Uber ve Airbnb İş Seyahatinde Devrim Yaratıyor 0

İş seyahatlerini hayal ettiğinizde muhtemelen et lokantalarını, sarı taksileri ve lüks otel suitlerini düşünürsünüz. Mesela, üç parçalı takımının içinde, deri evrak çantası taşıyan ve Fontainebleau’daki havuzun yanında yeni bir müşteriye adım atarken Lucky Strike sigarasını içine çeken (Mad Men karakteri) Don Draper gibi.

Ne yazık ki gider yönetimi şirketi Certify’ın sunduğu yeni veriler, dijital teknoloji, kolaylık, hız ve fiyatın etkisiyle, sevimsiz ve daha hummalı bir iş seyahati deneyiminin Amerika’yı ele geçirdiğini ileri sürüyor.

10 milyondan fazla işlemden alınan fatura bilgilerini analiz eden bu veriler, Uber ve Airbnb’nin ulaşım ve konaklama seçenekleri olarak sarı taksilerin ve otel zincirlerinin yerini aldığını gösteriyor. Uber, 2016’daki tüm işlemlerin %6’sına tekabül ederek bu yılın en çok tüketilen tedarikçisiydi- Certify’ın fatura verilerini derlemeye başladığı 2014’ün ilk çeyreğinden beri ilk kez birinci olma onuruna erişiyor.

Yıldan yıla Uber işlemleri yüzde 254 büyüme gösterdi. Araç paylaşımı uygulaması, Certify tarafından kaydedilen tüm kara taşımacılığı işlemlerinin %52’sini temsil ediyor. Bu sırada genel sarı taksi işlemleri ise, 2014’ten bu yana yüzde 37’den fazla düşüş göstererek kayıtlı tüm sürüşlerin yüzde 11’ine geriliyor. Binicilerin harcamalarına göre, sürüş başına ortalama maliyet Uber ile 24.75 dolar iken, bir takside 34.62 dolar ve Lyft ile ise 24.99 dolardı.

Certify’ın CEO’su Bob Neveu “Dönemden döneme araç paylaşımı birleşik büyümeye devam ediyor” diyor. “Taksiler ise pastadaki payını kaybetmeye devam ediyor ve bana öyle geliyor ki, Uber ve Lyft uygulamaları iş seyahati deneyiminin içkin bir parçası haline geliyor. Bir düşünün: Biniş kartlarınız her zaman telefonunuzda,bunların çıktısını alan kaç kişi kaldı? Taksiler de telefon arayüzüne girmenin bir yolunu bulmalılar”.

Bundan önce Starbucks en çok tüketilen işletme onuruna sahip olmuştu. Ancak, Starbucks (American Airlines ve Delta ile bağlantılı) en son raporda tüm işlemlerin yüzde dördünü temsil ediyordu.

Konaklama Deneyimi

Konaklama cephesinde ise Airbnb, 2014’ten beri işlem büyümesini yıldan yıla iki katına çıkardı. Airbnb tüm konaklama işlemlerinin sadece %0.27’sini temsil ediyor rağmen, konaklama piyasası oldukça doymuş durumda. Örneğin, kategorinin lideri Hampton Inn tüm konaklama işlemlerinin yüzde 8.8’ini temsil ediyor. Verilere göre, Airbnb uzun süreli yolculuklarda kategorinin kazananı oluyor. Ortalama Airbnb faturası 4.51 gece kaydederken, ortalama otel faturası 2.58 gece kaydediyor.

“Şirketler özellikle uzun süreli ve geniş gruplu konaklamalar için  insanların Airbnb kullanmasına izin veriyor” diyor Neveu, “Bir fuara gidip, dört gece kalacak ve de suitinizde toplantılar yapacaksanız eğer, böyle durumlarda çok fazla Airbnb kullanıldığını görüyoruz. Bir gecelik kalışlarda ise otel rezervasyonları yapıldığını, çok fazla Airbnb kullanılmadığını gözlemliyoruz. Ancak, bir gecenin ya da iki gecenin ötesine geçildiği durumlarda yine Airbnb’yi görüyoruz”.

Et Lokantalarını Unutun

Eğer çoğu iş seyahati yemeklerinin güzel restoranlarda yendiğini düşünüyorsanız, müthiş bir şekilde yanılıyorsunuz. 2016’nın son çeyreğinde, yemek tabanlı tüm işlemlerde yüzde 5.1’i ile en çok Starbucks yemeği tüketiliyordu (yıllık veri mevcut değil). Muhtemelen Starbucks’ın sadece kahve için tüketildiğini düşünüyorsunuz. Evet bazı toplam fatura değerleri kahveyi dahil etse de, Certify tarafından çetelesi tutulan Starbucks faturalarının ortalama 12.62 dolar olduğunu görüyoruz. Bu durum ise bu yolcuların kahve ve yiyecek aldıklarının bir göstergesi. Çünkü bir Starbuck kahvesi pahalı olsa bile, 12.62 dolar tutarında pahalı değil.

Çeyrek dönemlik verilere göre, McDonald’s, Panera Bread ve Subway en çok ziyaret edilen restoranlar arasında sıradaki yerini alıyor. Neveu “Her zaman fast food ve hızlı servis restoranlarının iş seyahati yemeklerini ele geçirme şekline şaşırmışımdır” diyor, “Birisi ‘iş seyahati’ dediğinde 50 dolarlık biftekler ve müşterileri yemeğe götürmek aklınıza gelir, fakat gittikçe daha fazla insan trenleri yakalamaya çalışarak kendi başına seyahat ediyor ve hızlı servis restoranları ise bu durumu kolaylaştırıyor”.

Bu tabloya bakınca, muhtemelen Don Draper’a çok yüklenilmiş ve cesareti kırılmıştır.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.