Ticimax’tan E Ticaret ve Turizm İlişkisi 0

E ticaret ve turizm birbirini oldukça kuvvetlendiren kavramlardır diyebiliriz rahatlıkla. Çünkü ürün ve hizmet ilişkisi ticaretin çıktığı dönemden bu yana bir bütün arz eder. Turizm, 21. Yüzyıldaki ivmeli ve kuvvetli büyümesini e ticarete borçludur. Yazımızın devamında konunun detaylarına gireceğiz.

E Ticaret ve Hizmet Sektörü

Hizmet sektörünün online Dünya’ya adaptasyonu sağlam temeller üzerine olmuştur. Seksenli yılların sonu, 90’lı yılların başında e ticaret, ürün satışları konusunda rüştünü ispat ettikten sonra sıra ticaret dünyasının  diğer öğesi olan hizmet sektörüne gelmiştir. Hizmet, yapısı itibariyle üründen daha hassastır. Çünkü çoğu zaman satın alınan hizmetin değişimi söz konusu değildir. Bu özellekleri itibariyle hizmet daha fazla güven ister.

Bu açıdan bakıldığı zaman hizmet sektörünün başat aktörü olan turizm açısından e ticaret bir anda büyük önem taşımaya başladı. Turizm alanları, konaklama yerleri ve diğer bütün hizmetler e ticaret pazarına giriş yapmak ihtiyacı duydular.

Güven Endeksi 

Genel ticarette olduğu gibi e ticarette de dört adet önemli olgu mevcuttur:

  1. Ürünlerle veya hizmetlerle pazara girmek
  2. Pazarda kalıcı olmak
  3. Piyasada güvenilir olmak
  4. Pazarda bilinir olmak

Turizm için güvenilirlik konusu kullanıcı yorumları ve geri dönüşleriyle uzun vadede çözülmüş oldu. Böylece turizm sektörü ciddi manada değişmiş oldu.

Bireysel Tercihler Kuvvetlendi

Yukarıda anlattığımız değişiklikler meydana geldikten sonra bireylerin pek çok bağımlılığı azalmış oldu. Eskiye kıyasla yurt dışına çıkarken kalacak yer bulmak oldukça kolaylaşmış hale geldi. Bireysel turizme bu kolaylığı hiç tartışmamış “e ticaret” kavramı sağlamıştır. Ayrıca turist olacak kişiler kalacak yerleri kıyaslama şansı bulmuştur. Bu başlıktaki özellikler tamamen yukarıda açıkladığımız güven endeksiyle alakalıdır.

Ticimax, e ticaret ve turizm

Dünya çapında turizm harcamaları, e ticaret harcamaları pastasındaki en büyük paylardan biri ve bu pay zaman içerisindeki hacmini günden güne arttıracak.

Ticimax, e ticaret hizmetleri ve çözümleri üreten bir firma olarak hizmete başladığı günden bu yana 4000’i aşkın sayıda hizmet vermektedir. Bu anlamda e ticaret ve turizm alanında da faaliyetlerine devam etmektedir.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.