Türkler Kısa, Ruslar Uzun Mesafe Yolcusu

Skyscanner Seyahat Alışkanlıkları Raporu‘na göre, Türkler kısa Ruslar uzun mesafe yolcusu, İspanyollar son dakikacı, Hollandalılar en uzun tatili yapıyorlar..İşte araştırma detayları..

18 Aralık 2012  Salı – Avrupa   nın bir numaralı uçak bileti karşılaştırma motoru Skyscanner, dünyanın seyahat eğilimlerini ortaya koyan Seyahat Alışkanlıkları Raporu   nu yayımladı. Rapora göre;  uçuşların tüm Avrupa   da en yoğun olduğu gün 22 Aralık olurken, en uzun süreli tatili Hollandalılar yapıyor. Türkler kısa mesafe uçuşları tercih ederken, Türkiye   yi en çok İngilizler, Almanlar ve Ruslar ziyaret ediyor.

Seyahat etmek isteyenlere havayollarının milyonlarca rotası için en ucuz uçak bileti alternatiflerini karşılaştırmalı olarak sunan Skyscanner, her sene yayımladığı Seyahat Alışkanlıkları Raporu ile Avrupa, Amerika ve Asya Pasifik ülkelerinin tüm yıla ait verilerini karşılaştırarak “En çok hangi ülke ziyaret ediliyor? ”  , “Kimler çocukları olmadan seyahat etmiyor? ”  , “Türkler bu sene en çok hangi ülkeyi tercih etti? ”   gibi birçok sorunun cevabını ortaya koyuyor.

Avrupa’nın En Popüleri İspanya
Skyscanner Seyahat Alışkanlıkları Raporu, Avrupa ülkelerinden yapılan aramalarda 2012 yılının en popüler ülkesinin İspanya olduğunu ortaya koyuyor. Hem yaz hem de kış döneminde tüm Avrupa tarafından en çok tercih edilen ülke olan İspanya   yı, İngiltere ve İtalya izliyor.

Türkiye’yi en çok İngilizler tercih ediyor
Rapora göre 2012 yılında Türkiye   ye uçak bileti arayan milletlerin başında İngilizler yer alıyor. İngilizleri, Almanlar ve Ruslar takip ediyor. 2012 yılında Türkiye   den uçuşların en yoğun olduğu günün Kurban Bayramı   na denk gelen 24 Ekim olduğu gözlemlenirken, en yoğun haftanın ise yaz tatilinde, 6-12 Ağustos tarihleri arasında olduğu görülüyor.

Son Dakikacı İspanyollar!
Skyscanner Seyahat Alışkanlıkları Raporu   na göre, 2012 yılının son dakikacısı İspanyollar! Seyahat için uçak bileti ayırtmaya 68 gün önceden başlayan İngilizler en planlı millet olarak dikkat çekerken, İngilizleri yaklaşık 48 gün ile Ruslar ve İtalyanlar takip ediyor. Rapora göre İspanyollar uçak bileti ayırtmaya yaklaşık 46 gün önceden başlıyor.
Keyfine düşkün Hollandalılar… Rapora göre ortalama 12 gün ile en uzun tatili Hollandalılar yapıyor. Hollandalıları, Fransızlar ve İsveçliler yakından takip ederken, en kısa tatili ise ortalama 8.3 gün ile Ruslar yapıyor. Ruslardan sonra İtalyanlar ve İspanyollar da tatillerini kısa tutan milletler arasında yer alıyor.

Kuzey ülkeleri “çocuksuz olmaz! ”   diyor
Skyscanner   ın yayımladığı 2012 Seyahat Alışkanlıkları Raporu, en çok Kuzey Avrupa ülkelerindeki ailelerin çocuklarıyla beraber seyahat ettiklerini gösteriyor. Danimarkalılar, Norveçliler ve İsveçliler 2012   de çocuklarıyla en çok seyahat eden milletler olurken; İspanyollar, İtalyanlar ve Almanlar çocuklarıyla en az seyahat eden milletler…

Türkler kısa, Ruslar uzak mesafenin yolcusu…
Kısa süreli tatil yapmalarına rağmen 2012   de en uzağa uçak bileti arayanlar Ruslar.  İngilizler ve Fransızlar da uzak mesafeleri tercih ederken, 2012   nin en kısa mesafeli uçuş aramaları Almanya   dan yapılıyor. Kısa mesafe uçak bileti aramalarında Almanlardan sonra Türkler ve İtalyanlar geliyor. Seyahat Alışkanlıkları Raporu   nda Türkler yoğunlukla kısa mesafeye seyahat ederken, Türkiye   den yapılan aramalarda Tayland   ın en çok arananlar listesinde 11. sırada yer alması dikkat çekiyor. Türkiye   ye vize uygulamayan Tayland, tropik iklimi ve farklı kültürüyle Türklerin ilgisini çekiyor. Tayland aynı zamanda Çinli, Hindistanlı, Endonezyalı, Filipinli ve Singapurlu seyahatseverlerin de ilk dört tercihi arasında yer alıyor.

Türkler vizeden sıkıldı!
2011’e kıyasla bu sene Türkiye   den Kosova için uçak bileti aramalarında 115   lik bir artış görülüyor. Kosova   yı 103   lük bir artışla Ukrayna ve 99   luk bir artışla Kıbrıs takip ediyor. En büyük artışın Türklere vize uygulamayan ülkelere olan aramalarda görülmesi, Türklerin vize masrafları ve prosedürleriyle uğraşmaktan artık sıkıldığını gösteriyor. Türkiye   den 2012 yılı aramalarında neredeyse hiç artış görülmeyen ülkeler ise Afganistan, Tacikistan ve Nijerya.

Skyscanner Seyahat Alışkanlıkları Raporu   nun seyahatle ilgili global bilgilere ve trendlere ışık tuttuğunu belirten Skyscanner Türkiye Pazarlama Müdürü Murat Özkök şu açıklamalarda bulundu:

“Skyscanner olarak her yıl hazırladığımız Seyahat Alışkanlıkları Raporu, dünyanın seyahat alışkanlıkları ve trendleri konusunda bir anlamda rehber niteliği taşıyor. Turizm sektörünün tüm paydaşları adına aksiyon planlamalarını yapmalarına yol gösterici olduğunu düşündüğümüz raporumuz bu yıl da dikkat çekici sonuçları ortaya koyuyor. Örneğin en çok Kuzey Avrupa ülkelerindeki ailelerin çocuklarıyla beraber seyahat ettiklerini görüyoruz. Rapora Türkiye bazında baktığımızda da ortaya çıkan veriler ilgi çekici. 2012 yılında Türklerin seyahat tercihlerinin kısa mesafeler yönünde olduğunu ve Kosova   ya seyahatlerde önemli bir artış olduğunu gözlemliyoruz  ”     dedi.

Skyscanner Hakkında
Skyscanner, 2003 yılında üç bilişim uzmanı tarafından kuruldu. Bugün 100   den fazla çalışanıyla hizmet veren şirket, 2011 yılında seyahat sitesi Zoombu   yu satın aldı. Kullanıcılarına, sadece Avrupalı ve düşük bütçeli havayollarının karşılaştırmalı uçak biletleri seçeneklerini sunarak hizmet vermeye başlayan site, aralarında Air France, Lufthansa, Türk Hava Yolları gibi isimlerin de bulunduğu Avrupa ve Türkiye’den birçok büyük havayolu şirketini, kısa sürede listesine ekledi. Şirket, ardından coğrafi sınırlarını da genişleterek, dünyanın birçok bölgesine yayıldı. Skyscanner; aralarında Çince, Rusça, Portekizce, Lehçe, İspanyolca ve Japoncanın da olduğu, 30 farklı dilde hizmet veriyor. Merkezi Edinburgh   da olan Skyscanner   ın, Singapur   da da bir ofisi bulunuyor.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!