Turizm Markanız için Instagram’ın Hikayeler Özelliği Kullanmanız Gerekiyor 0

Instagram’ın yeni ‘Hikayeler’ (Instagram Stories) özelliğinin Snapchat’e çarpıcı derecede benzer oluşuna dair argümanlar, neredeyse her köşeden yağıyor. Bu noktada tepkiler, övgülerden lanetlemelere, geniş bir yelpazede çeşitlilik gösteriyor. Bu özellik çok sayıda yeni kullanıcıyı çekemeyebilecek olsa bile, mevcut kullanıcıların Instagram’ı kesinlikle daha sık kullanmalarını sağlayacaktır.

Buna ek olarak, bu özelliğin, kullanıcılara, başka bir platforma gitmelerine izin vermeksizin yeni bir format sunduğu söylenebilir. Snapchat’i kullanmamış olan (veya Snapchat’i kullanmayı öğrenmeyi becerebilme konusunda umutlarını yitirmiş olan) pek çok kullanıcı, kısmen meraktan, kısmen bu özelliğin favori mobil uygulamalarından birisinde, hemen parmaklarının ucunda olmasından dolayı Instagram hikayelerini deniyor.

Öte yandan, bazı büyük otel zincirleri dahil olmak üzere pek çok turizm markası, Snapchat’i kullanmayı denemeye başlamaktaydı ve hikayeler de markalar için ilgi çekici bir eklenti olabilir. İşte Instagram Hikayelerinin, markanız için neden denemeye değer bir özellik olduğunun gerekçeleri:

  1. Baştan başlamak yok

Özellikle turizm markanız genç bir kitleyi hedefliyorsa, Snapchat, eklenebilecek harika bir platform olabilir. Ancak, yeni bir kitle oluşturmaya başlamak kolay bir iş değil. Instagram Hikayeler özelliği, Snapchat’in ögelerini ve Instagram’daki mevcut kitlenizi bir araya getirerek bir orta yol sunuyor. Instagram’da denemeler yapmaya başlayabilir ve bu formatın iyi işlemesi halinde, bazı kaynakları Snapchat’e de yönlendirmeyi düşünebilirsiniz.

  1. Görünürlüğünüzü geri kazanın

Instagram’ın, iletilerin kronolojik sıralanması özelliğini kaldırmaya karar verdiği dönemde, Instagram’dan nefret eden pek çok kullanıcı olmuştu. Kabul edilebilir bir yayınlama sıklığını korumak, daha önceleri markalar için işe yaramış ise de algoritmik ileti kaynağı bu durumu değiştirdi. Ancak, hikayeler özelliği, Instagram’ı açtığınızda hemen sağ üst köşede beliriyor. Yani iletileriniz görünürlüklerini kaybediyor olsa dahi, markanız Hikayeler özelliği sayesinde hala görünür konumda kalabilir.

  1. Daha kolay keşif

Snapchat, kullanıcıların diğer kullanıcıları (veya markaları) keşfetmesini pek de kolay kılmıyor. Ancak Instagram’da böyle bir problem bulunmuyor. Hashtag’ler ve geotag’ler hesabınızın keşfedilmesini kolaylaştırıyor ve insanların markanızı bulması ve onunla bağlantı kurması daha kolay gerçekleşiyor.

  1. Daha büyük kitle

150 milyon günlük aktif kullanıcıdan daha iyisi ne olabilir? 300 milyon günlük aktif kullanıcı. Snapchat’in hızlı bir biçimde büyümesine ve etkileyici bir kullanıcı tabanına sahip olmasına rağmen Instagram’ın daha büyük olduğu gerçeği yadsınamaz. Üstelik, Facebook, önemli bulduğu ürünler konusunda yükselişe geçiyor olmasıyla tanınıyor ve bu durum, eğer Hikayeler özelliğini kullanıyorsanız sizin lehinize işleyebilir.

  1. Aşırı ileti gönderimine son

Instagram iletilerinin temel özelliği kaliteleri ve markalar, kitleler ile etkileşime geçmek için doğru zamanda, en iyi fotoğraflarını yayınlıyor. Ancak, kimi zaman sosyal medya platformları da kampanyalar düzenleme veya kitlelerini büyük gelişmeler konusunda haberdar etme alışkanlığına sahip ve bu durum, yayın takvimini bozmak ve hatta aşırı ileti gönderimi anlamına geliyor. Hikayeler özelliği bu problemden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Bir bloggler’lar toplantısına ev sahipliği mi yapıyorsunuz? Toplantıyı Hikayeler üzerinden yayınlayın. Yeni bir ofis mi açtınız? İnsanlara Hikayeler üzerinden duyurun. Bir turizm fuarında mı yer alıyorsunuz? Yine Hikayeler’i kullanın.

  1. Farklı karakterler

Çoğu durumda, hesapların çoğunda karşılaştığımız Instagram iletileri, Hikayeler’in tam anlamıyla karşıtıdır. İletiler yüksek kaliteli, düzenlenmiş içeriklere sahip iken Hikayeler daha fazla miktarda ham içerik barındırır. Dolayısıyla, bu iki özellik farklı içerikler yayınlamak ve markanın farklı karakterlerini sunmak için kullanılabilir. Sözgelimi; kitlenizle paylaşmak istediğiniz, ancak Instagram profilinizde yer vermek istemediğiniz şeyler. Örneğin; GoPro, dünyanın dört bir yanındaki GoPro fotoğrafçıları tarafından paylaşılan harika fotoğraflar yayınlıyor. Ancak Hikayeler bölümünde, bazı şanslı GoPro kullanıcılarının nasıl çeşitli yerleri gezdiğinin fotoğraflarını ve videolarını paylaşıyor. Yani, siz de aynı anda birden fazla hikaye anlatabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.