Trivago CEO’su: Şirketler Otel Aramanın Asıl Problemini Çözemedi

Trivago CEO’su Rolf Schrömgens’e göre bugünlerde otel aramaları, fotoğraf, video veya sanal gerçeklik gibi içeriklerin daha fazla gösterilmesiyle hatta mobil deneyiminin geliştirilmesiyle pek de ilgilenmiyor.

Şirket hisselerinin NASDAQ borsasında halka arz edildiği Cuma günü CNBC ile yaptığı röportajda Schrömgens asıl sorunun müşterilere ideal oteli sunmak olduğunu söyledi. Bir yazılım aracılığıyla çözülecek bu problemin ise kiralanacak her mülk ve gezginler hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak anlamına geldiğini belirtti.

Schrömgens şöyle devam etti, “Bence çözülmesi gereken asıl problem kişileri ideallerindeki otelle buluşturmak. Şu an bunun yapıldığını, yani müşterilerin ideal otel ile buluşturulduğunu düşünmüyorum. Bu sayede elde edilecek çok şey var.”

Peki buna göre çözüm daha fazla fotoğraf ve video kullanmak mı?

“Hayır, bu içerik sağlamakla ilgili değil. Bu aslında tamamen oteli tanımak, otelde neyin iyi neyin kötü olduğunu anlamak, ve aynı zamanda sizi tanımakla ilgili. Mesela siz bir müşteri olarak ne bekliyorsunuz?”

İşte bu konuda da mühendisler işin içine giriyor.

Schrömgens şöyle ekliyor: “Bu ikisinin bir araya gelmesi ise problemi çözecektir. Kimsenin bunu uyguladığını düşünmüyorum ve bu bizim çözmeyi istediğimiz bir yazılım problemi.”

İçerik var içerik var

Daha fazla otel envanteri açısından daha çok içerik sağlamak bazı aramalar ve rezervasyon siteleri için kilit nokta olabilir. Bu siteler genellikle daha kapsayıcı olmak ve müşterilere daha çok seçenek sunmak için otellerle bağlantı kurmak konusunda takıntılıdır. Çünkü genelde online seyahat acenteleri seçeneklerine daha fazla otel eklediğinde çekim gücünün arttığı görülür.
Schrömgens daha fazla otel ve söz konusu içeriğin önemini görmezden gelmiyor. Öyle ki Trivago 190 ülkede 1.3 milyon farklı otelle (bunların bir kısmı tekrar listelenmiş olsa da) bağlantılı olduğunu belirtiyor.

Yani Trivago otel envanterini genişletmenin önemli olduğuna ama çözümün belirli oteller hakkında daha fazla görsel içerik eklemek olmadığına inanıyor.

Bunun yerine, Schrömgens aşılması gereken sorunun farklı gezi seçeneklerine göre değişen beğenileri yada geçici hevesleri olan gezginlerin istek ve tercihlerini karşılamak olduğuna inanıyor.

Ve bu problem Schrömgens’e göre oldukça karmaşık bir yazılım sorunu.

Konu mobil deneyimini geliştirmek de değil, CEO’ya göre. Schrömgens’in eklediğine göre geçtiğimiz 3 yıl boyunca Trivago mobil cihaza geçişleri başarıyla gerçekleştirdi ve şu anda kazancının yarısından fazlasını mobil cihazlar üzerinden yapılan etkinliklerden sağlıyor.

NASDAQ borsasında TRVG sembolüyle işlem gören Trivago Cuma gününü 7.73 oranla tamamladı ve 11.85$ ile işlem gördü. Şirketin hisseler için beklentisi ise 15 $’dı ve toplam kazancı olan 184 milyon dolardan çok daha fazlasını elde etmeyi umuyordu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!