Turizm Sektörü için E-posta Pazarlama’nın Önemi

Gelen kutumuza düşen en ilgi çekici e-postalardan birisi de tatil fırsatlarıdır. Sonuçta kim sevmez ki tatile gitmeyi? Evimizde veya iş yerimizde zamanımızın belli bir kısmını tatil planlarımıza ayırıyoruz. Yazın sıcak kumsallarda güneşlenmekten, kışın bembeyaz kar örtüsüne karşı bir kahve içmeye veya kaymaya kadar her mevsimde farklı planlar yapıyoruz.

Tabi bu planları yaparken de en güvenilir, fiyat ve içerik olarak bizlere en uygun teklifi sunan firmalara ulaşmaya çalışıyoruz. Bugün turizm sektörü için e-posta pazarlamanın öneminden ve gelen kutusunda nasıl ön plana çıkabileceğinden konuşacağız.

Turizm sektöründe e-posta pazarlamanın önemi

E-postanın müşterilerinizle bire bir iletişim için en kullanışlı araçtır. Turizm sektörü için bu bulunmaz bir fırsat çünkü bu sayede potansiyel müşterilerinizin ihtiyacını çok daha iyi bir şekilde analiz ederek nokta atışı yapabilirsiniz. Sadece potansiyel müşterileriniz için değil, daha önce sunduğunuz fırsatlardan yararlanmış ve sizden hizmet almış müşterilerinizden geri dönüş almak ve onların bir sonraki tatillerini yine sizinle planlamarı için de önemli.

Araştırmalara göre insanların %85’i  tatil için para harcamanın değerli bir yatırım olduğunu düşünüyor. Bu da demek oluyor ki burada asıl amaç insanların size neden yatırım yapması gerektiğini ön plana çıkarmak. E-posta pazarlama bu amaç için biçilmiş kaftan. Peki neden?

Neden E-posta Pazarlama?

1)En güncel potansiyel müşteri kitlesine ulaşmak için en uygun araçtır. Bir çok dijital pazarlama uzmanı e-posta pazarlamanın “lead generation” için en kullanışlı araç olduğunda hemfikir.

2) Hizmet ve tekliflerini detaylandırabilmeniz için gerekli araçları sağlar.

3)Abonelerinizin geçmiş aktivitelerine göre, teklif ve içeriklerinizi onlara göre kişiselleştirme şansı tanır.

4) Harcadığınız her $1 için $38’a kadar yatırım getirileri elde etme imkanı tanır.

5) Ölçümlenebilir olması. Gönderimini yaptığınız kampanyaların, bültenlerin açılma, tıklanma ve ulaşım oranı gibi bir çok metriğe kolayca ulaşabilir ve stratejilerinizi bu metriklere göre geliştirebilirsiniz.

Buraya kadar e-posta pazarlamanın turizm sektörü için ne denli önemli olduğunu anlattık. Peki gönderim yapacağınız kişileri nasıl bulabilirsiniz? Veya içeriklerinizi nasıl ön plana çıkarabilirsiniz? Buradan sonra sizler için bir kaç yararlı ipuçlarını başlıklar altında sıraladık.

Kişi listesi oluşturma

Güncel ve kaliteli bir kişi listesi pazarlama kampanyalarınız için bir büyük bir önceliktir. Eğer bir kişi listeniz, güncel olduğundan emin olmalısın. Eğer bir kişi listeniz yoksa en baştan itibaren bu şartlara bağlı kalarak oluşturmalısınız. Kişilerinizin listenize abone olması için kullanabileceğiniz bir çok yöntem bulunmakta.

Web formları kullanın

Web sitenize veya sosyal medya platformlarınıza eklenmiş web formlar potansiyel müşterilerinizi listenize çekmek için olmazsa olmazdır.

Web sitenize gelmiş, sunduğunuz olanaklarla ilgisini çektiğiniz bir kişi sizden daha fazla bilgi veya özel bir teklif almak isteyecektir. Web sitenizin en altına ya da iletişim sayfanıza ekleyeceğiniz bir web form kişiyi doğrudan kişi listenize ekleyecektir. Sadece gömülü form değil, web sitenize girildiğinde otomatik olarak çıkacak bir pop-up form da kişilerin dikkatini çekmek için önemli bir araç.

Özel teklifler sunun

Potansiyel müşterileri çekmenin en etkili yollarından birisi de “Lead Magnet” yani yeni bir müşteriyi çekmek için oluşturduğunuz özel fırsat. Mesela “Şimdi rezervasyon yap 150 TL indirim kazan” gibi veya “Bültenimize abone ol, %10 indirim senin olsun” tarzında oluşturulacak özel fırsatlar ile geniş bir kitlenin ilgisini çekebilirsiniz.

Sosyal medya ve e-postayı bir arada kullanın

Sosyal medya ve e-posta yeni bir kişi listesi yaratırken mükemmel bir ikili olabilir. Mesela Facebook sayfanıza koyacağınız bir “Abone ol” butonu, kitle akışını en az 2 kat artıracaktır.

Daha sonra, gönderdiğiniz kampanyalarda sosyal medya hesaplarınıza yönlendirin. Böylece kişiler diledikleri platformdan sizleri takip etme imkanına sahip olacaklardır.

Segment ve Kişiselleştirme

Kişilerinizi segmentlemek, doğru yerde, doğru zamanda ve doğru kişiye gönderim yapmanın anahtarıdır. İlgi alanlarına, geçmiş tatil paketlerine, lokasyonlarına ve daha bir çok kritere göre kişilerinizi ayırmak nokta atışı kampanyalar ve fırsatlar sunmanızı kolaylaştıracak ve müşterilerinizle ilişkinizi geliştirecektir.

Kişiselleştirilmiş, kişiye doğrudan hitap eden e-postalar ise, açılma oranlarınızı yükseltmek için mükemmel bir çözümdür. İnsanlar fark edilmeyi, ilgi görmeyi severler. Onlara doğrudan hitap etmeniz, ilgilerini çekecek ve markanızın insanların akıllarına kazınmasına büyük yardımı dokunacaktır.

Peki kişilerinizi en kolay yollardan nasıl segmentleyebilirsiniz?

Abonelik formlarınızı segmentlere göre düzenleyin

Ziyaretçilerinize abonelik formlarını doldurma aşamasında hangi bültene kayıt olmak istediklerini seçme fırsatı sunun. Bu sayede asıl istedikleri fırsatı onlara kolayca sunabileceksiniz.

İhtiyacınız olan özel alanları abonelik formlarınıza ekleyebilirsiniz. Mesela yaş, lokasyon, gidilmek istenen şehir. Bunları abonelik formlarınıza ekledikten sonra segment özelliği sayesinde kişilerinizi farklı listelere ayırabilirsiniz.

Anketler yapın ve geri dönüşler alın

Abonelerinizi daha iyi tanımak için başka bir seçenek de bir anket düzenlemektir. Örneğin, ne tür içeriklerle daha çok ilgilendiklerini sorabilirsiniz. Eğer daha önce sizden hizmet almış kişilere gönderiyorsanız bir memnuniyet anketi yapabilirsiniz. Neler geliştirilebilir veya nelerden memnun kalmışlar gibi. Bu satede kişilerin bir sonraki beklentilerini öğrenebilir ve bu doğrultuda gönderim yapabilirsiniz.

Davranış temelli e-posta pazarlama stratejileri oluşturun

Davranış temelli e-postalar, müşterilere şirketinizle olan etkileşimlerine dayalı olarak birden fazla kanal – tetikleyiciler aracılığıyla gönderdiğiniz otomatik hedefli mesajlardır. Seyahat ve turizm acenteleri için bu tür tetikleyiciler şunlar olabilir:

⦁            Hoşgeldiniz e-postaları;

⦁            Terk edilmiş alışveriş sepeti;

⦁            Rezervasyon onayı veya iptali;

⦁            Özel tarihler.

Hoşgeldiniz e-postaları

Listenize yeni bir e-posta adresi eklendiğinde otomatik olarak gönderilecek bir hoş geldiniz e-postası ayarlayın. Bu e-postayı şu içerikleri ekleyebilirsiniz;

⦁            Şirketinizi ve en çok satan turlarınızı tanıtın;

⦁            Yeni gelenler için beklentiler belirleyin ve onları sosyal medya kanallarınıza katılmaya davet edin;

⦁            Web sitenizi nasıl kullanacağınıza veya nasıl tur siparişi verebilecekleri konusunda bir tanıtım gönderin.

Terk edilmiş alışveriş sepeti

Web sitenize göz atan ancak hiçbir şey sipariş etmeyen veya bir turu sepetine ekleyen ancak satın almayan abonelere otomatik e-postalar gönderin. Onlara kaldıkları yerden devam etme şansı tanıyın. Örneğin İspanya’da tatil beldelerine bakan bir müşterinize, önermeler yollayabilirsiniz.

Özel tarihler

Özel tarihlerde kullanıcılarınıza otomatik bir kutlama e-postası göndermenin yanı sıra, bu günlerin tatil olduğunu da hatırlatarak bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Hatta bu özel günlerde bir de özel bir fırsat sunarsanız insanlar sizlerden başka ne isteyebilir ki?

Özetle

Markanıza potansiyel müşteleri çekmek ve onları sürekli müşterileriniz haline getirmek için bir e-posta pazarlama stratejisi geliştirin.

1)Abonelik formları ve sosyal medya aracılığıyla gerçek kullanıcılardan oluşan bir posta listesi oluşturun.

2)Abonelik aşamasında ve anketlerden aldığınız sonuçlar ile kişilerinizi segmentleyin ve doğru yerde, doğru zamanda, doğru kişilere gönderim yapın.

3)Otomasyon özelliği ile kişilerinize gönderilecek otomatik e-posta gönderimlerini ayarlayın. INBOXAutomation ile otomatik iş akışlarını kolayca kurabilirsiniz.

Görsel: cottonbro

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!