Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Travelzoo, Which? tarafından “Sektördeki markaların seyahat değerlendirmesi” araştırmasında önerilen sağlayıcı statüsüne ulaştı.
Seyahat fırsatları yayıncısı, consumer watchdog tarafından yürütülen son araştırmada % 75 oranında müşteri memnuniyeti kazandı.

Which? bu yılki derecelendirmenin markaların sunduğu fırsatların değerlendirmesine ve aynı zamanda COVID-19 salgını ve geri ödeme talebiyle başa çıkma yöntemlerine dayandığını söyledi.

Organizasyon; “En iyi seyahat fırsatları web siteleri, size para tasarrufu sağlayabilecek gerçek tatil, uçuş ve İngiltere’den kaçış fırsatları sunarken, en kötüleri ise düşük değerli tekliflere ve daha da kötü müşteri hizmetlerine sahiptir” dedi.

Travelzoo, seçim, şeffaflık, işlevsellik ve müşteri hizmetleri gibi faktörleri eşiğin ötesine taşıyarak önerilen bir sağlayıcı haline geldi.

Travelzoo Genel Müdürü James Clarke; “Bu ödülü Which? den almaktan çok mutlu ve gururluyuz.

“İster bir fırsat isterse müşteri hizmetlerimiz olsun, üyelerimizin deneyimi markamızı bu noktaya taşıyan şeydir.

“Böylesine saygın ve saygı duyulan bir yayın tarafından bu şekilde tanınmak, ekibimizin hem en iyi içeriği sunmak hem de üyelerimizin bu belirsizlik döneminde sağlayabileceğimiz her türlü rahatlığı sağlamak için sarf ettiği sıkı çalışmanın bir kanıtıdır” dedi.

Which? ayrıca seyahat fırsatları web siteleri kategorisinde Secret Escapes ve lastminute.com’u da değerlendirdi. Secret Escapes’in koronavirüs iadeleri nedeniyle puanı düşerken lastminute.com ise en kötü site olarak seçildi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz