Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Turna.com kurucusu ve 18 Kasım’da gerçekleştireceğimiz Uzakrota Travel Summit konuşmacılarından Abdülkadir Kırmızı ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle hoşgeldiniz, ziyaretçilerimize kendinizi biraz tanıtabilir misiniz ?

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Lisans, Marmara Üniversitesi Ekonomi Bölümü Master ve Yeditepe Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon alanında Doktora derecelerim var. 13 Yıl boyunca Yeditepe MBA’de Girişimcilik, Innovasyon ve Bilgi Yönetimi alanlarında Öğretim Üyesi olarak çalıştım.

İş hayatımın 20 Yılı Bankalarda geçti. Sırasıyla Akbank, Dışbank, Fortis ve Vakıfbank’ta özellikle teknoloji yönetimi alanında olmak üzere alt, orta ve üst düzeylerde görev yaptım.

2012 Yılında Türkiye’nin ilk ve en büyük online araç kiralama platformu Otorento’yu kurdum. Halen Otorento’da kurucu ortaklığım devam ediyor.

2014’de online uçak bileti satın alma platformu olarak Türkiye’nin global markası olması hedefiyle Turna.com’u kurduk. Halen Turna.com’da CEO olarak görev yapıyorum.

Bize biraz Turna.com hakkında bilgi verebilir misiniz?

Turna.com, Türkiye’nin en çok beğenilen online uçak bileti platformu.

Turna.com’un en önemli özelliği kolay kullanılabilir olması. Tasarım üzerinde çok detaylı çalıştık ve Altın Örümcek ödülünü de bu sayede aldık.

Klasik uçak bileti platformlarından çok farklı özelliklerimiz var. Müşterilerimizin her uçuşlarından puan kazanabildikleri ve kazandıkları puanlarla bedava uçabildikleri bir sadakat programımız var. Bunun yanında, tüm uçuşların 1 yıllık fiyat grafiklerini sunuyoruz. Uçuş fiyat grafiğini sunabilmek için kendi geliştirdiğimiz algoritmamızı kullanıyoruz ve her gün 1,5 milyon uçuş verisi işliyoruz. Ek bir özellik olarak Türkiye’de ilk defa bizim geliştirdiğimiz ve başka bir örneğine rastlamadığım kredi kartı puanları ile uçak bileti satın alabilme imkanımız var. Müşterilerimiz kartlarında biriken (World, Bonus, Axess vb.) puanları Turna’ya aktarıp uçuşlarında bu puanlardan yararlanabiliyorlar. Elit üyelik seviyesindeki müşterilerimiz arkadaşlarını davet ettiklerinde ömür boyu arkadaşının satın aldığı tüm biletlerden %10 oranında puan kazanabiliyorlar.

Çok fazla satış yaptığımız için, havayolları ile özel anlaşmalar yapıp çok uygun fiyatlarla müşterilerimize sık sık kampanyalar sunuyoruz. Bu kampanyaların bir örneğinde, 2 gün içinde Bangkok’a 1.000 adet bilet satışı gerçekleştirdik.

Tüm bu özellikler aslında müşterisini anlayan ve onun ihtiyaçlarına dönük bir yaklaşımın ürünü. Uygun fiyatın yanında sunduğumuz ek özellikler kulaktan kulağa duyulmamızı  sağlıyor ve müşteri sayımızın katlanarak artmasına neden oluyor. Bu durum bizi büyük bir reklam masrafından da kurtardığı için kazancımızı müşterilerimizle paylaşma yoluna gidebiliyor ve daha uygun fiyatlar sunabiliyoruz.

Turna.com olarak sektördeki hedefiniz ve konumunuz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Sektörün en genç oyuncularından biri olmamıza karşın, en büyük oyuncularından biriyiz. Kısa süre içerisinde aylık 2 milyonun üzerinde ziyaretçi sayısına ulaştık. Günlük bilet satışımız Binin üzerine geçti ve her gün çok hızlı bir şekilde artıyor. Muhtemelen bu röportaj yayına girdiğinde günlük 2.000’li rakamları çoktan aşmış olacağız. Amacımız yalnızca Türkiye pazarında değil, tüm Dünya’da Türkiye’nin online uçak bileti markası olarak başarılı olmak. Önümüzdeki yıl Almanya ve İran pazarına açılma hedefimiz var.

Turna.com’u rakiplerinden ayıran en büyük özellik nedir?

Uçak biletinin satışını kendi platformumuz üzerinden yapıyoruz. Meta Search’lerden farklı olarak kullanıcılar başka bir siteye yönlendirilmiyor. Aynı zamanda 24 saat hizmet veren bir çağrı merkezimiz var. Uçak bileti satın alındıktan sonra iptal veya değişiklik işlemi için çağrı merkezimizden işlemlerin kolaylıkla halledilebilmesini sağlıyoruz. Bunun yanında daha önce saydığım sadakat programı, özel kampanyalar, uçuş fiyat grafiği ve kredi kartı puanlarının kullanılabilmesi özellikleri bizi rakiplerimizden önemli ölçüde ayırıyor.

Yakın zamanda gerçekleştirmeyi planladığınız yenilikleriniz olacak mı?

Turna isminin getirdiği sempatiyle birlikte sunduğumuz özellikler müşterilerimizle bizim aramızda duygusal bir bağ oluşturdu. Bu nedenle yeni özellikleri tamamen müşterilerimizin önceliklerini dikkate alarak yapıyoruz. Şu anda gündemde çoklu uçuş özelliğinin eklenmesi, iptal ve değişiklik işlemlerinin çağrı merkezini aramaya gerek kalmadan online olarak yapılabilmesi var. Ayrıca Android ve IOS için mobil uygulamalarımız da çok yakında çıkacak.

Turna.com.com üzerinden rezervasyon yapan kişiler en çok hangi bölgelere ilgi gösteriyorlar? 

Türkiye içinde müşterilerimizin en fazla uçtuğu şehirler İstanbul, İzmir, Antalya ve Ankara. Uzakdoğu’da en popüler destinasyonlar Bangkok, Manila ve Colombo. Avrupa’da Amsterdam, Londra ve Roma başı çekiyor. Balkanlarda Priştine, Podgorica ve Belgrad çok popüler. Uzak destinasyonlarda Havana son dönemde çok fazla öne çıkmaya başladı.

Ucuz uçak bileti almak için Türk turistlere önerileriniz olacak mı?

Özellikle Turna’daki kampanyaları takip etmelerinde fayda var. Çok güzel fırsatlar çıkıyor. 14 TL’ye İzmir’e gitmek, 850 TL’ye uzakdoğu gidiş dönüş seyahati yapmak ya da 200 TL’ye Paris’e gidip dönmek mümkün.

Son zamanlarda Türkler’in yurt dışına olan seyahatleri oldukça arttı. Türk seyahatseverlerin Avrupa ve dünyada en çok ziyaret ettikleri şehirler hangileri?

Son dönemde vizesiz ülkelere çok fazla rağbet var. Örneğin Belgrad, Lviv ve Podgorica hem görülmeye değer yerler hem de vizeye ihtiyaç duyulmuyor. Turna’da Uzakdoğu’ya inanılmaz bir talep var. Filipinler, Sri Lanka ve Maldivler’ee rağbet her geçen gün artıyor. Avrupa’da son dönemde yıldızı parlayan Barcelona, Prag ve Varşova’yı da saymadan geçemeyiz.

Türk turistlerin internet üzerinden bilet satışına olan ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Internet üzerinden bilet satın almak Türk insanı için oldukça sıradan bir olay haline geldi. İnsanların %80’i artık sokaktaki acenteden bilet almak yerine bilgisayar, tablet veya cep telefonundan bilet satın almayı tercih ediyor. Cep telefonu satışlarımız tüm satışlarımızın %55’ine ulaştı. Türkiye’de kredi kartının yaygın kullanımı da bu durumu destekliyor.

Sizce, teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde gelecekte seyahat sektörü teknolojinin etkisinde kalacak mı?

Teknolojinin yaygınlaşması ve hepimizin cebindeki akıllı telefonlarla birlikte işler artık eskisi gibi yürümüyor. Akıllı telefona indirilen ve offline olarak çalışan haritalar sayesinde bilmediğimiz yerlerde bile gezmek artık çok kolay. Otelimizi internetten rezerve ediyoruz, uçak biletimizi internetten satın alıyoruz, arabamızı internetten kiralıyoruz. Bize sadece keşfetmek kalıyor.

Türk kullanıcısının seyahat alışkanlıkları özellikle son 2-3 yılda oldukça değişti, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Çok değil bir kaç yıl öncesinin en popüler seyahat aracı olan paket tur dönemi yerini bireysel ve özgürce planlanan seyahat dönemine bıraktı. Yeni nesil, kendisi için yapılmış tur kurgusu yerine başkalarının deneyimlerinden yola çıkarak, kendi seçimleri ile seyahatini planlamak, özgürce dolaşabilmek istiyor. Bu sayede hazır pakete uymaktansa, Dünya’yı kendine uydurmak ve özgürce keşfetmek istiyor. Bu sektördeki herkesin bu yeni alışkanlığı anlaması ve buna uygun hareket etmesi gerekiyor. Bizim Turna ismini seçmemizin en büyük nedenlerinden biri Aşk diğeri ise Özgürlük.

 

Yorumları GösterYorumları Gizle

1 Yorum

  • yazan Mehmet ölmez
    Posted 29 Eylül 2016 00:17 0Likes

    Turna.com ile uçmak bir ayrıcalık

Yorum Yaz