Ucuz Konaklama Nasıl Bulunur?

Hepimiz yeni yerler keşfetmek, yeni insanlarla tanışmak, yeni kültürleri tanımak ve yeni hikayelerin peşinden gitmek istiyoruz ama bir çoğumuz bunu nasıl yapacağımızı bilmiyoruz. Tur firmalarının oluşturmuş olduğu kalıplaşmış paket turlardan sıkıldıysanız, rehber nereye sürüklerse oraya gitmekten hoşlanmıyorsanız, herkesin bildiği rotaların dışına çıkmak istiyor ama buna cesaret edemiyorsanız bu yazıda konaklama seçimlerinin nasıl belirlendiğini anlatacağız.

ÖNCELİKLE, TATİL PLANLARKEN SON DAKİKACI OLMAYIN!

Öncelikle seyahatinizi son dakikada planlamayın, aylar öncesinden gitmeyi planladığınız yer hakkında araştırmalar yapıp, yüzlerce yazı okuyup, binlerce fotoğraf inceleyip, detaylara takılın. Aslında hepimizin içinde vardır bu, bir seyahatten dönerken seneye de şuralara gideyim demek. Öncelikle nereye gitmek, hangi şehirleri yada ülkeleri gezmek ve bunun için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini belirleyin. Özellikle maliyeti uygun tutmak istiyorsanız çoğu yerin biletini erkenden almanız gerekiyor.

Gideceğiniz yer belli olduysa orada ne kadar süre kalmanız gerektiğini belirleyin, o şehirde kesinlikle görmeniz gereken yerlerin listesi kalış sürenizi 3 aşağı 5 yukarı belli edecektir. İlk kez gideceğiniz bir yerde nereleri gezmeniz gerektiğini nasıl bileceksiniz peki? İşte bu sırada devreye o şehre daha önce gitmiş kişilerin yazıları ve günümüzün vazgeçilmezleri seyahat blogları devreye giriyor. Onbinlerce blog arasında araştırma yapmak samanlıkta iğne aramaya benziyor değil mi? Arama motorlarına yazacağınız kelimeler oldukça önem arz ediyor. Örneğin St.Petersburg’da ne yapılır, görülmesi gereken yerler nerelerdir, nerede kalınır, ne yenir gibi kelimeleri arama motoruna yazarak istediğiniz içeriğe kolayca ulaşabilirsiniz.

Gideceğiniz yerlerin listesini hazırlarken bloglar dışında seyahat rehberlerinden de faydalanabilirsiniz. Birçok kitabevinin Gezi ve Seyahat bölümünde bulabileceğiniz bu kitaplar seyahatiniz sırasında size oldukça yardımcı olacaktır.  Eğer ki Türkçe içeriği olan bir seyahat rehberi arıyorsanız Rough Guides size en ucuz otelleri, çevredeki gezilecek ve görülecek yerlerin listesini, uygun seyahat koşullarına kadar seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olan her şeyi sunacaktır. İngilizce bir içerik arıyorsanız dünyanın bu alanda en fazla tercih edilen rehber kitabı olan Lonely Planet’ten başkasını düşünmeyin.

Sıra geldi uygun konaklama seçeneklerini bulmaya.

Konaklama için en uygun seçenek günlük ev kiralama sistemidir. Wimdu.com.tr gibi günlük ev kiralama siteleri üzerinden gideceğiniz yerdeki en merkezi konumdaki ve en uygun ev seçeneklerini bulabilirsiniz. Bu siteler aracılığıyla önce gideceğiniz şehri, sonra tarih aralığını seçiyorsunuz, site size uygun kiralanacak odaların listesini getiriyor. Kiralayacağınız odanın resimlerine bakabiliyorsunuz. Kiraya veren kişinin referanslarını okuyabiliyorsunuz, daha önce orada kalmış kişilerin görüşleri ki bu çok önemli aslında ev sahibine güvenebilmek açısından. Daha sonra kiralamaya karar verdiğinizde ödemeyi internet sitesine yapmanız gerekiyor, direk kiralayacağınız kişiye değil. Kiralamadan önce ya da sonra mutlaka kiraladığınız kişiye mesaj atıp teyit alın, kiralamadan önce atmak daha faydalı tabi ki.

Ayrıca Wimdu ile uçakta suit oda, ortaçağ kalesi, eski ayakkabı fabrikası ya da buzdan saray’da konaklama gibi sıradışı deneyimlerden de faydalanabilirsiniz.

Konukseverlik ağları

Gideceğiniz şehirde yaşayan insanların evinde misafir olarak konaklayabileceğiniz bir sistem kulağa ilk başta fazla güvenli değilmiş gibi gelebilir; ancak bu sistem yüzbinlerce kişi tarafından yıllardır kullanılıyor. Daha önce misafir olarak kalan insanlardan referans alabileceğiniz siteler de mevcut. Gittiğiniz ülkeyi hem insanlarıyla hem de yaşayış şekliyle yakından tanımak ve hiçbir ücret ödemeyeceğiniz sistemi yakından tanımak için Couchsurfing.com internet sitesi size yardımcı olacaktır.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!