El Bagajınızda Bulunmaması Gereken 10 Madde!

Sıvı madde yasağını hepimiz biliyoruz ancak bilmediğiniz detaylar olabilir. Farklı havalimanlarında yaşanan beklenmedik sınırlamalar ardından, yetkililer tarafından yasaklanmış 10 maddeyi sizin için araştırdık.

Bildiğiniz gibi uçuş kuralları çok sıkı uygulanıyor. Uçağa binerken yanınıza alamayacağınız pek çok şey var. Yazlığınıza evdeki tüpü uçakla götüremeyeceğinizin farkındasınızdır. Fakat olta gibi bazı eşyalarınızın yasaklılar listesinde olacağını tahmin etmezdiniz değil mi? El bagajınızdaki yasaklı olabilecek maddelerin gizemini bu yazıyı okuyarak çözebilirsiniz.

1. Çadır kazığı

Tatilinizi çadır kampında geçirmeye ya da müzik festivalinde kamp kurmaya mı gidiyorsunuz? Sakın çadır kazığınızı el bagajınızda taşımaya kalkmayın, güvenlikte ona veda etmek zorunda kalmanız işten bile değil. Kampta çadırınızı battaniye niyetine kullanmak ya da mecburen açıkhavada yıldızları seyre dalmak zorunda kalabilirsiniz.

2. (Birden fazla) Çakmak

Şaşırtıcı bir şekilde “kendinize ya da diğer yolculara zarar verebilecek bir maddeyi el bagajınızda bulunduramazsınız” ama uçağa çakmak sokabilirsiniz. Birden fazlasına izin verilmiyor. Çakmağınızı üzerinizde taşımalısınız. Bazı havalimanlarında güvenlikten geçtikten sonra onu el bagajınıza koymanıza da izin yok. Size de garip geldi değil mi?

3. Çorba

Siz bir porsiyon mantarlı tavuk çorbasının çakmaktan daha az tehlikeli olduğunu düşünebilirsiniz ama sıvı sıvıdır. 101ml ve üzeri sıvı yasaklıdır. Bu çorba da olabilir, süt de.

4. Litrelerce parfüm

Sevdiklerinize parfüm aldınız ve aman kırılmasın diye el bagajınızda taşıyayım diyorsanız yanılıyorsunuz. 100ml’den küçük birden çok parfümle de kuralları ihlal edebilirsiniz.

5. İlaçlar

Hazır yasaklı sıvılar konusu üzerindeyken ilaçlar için de 100ml kuralının geçerli olduğunu hatırlatalım. Taşımanız gereken devasa büyüklükteki ilaç kutunuz da, eğer havaalanı yetkilerini önceden bilgilendirip izin almadıysanız bu kurala tabi. Koca bir şişe Chanel No:5’i ilaç olarak değerlendirmeyeceklerdir ama denemeye değer.

6. Badminton raketleri

Kurallar dövüş sporu ekipmanları konusunda da hassas. Örneğin; muştalar, coplar, topuzlar yasaklaması anlayışla karşılayabileceğimiz şeyler. Ancak raketlerin bunların arasında değerlendirilmesi biraz garip geldi.

7. Oltalar

Zıpkın gibi oltaları da uçakta yanınıza alamıyorsunuz. Bu durumda tek seçenek kalıyor, koltuk arkanızı tekmeleyen yaramaz yol arkadaşınız için oltanız yerine misina kullanmanızı tavsiye ederiz.

8. Matkap

Marangoz ya da tesisatçı değilseniz el bagajınızda tornavida, çekiç, testere ya da matkap gibi aletler olmasının bir anlamı da yok. Eğer tamirata uçakla gidecek kadar ünlü bir marangozsanız bravo size.

9. Peroksit

Biber gazından yangın söndürücülere, ‘Kimyasal ve Toksik maddeler’ tamamıyla yasak. Peroksit’i de buna dahil edebilirsiniz. Kız arkadaşlarınızla tatile gidip saçlarınızı orada sarartmayı planlıyorsanız, bunu uçağa binmeden önce yapmanızı tavsiye ederiz.

 10. Fişekler

Kural “HER HANGİ BİR FORMDA” diye geçiyor, emin olamadıysanız hatırlatmakta fayda var. Yılbaşı kutlamanızda kullanacağınız havai fişeklerinizi gittiğiniz yerden temin etmeniz gerekecek.

Kaynak: Skyscanner

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!