Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

United Airlines, Boom Supersonic’ten süpersonik yolcu uçağı kullanan ilk ABD havayolu olacağını duyurdu. Havayolu, 2029 yılına kadar hizmete girecek olan 35 adet daha opsiyonlu 15 Boom Overture uçağı alacak.

15 süpersonik jet siparişi

United Airlines, ABD merkezli Boom Supersonic’e 15 uçak için sipariş vererek, süpersonik hale gelen ilk ABD havayolu olacağını açıkladı. İki şirket, yeni uçakla çeşitli operasyonel konularda ve sürdürülebilirlik konusunda birlikte çalışacak ve şartlar karşılanırsa, United, 35 uçak daha alma seçeneği ile 15 uçak satın alacak.

En olası rotalar, en azından başlangıçta, transatlantik veya transpasifik olacak. Concorde’un karadan süpersonik uçuşlar ve sonik patlama ile karşılaştığı aynı sorunlar devam ediyor. Uçak üç buçuk saatte Newark’tan Londra Heathrow’a, dört saatte Frankfurt’a uçabilir. Transpacifik için, San Francisco’dan Tokyo’ya sadece altı saat içinde varabilir.

United Airlines CEO’su Scott Kirby yaptığı açıklamada; “United, daha yenilikçi, sürdürülebilir bir havayolu inşa etme yolunda ilerlemeye devam ediyor ve günümüz teknolojisindeki gelişmeler, süpersonik uçakları dahil etmeyi daha uygun hale getiriyor. Boom’un ticari havacılığın geleceğine yönelik vizyonu, endüstrinin dünyadaki en güçlü rota ağıyla birleştiğinde, iş ve eğlence amaçlı seyahat edenlere mükemmel bir uçuş deneyimine erişim sağlayacak. Misyonumuz her zaman insanları birbirine bağlamaktı ve şimdi Boom ile çalışarak bunu daha da büyük ölçekte yapabileceğiz” dedi.

Boom Overture

Boom Overture, 1.7 maks ses hızına ulaşabilen 65 ila 88 koltuklu premium bir uçak olacak ve 4250 NM’ye (4888 mil) kadar bir menzil sunacak.

Overture, lansmanından itibaren net sıfır karbon salınımı olması planlanan ilk uçaktır ve bu, United’ın ilgisini çekenlerden biri. Karbon kompozitler, titanyum ve alüminyum dahil olmak üzere bir malzeme kombinasyonu kullanır ve art yakıcılar kullanılmadan (elbette Concorde’un kullandığı) süpersonik hızlara ulaşabilir. Ayrıca Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) ile tam olarak uyumlu olması planlanmaktadır.

United Airlines ve Boom, SAF üretiminin hızlandırılması da dahil olmak üzere sürdürülebilirlik konularında da birlikte çalışacak.

2029 yılına kadar hizmette

Duyurunun bir parçası olarak Boom, uçağın ne zaman faaliyete geçmesi gerektiği hakkında daha fazla ayrıntı açıkladı. Overture’in 2025’te piyasaya sürülmesi ve 2026’da ilk uçuşunu gerçekleştirmesi umulmaktadır. Daha sonra 2029’a kadar hizmete girebilir.

Bir prototip uçak zaten yapıldı ve Boom’u süpersonik uçaklar üzerinde çalışan birkaç şirketin en ilerisi haline getirdi. Sadece 68 fit uzunluğunda üçte bir ölçekli bir geliştirme olan XB-1 prototipi 2020’de ortaya çıktı.

United, süpersonik ile ilgilenen diğer havayollarına katıldı

United Airlines, Boom Overture jetini sipariş eden ilk ABD havayolu şirketidir. Ancak diğer havayolları da ilgilerini dile getirdi veya ön sipariş verdi. FlightGlobal’in 2017 raporuna göre, beş havayolundan 76 uçak satın alma taahhüdü mevcuttu. Buna Virgin Atlantic ve Japan Airlines da dahildi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz