Turizm Firmaları İçin Sosyal Medyanın Önemi

Sosyal medya artık hayatımızın her alanında, hal böyle olunca turizm acentaları, havayolları ya da oteller de sitelerini daha sosyalleştirmeye ve müşterileri ile iletişime girmeye başladı. Böylece birçoğunun sitesinde bize Facebook’tan, Twitter’dan ya da Instagram’dan ulaşın gibi ibareler görmeye başladık. 

Görsel: @Skift
Görsel: @Skift

Peki turizm şirketleri için sosyal medya niçin önemli?

Dünya üzerinde her 6 kişiden birinin Facebook’a kayıtlı olduğunu, günde ortalama 3 milyon kişinin Twitter hesabını açtığını ve YouTube’un her ay 1 milyar civarında ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını düşünecek olursak sorunun cevabını kısmen de olsa yanıtlamış sayılırız. Buna ek olarak bugün dünyada 2 milyarın üzerinde olan sosyal medya kullanıcısının 2015 yılında yaklaşık  %300 artış gösterdiğini de söyleyebiliriz.

Hal böyle olunca turizm firmaları da sosyal medya ile entegre siteler geliştirmekteler

Örneğin; KLM Havayolları sitesine Facebook Mesaj butonu ekledi, ayrıca Hollanda’dan yolcuları içinse WhatsApp’ı iletişim seçeneklerine ekledi. Hyatt Hotels ise Asyalı müşterileri için Asya’dan bir mesaj uygulaması olan WeChat’i kullanıyor.

Facebook ve twitter gibi sosyal ağ siteleri; bloglar, forumlar, gezilip görülen yerleri anlatma, hoşnut olunan ve olunmayan şeyleri başkaları ile paylaşma ve tavsiyelerde bulunmak için kullanıcılara mükemmel ortamlar sağlamaktadır. Bu alanda en popüler sitelerden birisi ise Tripadvisor’ dur.

Sosyal medya, turistlerin araştırma şeklini değiştirerek onların turizm acentası, gidilecek yer, konaklanacak mekan hakkında güvenilir bilgilere, daha önceden bu konuda tecrübe sahibi kişiler aracılığıyla ulaşmalarını sağlamaktadır.

Sosyal medyada iletişimin kolay, ucuz ve esnek bir şekilde gerçekleşmesi sebebiyle özellikle küçük işletmelerin bu yeni teknolojilere yöneldikleri görülmektedir. Ayrıca hedef kitlenin aktif bir şekilde sosyal medyayı kullanması, firma ve markalar hakkında sürekli paylaşımlarda bulunmaları, turizm firmalarının bu alanda yerini almasını neredeyse zorunlu hale getirmiştir.

Sosyal Medyanın Turizm Firmalarına Sağladığı Katkılar

lonely-planet-europe-guides

  • Marka tanıtımı yapmak için yeni kanallar oluşturmak kolaylaşmıştır.
  • Müşterilerle iletişim kurmak hem kolay hem de düşük maliyetle gerçekleşmeye başlamıştır.
  • Marka farkındalığı yaratma, marka için topluluk oluşturma sosyal medya araçları ile kolay hale gelmiştir.
  • Sosyal medya araçları ile web site trafiğini arttırmak mümkündür.
  • Sosyal medya firmalar tarafında aktif olarak kullanıldığında, sosyal medya kullanıcıları farkı online pazarlama kampanyaları ile buluşturulabilmektedir.
  • Sosyal medya araçları sayesinde hedef kitleyi belirlemek ve onların ne istediklerini ve nasıl hareket ettiklerini öğrenmek daha kolay kale gelmiştir. Seyahat edenlerin büyük çoğunluğu Lonely Planet, Tripadvisor, google maps gibi siteleri kullanmaktadır.
  • Sosyal medya oluşturulan içerik ile hedef kitleyi belirli bir ürün ya da hizmete yönlendirmek daha kolaydır.
  • Hedef kitlenin firmadan ürün ya da hizmet satın alması için web siteleri önemli araçlar haline gelmiştir.bu sebeble sitenin ziyaretçilerde güven uyandırması adına kolay kullanılabilir, hedef kitlenin ilgi alanı dahilinde sürekli güncellenen bir yapısının olması önemlidir.

Turizm İşletmeleri Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

social media

Aslında sorunun aslı şöyle: “How The Four Seasons Hotel Just Gets Social Media” ve bu soruyu da soran online marka iletişimi direktörü olarak çalışan Thomas Marzona. Marzona, Palo Alto’da bulunan Four Seasons oteline gitmeden önce “uzun bir yolculuktan sonra otelin spa’sına gitmeyi dört gözle beklediğine” dair bir tweet yazar ve otelin twitter hesabını (@FSPaloAlto) mentionlar.

Bundan hemen sonra otel işletmesi hızlı bir yanıt vererek onun için isterse rezervasyon yapabileceklerini bildirirler. Ve odasına sürpriz bir hediye bırakırlar.

Odasından memnun kalan Marzona, sabah yazdığı tweet ile yatağını ve özellikle de banyoyu öven bir tweet daha yazar. Yine hızlı bir şekilde cevap alır ve isterse akşam yemeği için rezervasyon yapabileceklerini söyler otel işletmesi

Twitter‘i bir müşteri ilişkileri aracı olarak kullanan otel işletmesi, Marzona‘nın odasına bir sürpriz daha yaparak bir şişe banyo tuzu bırakırlar.

Her geçen gün konaklama sektöründe sosyal medya kullanımına güzel ve ilham alıcı bir örnek ekleniyor. Bu uygulamaları gerçekleştiren otel işletmeleri sunulan kişisel hizmetlerinin sosyal medya ile nasıl kolayca yayılabileceğini anladıklarını görüyoruz.

İşletmeler bu tarz uygulamalar ile değişik iletişim mecralarını tercih eden konuklarını onlar ile aynı platformlarda benzer dili konuşarak memnun etmekle kalmıyor, sosyal medya araçlarını etkili birer müşteri ilişkileri yönetim aracı olarak da kullanıyorlar. Böylelikle konuklar edindikleri tatmin edici kişisel deneyimlerini paylaşıyorlar ve markanın avukatı, sözcüsü konumuna geliyorlar.

Sosyal Medyada Etkileşimi Artırmak İçin Öneriler

1. Yaratıcı Sorular

Takipçilerinize bazı sorular sorun. Gerçekten ilham vermek istiyorsanız bazı detayların altını çizmelisiniz. Turizm sektöründe olduğunuzu varsayalım ve bir soru örneği olarak “En favori tatil yeriniz neresi?” diyelim. Bazı takipçileriniz bu soruya cevap vermeyebilir. Benzer bir soruyu cevap seçenekleriyle birlikte, ilginç bir de görsel ekleyerek sorduğunuzda bolca yanıt alacağınızdan emin olun.

Restoran bulma ve yorumlamaya yarayan bir uygulama olan Zomato’nun oldukça esprili bir dille yazılmış sosyal medya içerikleri yayınlanıyor. Bu sorular, tamamıyla takipçilerini tanımak için tasarlanmış sorular oluyor.

2. Kullanıcı Kaynaklı İçerik

Kullanıcı kaynaklı içerik, takipçilerinizin hakkınızda olumlu konuşmalar yapmasına sebep olacak en iyi yöntemlerden biri. Eğer dikkatli bir şekilde taslak plan oluşturursanız her şey sizin lehinizde gerçekleşir. Ancak, Turkish Airlines, KLM, Singapore Airlines, Skyscanner, Pegasus Hava Yolları, Kanyon ve Yemeksepeti gibi markaların birinden fikir alabilir, yaratıcı fikirlerinden ilham alabilirsiniz.

3. Soru-Cevap 

Müşterileriniz şirketinizin bir parçasıymış gibi hissettiğinde sorulan sorulardan daha çok keyif alırlar. Google ve Twitter yazışmaları veya basit bir Facebook paylaşımında sorulan sorularla sosyal medyada etkileşim arttırmak mümkün. Sektörünüzde ne tür senaryonun işinize yarayacağını, uzmanlarla tartışıp görüş alabilirsiniz.

4. Yaratıcı Yarışmalar

Sosyal medya yarışmalarının popülaritesi günden güne artıyor. Bu sebeple, markanızı bir adım öne çıkaracak farklılıklar yaratmak ve sosyal medyada etkileşim arttırmak için uygun bir yöntem. Mesela, ziyaretçilerinize yapacağınız bir yarışma sonrasında vereceğiniz bir uçak bileti, etkileşimi artırarak onbinlere ulaşmanızı sağlayacaktır.

5. Güncel Olaylar

Sayfanıza sürekli güncel bilgiler girmek, yani sayfanızı tazelemek sitenizin trafiğini arttırır. Bir örnek verecek olursak, Geçtiğimiz gün Gezimanya‘nın kendi sayfasında yaptığı 1 Kasım paylaşımı takipçiler tarafından çok beğenildi ve 24 saatte 3000’den fazla paylaşım aldılar.

6. İçeriği Etiketleme

İnsanları içeriğinize etiketleyerek takipçilerinizden alacağınız etkileşimi arttırabilirsiniz. Öncelikle, ne zaman birinin içeriğini paylaşsanız, etiketlemeyi ilk paylaşımcının yaptığını unutmayın. Bu, özgün içerik yaratıcılarının dikkatini üzerinize çekmek için en kolay yöntemdir. En çok sevilen senaryo da bir içerik paylaşıldığı zaman teşekkür amaçlı yorum yazılmasıdır.

Sosyal medya sayfanızda, iletişime girebileceğiniz, iletişiminizi arttırabileceğiniz birçok alan var. İhtiyacınız olan tek şey, yaratıcı ve benzersiz mesajlar oluşturmak. Böylece takipçileriniz ya da hayranlarınız hakkınızda bol bol konuşacaktır.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!