Türkiye’den AB’ye vize güvencesi

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye ile vize muafiyeti müzakerelerini başlatma kararı alan AB üyelerine Türk göçmen akınıyla karşılaşmayacakları konusunda güvence verdi.

EUobserver’a konuşan Bağış, son dönemde Türklerin AB’ye sadece turist olarak gittiklerini ve yaptıkları harcamalarla AB ekonomisine önemli katkı sağladıklarını anlattı.

Bağış, “Geçmişte Türklere ‘Avrupa’da yaşamak istiyor musunuz’ diye sorulduğunda yüzde 80’i ‘evet” diyordu. Şimdi ise yüzde 85’i ‘hayır’ cevabını veriyor. Türk vatandaşları kendi ülkelerinde daha çok umut, daha iyi istihdam imkanları görüyor” diye konuştu.

Egemen Bağış, 2010 yılında 27 bin Türk’ün Almanya’ya yerleşirken, buna mukabil 35 bin Alman vatandaşının Türkiye’de yaşamaya başladığını ve bugün AB üyelerindeki 5,5 milyon Türk’ün önemli bir kısmının kendileri ve çocukları için daha iyi bir yaşam arayışıyla Türkiye’ye dönmeyi düşündüğünü anlattı.

Bakan Bağış, Türkiye’nin vize muafiyeti ve geri kabul sürecinde 50 bin kişilik sınır polisi oluşturacağını, ilticacılar için kamplar inşa edeceğini ve sınır güvenliğini yeni çitlerle güçlendireceğini bildirdi.

 

Turizm Güncel

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!