Trafi Türkiye Ülke Müdürü Emir Gelen “Toplu Taşıma Kültürünü Yaymaya Çalışıyoruz”

Uzakrota Travel Summit konuşmacısı ve seyahat uygulaması Trafi’nin Türkiye Ülke Müdürü Emir Gelen‘le Trafi ve seyahat sektörü hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle hoşgeldiniz, ziyaretçilerimize kendinizi biraz tanıtabilir misiniz ?

Merhabalar, tabii memnuniyetle. TRAFI’nin Türkiye faaliyetlerinden sorumlu ülke yöneticisi görevini üstlenmekteyim. Bu benim ilk start-up deneyimim, daha önce çeşitli teknoloji şirketlerine ve kamuya danışmanlık görevlerinde bulundum. Ulaşım ve teknoloji alanlarının kesiştiği noktada çalışmaktan büyük bir keyif alıyorum. Malum ulaşım konusu, ülkemizde en sıkı regüle edilen alanlardan bir tanesi, bir de bunun üzerine teknoloji eklenince işler çok daha farklı bir boyut kazanıyor. Ben de tüm bu süreçleri yakından takip ederek ülkemizdeki toplu ulaşım sistemlerinin gelişmesine katkı sağlamaya ve kullanıcılarımıza en iyi hizmeti götürmeye odaklanmış bulunuyorum.

Bize biraz TRAFI hakkında bilgi verebilir misiniz?

TRAFI, 2013 yılında Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta kurulan, toplu ulaşım hizmetlerine yönelik kullanıcılarını bilinçlendirmeye ve seyahatlerini planlamaya yönelik tasarlanan bir mobil uygulamadır. Uygulamamızda, toplu taşıma araçlarının gerçek zamanlı verileri ile güzergah planlama hizmeti sunmaktayız.

Uygulamamız, web.trafi.com adresinden kullanılan bir hizmet olarak yola çıktıktan hemen sonra Android, ve ardından iOS platformlarında hizmet vermeye başladı. Facebook entegrasyonu ile kullanıcılarımızın Haberler ve Duyurular kısmında trafiğe ilişkin bilgi paylaşmalarını ve birbirleri ile yardımlaşmalarını sağlıyoruz. Ayrıca en yakın durak ve o duraktan geçecek araçların listesini de uygulama içinden paylaşmaktayız.

TRAFI şu anda Türkiye, Litvanya, Letonya, Estonya, Brezilya ve Rusya’da aktif olarak kullanılmakta olup ülkemizde İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da kullanıcılarına hizmet vermektedir. Yakında yeni ülkeleri ve şehirleri de sisteme dahil edeceğiz.

Bizi diğer toplu ulaşım uygulamalarından ayıran en büyük özelliğimiz, hiç kuşkusuz uygulamamızda faaliyet gösterdiğimiz şehirlere ilişkin tüm toplu taşıma tiplerinin sisteme dahil edilmiş olmasıdır. Örneğin İstanbul’da, otobüs, metro, metrobüs, şehir hatları ve özel vapurlar, dolmuş, minibüs ve fünikülere ilişkin rota ve saat bilgilerini bulabilir, bir yerden başka bir yere nasıl gideceğinizi arattığınızda tüm bu toplu taşıma araçlarının dahil olduğu en doğru ve en makul sonuçları görebilirsiniz.

Son olarak Çevrimdışı Modu devreye alarak, kullanıcılarımızın internete ihtiyaç duymadan tüm toplu taşıma araçlarının sefer saatlerine ulaşmalarına olanak sağlayan güncellememizi yayınladık.

Türk kullanıcısı TRAFI’yi sevdi mi? Kullanma oranı nedir?

Kullanıcılar bizi bir hayli sevdi ve bu bize her geçen gün daha da cesaret veriyor. Herhangi bir gelir kaygısı taşımıyoruz, dolayısıyla uygulamamıza hiçbir zaman reklam almayı düşünmüyoruz. Tamamen tasarımımızın kullanıcı dostu olmasına özen gösteriyoruz, ve sade bir arayüz ile kullanıcılarımıza günlük hayatlarında maksimum fayda sağlamaya çalışıyoruz.

Kullanılma oranımız oldukça yüksek. Şu anda Google Play Store verilerine göre en çok puana sahip uygulamalardan biriyiz, ve Türkiye’de en beğenilen ulaşım uygulamasıyız. “Editör’ün Seçimi” ve “En İyi Geliştirici” ibarelerine layık görüldük, inanılmaz cesaret verici geri bildirimler alıyoruz. Geçtiğimiz sene de Apple Türkiye tarafından “En İyi Uygulamalar” arasında gösterildik. Aktif kullanıcı sayımız her geçen gün çok hızlı bir ivmeyle artmakta.

Kullanıcıların yanı sıra birçok kurum ve şirketten de işbirliği teklifleri alıyoruz. Toplu ulaşım alanında ziyaretçilerini ve kullanıcılarını bilgilendirmek isteyen kuruluşlara da elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz.

Uygulamayı indirebileceğimiz bir link var mıdır?

Uygulamamızı Android tabanlı telefonlar için bu linkten, iOS tabanlı telefonlar için ise bu linkten indirilebilirsiniz. Ayrıca web.trafi.com adresinden de TRAFI’yi kullanmak mümkün.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Belediyelerimiz ve ilgili ulaşım birimlerimiz, toplu taşıma konusunda çok ileri noktadalar, dolayısıyla ben insanları zorunlu olmadıkça otomobillerini bir kenara bırakarak toplu taşıma kullanmaya davet etmek isterim. Trafik stresinin yaşanmadığı bir yolculuk ile hem yakıt tasarrufu edecek hem de yeşil bir geleceğe destek olacaklar. Bizim de TRAFI olarak amacımız, insanları toplu ulaşıma teşvik ederek bu kültürün yaygınlaşmasını sağlamak, ve böylelikle şehirlerin daha yaşanılabilir olmasına bir nebze katkı sağlamaktır..

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!