Turizm Şirketleri için İçerik Pazarlama Nasıl Olmalıdır? 0

Bu yazı Taboola’nın kurucusu ve CEO’su Adam Singolda’nın görüşleridir.

“Arama” işinin başından beri seyahat markaları, tüketicilerin online alışveriş yaptıkları ya da aktif olarak uçuş, otel, araba kiralama, gemi seyahati rezervasyonu aradıkları belirli anlarda tüketicilerle etkileşime geçme yöntemlerinin gereksinimlerini karşılamak için yeni iş modelleri kurma yolunda öncülük ettiler.

Ancak her tür şirket, arama kanalına geçtikçe bu oldukça rekabetçi ve olgun pazara dönüştü. Ayrıca önümüzdeki yıllarda seyahat markaları için büyüme sağlayan kategorileri hayal etmek de oldukça güç gözüküyor.

Birçok şirket sadece “arama”ya dayanmaktansa, büyümeyi sağlamak ve tüketicilerin ilgisini sonraki seyahatleri için rezervasyon aramaya başlamadan önce çeken stratejiler geliştirmek için içerik pazarlamacılığına bakmaktadır.

Bu strateji ile tüketiciyle daha yakın ilişkiler kurulabilir. İnsanlar alışveriş yapmadan önce online aramaya daha çok vakit ayırdığı için bu strateji gittikçe daha gerekli hale gelmektedir.

Online hikaye anlatımı ve ilişkili “yerel” dağıtım kanalları, görüntüleme esaslı reklamlardan en az etkilenen ilgili kitleye ulaşmak için en etkili yol haline gelmektedir ve bugünün hızla gelişen seyahat şirketleri, reklam bütçelerini televizyondan uzaklaştırıp dijital yolu seçmektedir.

Aşağıda günümüzün en çok ilgi gören reklam markalarının hikaye anlatımı gücünü nasıl kullandığına dair bazı örneklerini bulabilirsiniz

Airbnb Online Video üzerinden 100 Milyon Üye Topluluğu ile İletişime Geçiyor

Ev paylaşım platformu Airbnb YouTube kanalını, dünya çapında kullanıcılarının ve ev sahiplerinin geniş kapsamlı hikayelerini yayınlayarak bir çeşit dijital marka dergisine dönüştürdü.

Bu videolar 70 milyondan fazla görüntülendi.

Tüketiciler küçük ekranlara doğru akın ettikçe video, markaların online hikaye anlatıcılığı çabalarını güçlendirmenin birincil yolu haline geldi. E-Marketer ise mobil video promosyonlarının 2019’a kadar nereyse ikiye katlanacağını tahmin ediyor ve Taboola’dan veri istihbarat ekibimiz online kullanıcıların akıllı telefonları üzerinden özellikle video olarak hazırlanmış seyahat içeriklerini görüntülemeye iki kat daha eğilimli olduğunu doğruluyor.

Viewfinder Seyahat Blogu ile Expedia Yeni Müşteri Adayları ve Rezervasyonlar Elde Ediyor

Marka farkındalığına ek olarak, müşteri yolculuğunun ilerleyen aşamalarında insanlarla etkileşime geçerken online içerikler somut ticari sonuçlar oluşturabilir. Uzatılmış online videolar, marka hikayenizi paylaşmak için harika bir yoldur fakat daha bilgilendirici ve eğitici içerik bir sonraki seyahati için meraklanmaya başlayan tüketiciler için daha değerli eylemleri teşvik edebilir. Tüketiciler o esnada alışveriş yapmasalar bile, yakında seyahat etmek için hazırlanıyor olabilirler.

Expedia Viewfinder blogu canlı bir içerik karışımını ilgili alıcılarla “konuşma-başlatıcı” olarak kullanır, popüler yerler için ilgili fırsatlar ya da uygun üyelik planlarında yapılan indirimler için kişiselleştirilmiş öneriler içeren yerinde deneyimler önerir.

Tüketiciler seyahat içeriğini mobil cihazlar üzerinden tüketmeye eğilimliyken, Taboola’nın verileri masaüstüne dönüştürme ihtimalinin de yüksek olduğun buluyor ve Expedia’da olduğu gibi slayt gösterisi formatındaki makaleler ilginç gezi arayanlar arasında yeni rezervasyon elde etmede oldukça etkilidir.

İçerik tanıtım ve dağıtımının stratejik biçimleri ekibinizin web sitenize en ilgili ve bağlı kitleyi getirmesini sağlar. Expedia, içerik keşfi platformları aracılığıyla gelen kullanıcıların sitede iki kat daha uzun zaman harcadıklarını ve ortalama olarak anasayfadan gelen ziyaretçilere oranla ziyaret başı %28 daha fazla sayfa tükettikleri sonucuna ulaştı.

Keşif platformları webde bulunan en iyi sitelerdeki kişiselleştirilmiş önerilerle içerikleri teşvik ederek, seyahat markalarının pazarlama eforlarını en etkili biçimde ölçeklendirmelerine ve diğer türlü kaçırabilecekleri yeni kitleleri ulaşmalarına imkan sağlıyor.

İçerik Stüdyoları Marriott ve Best Western için Marka Bağlılığını Arttırıyor

Marrriott ve Best Western gibi otel zincirleri çevrimdışı medyanın zirvede olduğu yıllardan beri etraftalar fakat markalar dijital medya gerçekliğine adapte olmada gecikmediler.

İki marka da online içeriğe çok yatırım yaptı: Best Western’nin BW Content Studio (BW İçerik Stüdyosu) ve “YouMustBeTrippin” mikrositesi ipuçları, haberler ve bilgilendirici videolarla gezginleri donatırken, Marriott’un “M Live” içerik stüdyosu, kısa filmler, TV showları, kişisel online seyahat dergileri ve 24 saat sosyal medya promosyonu üretir (dokuz tv ekranına sahip küresel bir kumanda merkezi tarafından desteklenmektedir).

Bu geniş çaplı içerik işlemleri her iki şirketin genel pazarlama bileşiminin çok önemli bir parçası haline gelmiştir. Otel rezervasyonlarının %88’inin online yapıldığı Best Western için içerik tüketicilere etkili ve olabildiğince erken bir şekilde ulaşmada hayati önem taşır.

Marriott da markalı içeriğinde yer alan otel ve varış yerleri rezervasyounda artış kaydetti. Aynı zamanda Marriott Rewards programına kayıtlarda, büyük marka pazarlamacılarının geleneksel kanallar üzerinden ulaşmada zorluk yaşadığı bir kitle olan Y kuşağından etkileyici bir talep var.

Markaların müşterilerle ilişki kurmasının bir aracı olarak online içerikler geleneksel reklamcılığın yerini hızla alıyor. Bu durum özellikle müşteri yolculuğunun basit bir alımdan daha çok karışık ve duyguya dayalı hale geldiği seyahat sektörü için geçerli.

Şu anki mevcut iş hedefiniz ve ya zorluğunuz ne olursa olsun tüm pazarlama bileşiminde, marka hikayenizi daha etkili bir şekilde tanıtmadan, macera arayanları bir sonraki seyahatlerini rezerve etmek için teşvik etmeye ve sonunda gelecek nesil gezginlerle uzun vadeli bağlılık elde etmeye kadar  içeriğin oynayacağı bir rol mutlaka vardır.

Kaynak ve Görsel: Tnooz

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.