Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Uçak bileti, otel ve araba kiralama fiyatlarını aynı platformda karşılaştıran, uluslararası seyahat arama motoru Skyscanner’ın verilerine göre Türkler, vize uygulaması olan ülkelerden olabildiğince uzak duruyor. 

lako

Bu sene Türklere vize uygulamaya başlayan Hırvatistan’a Türkiye’den yapılan uçak bileti aramalarında yüzde 58 düşüş görülüyor. Ancak vizeden muzdarip olanlar sadece Türkler değil; Asya ülkeleri de aynı şekilde kendilerine vize uygulayan ülkelere gitmemeye özen gösteriyor.

Avrupa Birliği’ne geçişle beraber Hırvatistan, 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren Türkiye’ye vize uygulamaya başladı. Skyscanner’ın verilerine göre bu tarihten sonra, geçen seneye oranla Türkiye’den  Hırvatistan’a yapılan uçak bileti aramalarında yüzde 58 düşüş görülüyor.

TÜRKLERİN YÜZDE 71’İ VİZE İSTEYEN ÜLEKELERİ ZİYARET ETMEYİ DÜŞÜNMÜYOR 

Hırvatistan uçak bileti aramalarındaki bu düşüş aslında çok da şaşırtıcı değil. Skyscanner’ın 1000’i aşkın Türk seyahatsever arasında gerçekleştirdiği ve vize uygulamalarının seyahat alışkanlıklarını nasıl etkilediğine ışık tutan araştırmasında da Türklerin yüzde 71’i, vize isteyen ülkeleri ziyaret etmeyi düşünmediğini ve seyahat planlarına dahil etmediklerini belirtmişti.

ASYA ÜLKELERİ DE VİZEDEN MUZDARİP

Vize uygulamaları yalnızca Türklerin değil, Singapur, Hindistan, Tayland, Endonezya ve Çin gibi Asya ülkelerinin de canını sıkıyor. İnternet sitesi ile olduğu kadar mobil uygulamalarıyla da dünyada seyahat etmek isteyenlerin hayatını kolaylaştıran ve en hesaplı alternatifleri sunan Skyscanner’ın bu ülkeler arasında yaptığı araştırmaya göre yüzde 75 seyahat için nereye gideceğine vize uygulamasına göre karar veriyor. Ancak bu ülkelerle Türkiye’nin durumu tamamen aynı değil; Asya ülkeleri arasında yüzde 9’luk bir kesimin vize başvuruları reddedilirken, araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de bu oran yüzde 18’i buluyor.

Kaynak: Turizm Güncel

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz