TUI, Hotelbeds Group’tan Destinasyon Yönetim Birimini Geri Satın Aldı 0

Alıcı ise Cinbe ve Kanada Emeklilik Planı Yatırım Yönetim Kurulu’na ve Hotelbeds Group’a iki yıldan az bir süre önce 1,2 milyar € karşılığında satan TUI Group.

Her iki işletme de satıştan beri yoğundu. Hotelbeds Group Tourico Holidays ve GTA‘yı satın almıştı. Bu markalar, gruba entegre olurken bağımsız olarak çalışmaya devam ediyorlar.

Turları ve aktiviteleri, konaklama ile aynı şekilde bir araya getiren ve üçüncü taraflara dağıtan Hotelbeds Tur ve Aktivite Bankası, Destinasyon Yönetimi’nin bir parçası değil ve Hotelbeds stratejik çekirdeğinin bir parçası olarak kalacak.

Bu arada TUI, tarihsel dikey entegre tur operatörü modelinden evirilmeye devam ediyor. Kendi uçakları, kendi otelleri ve kendi yolcu gemileri gibi ana pazarlarında özel envanterine odaklanmaya devam ediyor. Bununla birlikte, her yıl düzenlenen genel toplantı yeni bir iş odağını gündeme getiriyor gibi görünüyor. 2017 yılında, markayı yeni pazarlarda başlatmak için bir strateji olan TUI 2022’yi piyasaya sürüldü. Yapılan açıklamada; “Bu, öncelikle dijital, standartlaştırılmış, küresel ölçekte ölçeklendirilebilir bir yazılım mimarisi ve markanın küresel genişlemesi temelinde sağlanacaktır” dendi.

Bu yılki AGM, Hotelbeds‘in Destinasyon Yönetimi portföyünün devreye girdiği, iş için belirlenmiş bir stratejik büyüme alanı olan “destination Services ” konusuna dikkat çekiciydi. Anlaşma, TUI’ye üç ayrı işletmenin (Destination Services, Intercruises ve Pacific World) sahipliğini veriyor.

Destination Services”, tur operatörlerine turlar, transferler ve diğer destinasyonlarda hizmet veren bir B2B sağlayıcı ve yılda iki milyondan fazla yolcuya hizmet vermektedir. TUI’nin mevcut “Destination Services” birimi zaten yılda yaklaşık 4,5 milyon gezi geliştiriyor ve düzenliyor. “Tatil destinasyonlarındaki hizmetler” konusunda dünyanın en büyük oyuncularından biri olarak TUI bu ikisini birleştirerek segmentin yıllık olarak 140 milyar Euro değerinde olduğunu iddia ediyor.

TUI, aynı zamanda, InterCruises‘a elini uzatıyor ve yeni bir iş alanı olarak gemi şirketleri için bir hizmetler acentesi haline geldiğini tespit etti. Kendi seyir hattına sahip olmanın yanı sıra TUI, rakiplerine de B2B hizmeti de sunacak. InterCruises dünya çapında 400 limanda çalışıyor ve “milyonlarca” yolcuya hizmet veriyor.

Bir uç anlaşma da Hotelbeds anlaşmalarından bir ay önce, Singapur merkezli bir MICE uzmanı olan ve her yıl dünya çapında yaklaşık 1300 etkinliği yöneten Pacific World ile gerçekleşti. Bu anlaşma, TUI’nin eğlence odağıyla garip bir şekilde örtüşüyor; ancak Asya’yı hedef pazar olarak tanımlayan TUI 2022’nin özlemleri ile arasında bir köprü var.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.