir düşüşe neden olabilir. Bu, milyonlarca geçim kaynağını riske atıyor ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SKH) ilişkin kaydedilen ilerlemede gerileme tehdidi oluşturuyor.

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili; “Dünya benzeri görülmemiş bir sağlık krizi ve ekonomik kriz ile karşı karşıya. Ekonominin en yoğun emek gerektiren sektörlerinden birinde milyonlarca işin risk altında olması nedeniyle turizm ağır bir darbe aldı.

En son UNWTO Dünya Turizm Barometresi’ne göre, varış noktalarına göre raporlanan mevcut veriler yılın ilk üç ayında gelen varışlarda % 22 düşüşe işaret ediyor. Mart ayında varışlar, birçok ülkede bir karantinanın başlamasının yanı sıra, seyahat kısıtlamalarının yaygın olarak başlatılması ve havaalanlarının ve ulusal sınırların kapatılmasının ardından % 57 oranında keskin bir düşüş gösterdi. Bu 67 milyon uluslararası varış ve yaklaşık 80 milyar ABD doları gelir kaybı (turizm ihracatı) anlamına geliyor.

Asya ve Pasifik göreceli ve mutlak olarak en yüksek etkiyi gösternekle birlikte (-33 milyon varış), Avrupa’daki etki, yüzde olarak daha düşük; ancak hacim olarak oldukça yüksektir (-22 milyon).

Uluslararası Turizm 2020 Senaryoları

Salgın ve belirsizlik hâkimiyetini sürdürdürürken yıl için beklentiler birkaç kez aşağı çekildi. Mevcut senaryolar, varışlarda% 58 ila% 78 arasında olası düşüşlere işaret etmektedir. Bunlar çevreleme hızı hızına ve seyahat kısıtlamalarının süresine ve sınırların kapanmasına bağlıdır. Aşağıdaki 2020 senaryoları, uluslararası sınırların kademeli olarak açılması için üç olası tarihe dayanmaktadır.

Uluslararası sınırların kademeli olarak açılması ve Temmuz ayı başlarında seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesine dayalı Senaryo 1 (% -58)
Uluslararası sınırların kademeli olarak açılması ve Eylül başında seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesine dayalı Senaryo 2 (% -70)
Senaryo 3 (% -78) uluslararası sınırların kademeli olarak açılması ve seyahat kısıtlamalarının sadece Aralık ayı başlarında hafifletilmesine dayanmaktadır.

2020’de uluslararası turist varışları: üç senaryo (yıllık değişim,%)

Bu senaryolar altında, uluslararası seyahatlerde talep kaybının etkisi şu anlama gelebilir:

850 milyondan 1,1 milyara kadar uluslararası turist kaybı,
910 milyar ABD doları ile 1.2 trilyon ABD doları arasında turizm ihracat gelirinin kaybı,
100 ila 120 milyon doğrudan turizme ilişkin işin risk altında olması.

Bu, kayıtların tutulmaya başlamasından bu yana (1950) uluslararası turizmin karşılaştığı en büyük krizdir Etki, farklı küresel bölgelerde ve örtüşen zamanlarda değişen derecelerde hissedilecek. Ununla birlikte Asya-Pasifik’in ilk önce toparlanması bekleniyor.

Uzmanlar, iyileşmenin 2021’de olacağını tahmin ediyor

UNWTO Uzmanlar Paneli araştırmasına göre, iç talebin uluslararası talepten daha hızlı toparlanması bekleniyor. Çoğunluk, 2020’nin son çeyreğine kadar, ancak çoğunlukla 2021’de iyileşme belirtileri görmeyi bekliyor. Daha önceki krizlere dayanarak, boş zaman seyahatinin, özellikle seyahat eden arkadaş ve akrabalara yönelik ziyaretlerin iş seyahatlerinden daha hızlı toparlanması bekleniyor.

Afrika ve Orta Doğu için Uluslararası seyahatlerin toparlanmasına ilişkin tahminlere bakıldığında 2020’de toparlanma öngören uzmanların çoğu daha olumlu. Avrupa ve Asya’da ise görünüm karışık, uzmanların yarısı bu yıl içinde iyileşme görmeyi bekliyor.

2 Soru da biz soralım, peki siz;

Varış noktanızdaki turizm talebinin ne zaman toparlanacağını düşünüyorsunuz?

Destinasyonunuz için uluslararası talebin ne zaman toparlanacağını düşünüyorsunuz?

Görsel: Artem Beliaikin

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz