Trump Otelleri Büyük Bir Darbe mi Alıyor? 0

Donald Trump kışkırtıcı bir üslupla Cumhuriyetçi Parti adayı olarak dikkatleri üzerine çekti ve şu anda Cumhuriyetçi Parti’nin seçimlerde göstereceği başkan adayı olacağı varsayılıyor; fakat bu seçim döngüsü, 2016 seçimlerinden önce de sahip olduğu ve onun adını taşıyan otel mülkleri için de önem taşıyor.

Bu anlamda, bütün bu dikkat çekici durum otelleri etkiledi mi? Etkilediyse nasıl etkiledi? Rezervasyon oranları yükseldi mi ya da düştü mü ve pazar genelinde rekabet durumu nedir? Bu konuda kendimizi merak etmekten alamadık.

Trump markası; oteller, daireler ve diğer bazı ürünler içeriyor. Bir yandan artan siyasi destekçileri Trump markasının satışlarını arttırıyor olabilir; fakat öbür yandan da Trump karşıtları, insanları bu markadan kaçınmaları yönünde teşvik ediyor olabilirler.

Peki ya bu iki güçten hangisi daha üstün?

Trup otellerine yapılan rezervasyon sayılarını, Hipmunk üzerinden daha öncesiyle karşılaştırarak bu soruya cevap aradık. (Trump aday olmadan ve ulusal siyasette ilgiyi çekmeden önceki durumla.)

Sonuçlar mı? Hipmunk üzerinde paylaşılan Trump otelleri rezervasyonları karşılaştırıldığında toplam otel rezervasyonlarında yüzde olarak düşüş mevcut, bu düşüş ise geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında %59’a tekabül ediyor.

Hipmunk üzerinden yapılan rezervasyonlarda yıldan yıla artış olmuşken Trump otelleri için aynı durum söz konusu olmamış. Grafik en popüler konumlarda bulunan Trump otelleri için yüzdelik oranda Hipmunk üzerinden 2015’te (siyasi olarak dikkat çekmeden önce) ve 2016’da( medyanın ilgisini yeteri kadar çekmişken) yapılan rezervasyon oranlarını karşılaştırıyor.

Görünen o ki; Trump’ın başkan adayı olarak çektiği ilgili, bu yıl Hipmunk üzerinde %59.3’e düşen Trump otellerine yapılan rezervasyonlara yansımamış.

New York şehrinde ve Las Vegas’taki rezervasyon oranlarına bakıldığında her iki şehirdeki oteller için %70’ten fazla bir düşüş söz konusu. Atlantic City için yapılan toplam rezervasyonlar arasında en yüksek orana sahip olduklarını iddia ettikleri Taj Mahal için bile büyük bir darbe söz konusu, yılın ilk çeyreğinde bu otele yapılan rezervasyon oranlarında %17’lik bir düşüş var.

Trump markasının toparlanıp toparlanamayacağını ya da Donald Trump’ın adaylığı dolayısıyla Trump markasının kalıcı bir zarar görüp görmeyeceğini kim bilebilir ki? Hipmunk kullanıcıları Y kuşağı olma eğilimdeler ve bundan dolayıdır ki kendi demografimiz de bu oyuna dahil oluyor.

Trump Otellerini, varsayılan aday olduğu için aktif olarak boykot ediyor musunuz? Bizlerle düşüncelerinizi, yorumlarınızı paylaşın.

Kaynak: Hipmunk

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.